Maminka.czděti a telefon

Mobil za vysvědčení. Chystáte se ho dětem pořídit? Na těchto 7 věcí si dávejte pozor

Simona Procházková 27.  6.  2023
Mobilní telefony jsou oblíbeným dárkem za dobré studijní výsledky. Plánujete letos svým dětem koupit první smartphone nebo tablet za vysvědčení i vy? Nepodceňte zejména bezpečnostní stránku a nastavení jasných pravidel, na kterých se s dětmi předem společně domluvíte. Tady máte přehled nejdůležitějších oblastí, na které byste se měli zaměřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dobré zabezpečení je na prvním místě

K chytrému telefonu je třeba přistupovat jako k malému počítači, do kterého si děti ukládají velmi citlivá data. Prvním krokem by proto vždy měla být instalace spolehlivého bezpečnostního programu. Kromě ochrany před škodlivými kódy obsahují tyto aplikace i užitečné funkce pro případné nalezení ztraceného telefonu, možnost blokovat určité hovory a SMS nebo možnost rodičovské kontroly.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak zařídit, aby bylo dítě v online světě v bezpečí?

Naučte dítě zamykat obrazovku

Hned od počátku naučte své děti používat zámek obrazovky. V případě, že dítě telefon někde zapomene, zabrání cizím osobám v přístupu do zařízení. Na výběr máte několik možností, od přístupových PIN kódů přes symboly až po nejbezpečnější přihlašování pomocí biometrických údajů, tedy otisku prstů nebo skenu obličeje.

O kyberbezpečnosti s dětmi mluvte

Pokud chcete dětem vštípit správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti, ať už jde o používání zamykání obrazovky, bezpečných hesel nebo bezpečnostních aplikací, je nejlepší jim vše ukazovat a vysvětlovat. Naučte je také, jak si stahovat aplikace a sdílet zážitky bezpečně. Nevyhýbejte se ani diskusi o různých aspektech sociálních médií a nebezpečích, která mohou představovat. Děti se na internetu mohou setkat i s různými typy podvodů. Dokážou vaše ratolesti poznat například falešnou reklamu nebo e-mail? Na stránkách Safer Kids Online se mohou otestovat, jak na tom s vědomostmi v oblasti kybernetických podvodů jsou.

Využijte rodičovskou kontrolu

Z průzkumů vyplývá, že rodiče se nejčastěji obávají toho, jaké stránky si jejich děti prohlížejí. „Chytré telefony a tablety děti svádí k neustálému surfování na internetu, sledování videí či hraní her. Při tom se mohou dostat k obsahu, který pro jejich věk není vhodný, ať už jde o násilná videa, dezinformační portály či pornografii. Proto existují užitečné programy rodičovské kontroly, které umožní určité webové stránky zablokovat. Je třeba však myslet na to, že nejsou všemocné.

U mladších dětí budou fungovat skvěle, u starších dětí je efektivnější vzájemná komunikace a domluva. Vysvětlujte jim, proč jim určité věci nechcete dovolit a dejte jim i možnost s ohledem na jejich věk tato omezení ovlivnit,” radí Vladimíra Žáčková, specialistka na kyberbezpečnost ve společnosti Eset.

Naučte děti, jak střežit své soukromí

Velké riziko pobytu dětí v digitálním prostředí, a zejména pak na sociálních sítích, představuje sdílení citlivých dat a soukromí. Je proto velmi důležité, aby se děti naučily přistupovat k ochraně svých dat a soukromí proaktivně. Jakékoli sdílení, komentování nebo jen „olajkování“ příspěvku či fotografie někoho jiného, zanechává trvalou digitální stopu a ne vždy je poté možné zveřejněný příspěvek smazat. Děti a mladší uživatelé by proto měli mít všechny profily na sociálních sítích nastaveny jako soukromé a pečlivě si vybírat, s kým v tomto prostředí budou komunikovat, případně co budou kde komentovat.

Polovina dětí zažívá šikanu na sítích! Týká se to i vašeho dítěte?

Mladším potomkům nastavte časový limit

U menších dětí, řekněme ještě na 1. stupni základní školy, je vhodné nastavit na zařízení i časový limit. Umí to již zmíněné programy rodičovské kontroly, nebo se můžete domluvit ústně. Jak si takovou dohodu vytvořit? „Nejlepší je, pokud si psanou smlouvu vytvoří rodiče s dítětem společně a pak si jí dají třeba na lednici. Určitě by tam mělo být i zahrnuto, co se stane, pokud dítě pravidla nedodrží a taky, co s tím dítě potom může udělat. K jednotlivým pravidlům by se měl taky rodič s dítětem vracet průběžně a klidně je měnit a aktualizovat, pokud někomu z rodiny nevyhovují,“ vysvětluje psycholožka Kamila Ryšánková.

Je také obecně známé, že děti jakoukoliv aktivitu velice těžko ukončují. „Pokud mají děti na telefonu již rozehranou hru nebo rozkoukanou pohádku, nenuťte je ihned činnost ukončit, ale upozorněte je předem, je za chvíli již bude čas věnovat se zase něčemu jinému,“ doplňuje Ryšánková.

U starších dětí už tolik neřešte čas, ale zaměřte se na obsah

U starších dětí není již tak podstatné měřit, kolik času denně na telefonu tráví, ale spíše mít přehled o tom, co tam dělají. U školáků je doporučeno budovat zejména zdravé návyky pro práci s technologiemi obecně, tj. pro zdravý vývoj dítěte dbát na tolik důležitý spánek, ale také aktivní pohyb (alespoň jednu hodinu denně).

„Rodiče někdy trápí i představa, že pokud dítěti koupí telefon, stane se z něj ihned „závislák“, jejich dítě začne vysedávat jen u telefonu, vykašle se na koníčky a jejich vzájemná důvěra bude na bodu mrazu. K tomu však nutno podotknout, že od nadšeného dítěte z prvního vlastního smartphonu k závislosti je velmi daleká cesta. A to, že děti v digitálním prostředí tráví podle rodičů mnoho času, může znamenat například jen to, že na něm dítě našlo nové zájmy, kterým se chce věnovat. I přesto by se ale mělo pamatovat na vyvážený čas mimo telefon, který dítě stráví s rodiči a kamarády,“ říká Kamila Ryšánková. 

 

Pokud vás zajímají další pravidla a tipy, jak si doma vytvořit digitální pohodu, inspirujte se na stránkách iniciativy Safer Kids Online, které spustila společnost ESET v loňském roce.

 
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Výchova, Praktické rady, děti a telefon, Vysvědčení, Dospívání, Rodiče, Sociální sítě, internet, psycholožka, bezpečnost na internetu, kyber, Kyberšikana, Teenager, Eset, Safer Kids Online, Oblíbený dárek, Smartphone, SMS, Mobilní telefon, Telefon, Studijní výsledek