Maminka.czPeníze

Mluvte se svým partnerem o penězích

Prezentace klienta
10. 4. 2019
Mluvte se svým partnerem o penězích
Jistě se všichni shodneme na tom, že komunikace je v partnerském soužití to nejdůležitější. Otevřít konkrétně téma utrácení však může být značně nepříjemné pro mnohé z nás. I proto se konfrontaci našich protějšků ohledně jejich výloh často vyhýbáme tak dlouho, dokud to nepropukne ve větší hádku.

Podle průzkumu ING 25 % párů v Česku přiznává hádky zapříčiněné právě nerozvážným zacházením s financemi. U 7 % partnerů jsou takové rozepře dokonce na denním pořádku. Pozor, dámy, jsou to spíše muži, kteří si jsou toto schopni připustit. Pětina z nás také nakupuje tajně. Někdo z toho důvodu vlastní kreditní karty, o kterých partner vůbec neví, anebo hradí své výdaje ze společného. Finanční problémy a neshody ohledně společného spoření přitom mohou zapříčinit úplný rozpad vztahu.

Náš průzkum odhalil, že téměř třetina dotázaných neumí obětovat menší nákupy kvůli spoření. Jedná se zejména o obyvatelstvo nad 45 let. Nejlépe jsou na tom naopak mladí. Právě při těchto dílčích nákupech jde však často o nepotřebné věci, za které jsou peníze vyhazovány čistě z rozmaru nebo pro dobrý pocit,“ doplňuje Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING.

Překonejte strach a nebojte se mluvit

A důvod k tajnostem? Mnoho z nás věří, že hodnota nákupu je tak zanedbatelná, že nemá cenu o ní mluvit. I proto je pak utrácení čím dál více časté a hodnota obnosů stoupá. Důležitý je ale zároveň i přístup druhého z páru, který je podobným chováním znepokojený. Nikdo nechce osočit partnera z přílišného utrácení či nerozvážného zacházení s financemi, ozvat by se ale v případě pochybností měl.

Když opravdu nevíte, jak takovéto téma nadhodit, vždy na to můžete jít oklikou. Zmiňte se, že byste vy sami rádi začali nakládat s vašimi výdaji zodpovědněji. Uvidíte, jak se k tomu partner postaví. Nebojte se také pokusit shodnout na limitu ceny, od které se již budete chtít nad nákupy poradit společně,“ radí psycholožka Martina Viewegová.

Spoření, obzvláště v partnerském životě, je nepochybně důležité. Každý z nás jistě jednou za čas sní o příjemné dovolené v páru anebo si rád alespoň jednou za měsíc dopřeje romantickou večeři mimo vlastní domov. Nejen pro realizaci těchto plánů musíte o spoření se svým partnerem mluvit a třeba se i vzájemně motivovat. „Pokud chcete mít šťastný vztah, musíte se přes strach z takovéto konverzace přenést. Když dopustíte, aby se finanční problémy dostaly takzvaně pod povrch, často to povede k nepěkným hádkám, které mohou také vést až k rozchodu či rozvodu,“ doplňuje Martina Viewegová.

Průzkum odhalil i to, že jsou to spíše ženy, kdo je ohledně své finanční rezervy nespokojený a přál by si v současném roce naspořit více. To potvrdilo až 27 % dotazovaných. Zároveň i častěji uváděly, že jim takovéto snahy nevydržely déle než pár měsíců. Přitom pravidelnost je u tvorby finančního polštáře klíčová.

Finanční nevěra?

Ano, být nevěrný nemusí nutně znamenat aféru. Finanční nevěrou může být i zřízení si tajného účtu pro výdaje, které chce dotyčný skrýt. I takové zjištění může posléze narušit důvěru mezi partnery.

Podle výsledků z průzkumu ING ve více než polovině párů existuje účet, do kterého má přístup jen jeden z dvojice. „Tímto způsobem si na své tajné nakupování spoří 13 % respondentů. 15 % k tomu ale využívá i společné finance, čímž mohou bohužel opět podrývat důvěru u svého partnera. Tajných nákupů se dopouští až třetina z nás. Zajímavostí je, že až o deset procentuálních bodů častěji se jedná o ženy,“ uvádí šéf retailu ING, Radek Sedlář.

A na co že vlastně šetří?

Převážně jde o tvoření finanční rezervy, spoření na důchod či na letní dovolenou v zajímavé destinaci. Muži spoří častěji na koníčky, zatímco ženy na cestování a výbavu domácnosti. Co ale ženy tají, jsou hlavně výdaje za oblečení a kosmetiku. Muži uváděli položky jako videohry, motoristické výbavení a také pomůcky k rybaření.

Pokud jste se v páru rozhodli pro spoření na „horší časy“, nemohli jste si vybrat lepší čas. Právě v současnosti se opět zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech a vkládat na ně znovu dává smysl. V rámci kampaně „Chytřejší spoření“ s ING Kontem můžete nyní při vkladech až do 300 000 Kč půl roku využívat atraktivní nabídky zhodnocení 2 % p. a. Zřízení, vedení i případné zrušení účtu je navíc zcela zdarma. Pokud se tedy doposud rozhodl jen jeden z vás, partner se již nemá na co vymlouvat. Spořicí účet ING Konto lze sjednat on-line během chvíle na www.ing.cz, a tak nemusíte se spořením na nic čekat.

Témata: Peníze

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Lev Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné