Maminka.czRozhovor

Modelka Kateřina Kasanová se těsně před Vánocemi vdala. Letos se rodina těší na další přírůstek!

Dita Mrázková 18.  1.  2024
Svému vyvolenému, fotbalistovi Tomáši Petráškovi, řekla své ano za přítomnosti jejich ročního syna Toníka a s rostoucím těhotenským bříškem. Jak si svůj den D nastávající dvojnásobná maminka užila? A co je podle ní pro malé miminko to úplně nejdůležitější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 

Káťo, loňský rok pro vás byl docela zásadní. Podruhé jste otěhotněla a taky se z vás stala paní Petrášková. Co rozhodlo, že jste si svatbu nenechali třeba až po narození druhého potomka?

Máte pravdu, loňský rok byl jeden z nejkrásnějších v mém životě. Nejenže to byl první rok v roli maminky, ale také jsme zjistili, že jsme byli znovu obdarováni a čekáme pro Toníka životního parťáka. Konec roku jsme završili svatbou, a abych řekla pravdu, nemohli jsme se dočkat toho, že budeme manželé. Nechtěli jsme to dále odkládat. Nakonec si myslím, že plánovat svatbu s dvěma dětmi by pro mě bylo daleko náročnější, a tak jsme udělali dobře. 

VIDEO: MAMINKA V PORODNICI: BONUS Z PORODNICE HOŘOVICE: BONDING

Užila jste si svatební den se vším všudy i s těhotenským bříškem? Netrápily vás třeba těhotenské neduhy?

Vůbec ne! Užila jsem si ho náramně a byl pro mě ještě o to kouzelnější. Jen neskutečně rychle utekl! Byla bych nejradši, kdyby měl o dalších dvacet čtyři hodin navíc. Nevím, snad nejsem jediná nevěsta, která se za celý den skoro nenapila a nenajedla. (směje se)

Klepněte pro větší obrázek

Ujistím vás, že nejste. Kdybyste měla srovnat obě těhotenství, liší se od sebe?

Ne, probíhají dost podobně. Nemám žádné problémy, maximálně mě pálí žáha nebo pobolívá kyčel. Jen musím přiznat, že když vám doma lítá roční torpédo, dost často zapomenete na to, že jste těhotná. Dokonce jsem byla v lékárně pro léky, a až když jsem platila, tak jsem si vzpomněla, že musím nákup změnit, protože jsem vlastně v pátém měsíci!

Syn Toníček oslavil pár dnů po Vánocích 1. narozeniny. Prozradíte, jak se oslava vydařila a jak ji malý oslavenec vnímal? 

Oslava byla krásná. Pozvali jsme celou širší rodinu na oběd, a jelikož je Toník rád ve společnosti a nejradši má pozornost co nejvíce lidí, soudím, že to byl pro něj spolu s tatrou od tetičky a dortem s oblíbeným ovocem úplně nejkrásnější dárek. Byl šťastný. 

Jaké pokroky už má za sebou? Co má rád, na co nejvíc reaguje?

Před Vánoci nám začal chodit, takže rád běhá a objevuje. Dokáže si říct, co chce a nechce, a snaží se věci pojmenovávat. Velmi rád papá a chce papat sám. Přestože někdy umývám jídlo i ze stěny, myslím, že to za to jeho nadšení opravdu stojí. Velmi rád dává různé předměty do krabiček nebo tašek a následně je vyndává. Baví ho dělat domácí práce, také péče o zoubky a česání u nás vedou. Z hraček jsou oblíbené hrací knížky a jakýkoliv balon, do kterého se dá kopnout. 

Klepněte pro větší obrázek

Řídíte se v mateřství svou intuicí, nebo si necháváte ráda poradit od zkušenějších?

Více se řídím intuicí, ale rozhodně jsem ten typ maminky, která si ráda vyslechne veškeré rady zkušenějších a vezme si z toho jen to, co jí je blízké a s čím se ztotožní. Kolikrát mi pomohlo právě spojení rady společně s mou intuicí...

Na Instagramu jste sdílela pocity z knihy Handling o nošení dětí s komentářem, že doteky tvoří mateřské pouto. V knize mimo jiné zaznělo, že to, jak mimoslovně komunikuje maminka se svým narozeným miminkem, i to, jak se ho dotýká, určuje jeho budoucí postoj k životu. Jaká je vaše osobní zkušenost? 

Víte, od začátku se snažím být našemu miminku stále nablízku. Věřím tomu, že doteky jsou pro něj opravdu důležité, a možná si troufám říct, že nejdůležitější. Synka jsem nosila neustále na rukou nebo v nosítku. Nenechávala jsem ho vyplakat, ale snažila jsem se, aby věděl, že tu jsem pro něho, aby cítil mou vůni, slyšel tlukot mého srdce, když se zrovna necítí v tom novém světě bezpečně. 

Na kolik využijete kočárek nebo postýlku?

Kočárek jsme využívali a využíváme stále a rádi. Toníkovi se v něm venku krásně spinká, mnohem líp než doma v postýlce.

 

Když jsem si poprvé řekla o pomoc, přišel s ní i větší klid, byla jsem více odpočatá, ve větší pohodě a měla jsem o to více energie na Toníka...

 

Už jste Toníčka svěřila tatínkovi nebo babičce a vyrazila jste někam jen sama nebo s kamarádkou?

Párkrát už ano, ale stejně mi to nedalo, a i když byl Toník spokojený, neustále jsem zjišťovala, jak se má a jestli je s ním vše v pořádku. Přiznám se, že když jsme byli s manželem teď poprvé přes noc pryč a hlídala babička, stejně jsme si prohlíželi jeho fotky a videa. Doufám, že s druhým synkem a při častějším hlídání už se dokážeme (hlavně tedy já) osvobodit od zbytečných starostí, co se děje doma. 

Dostala jste nějakou zásadní radu ohledně mateřství, kterou byste podepsala?

Když se zamyslím, tak tou nejdůležitější radou ohledně mateřství pro mě bylo určitě to, ať se nebojím říct si o pomoc. Měla jsem pocit, že všechno musím zvládnout sama, ale opravdu tomu tak není. Když jsem si poprvé řekla o pomoc, přišel s ní i větší klid, byla jsem více odpočatá, ve větší pohodě a měla jsem zase o to víc energie na Toníka. Moc mi to pomohlo a teď už si o ni říkám bez výčitek mnohem častěji. 

Jakou nejzásadnější změnu vnímáte jako máma? Ať už tělesnou nebo duševní…

Krásná otázka... Jako duševní změnu vnímám coby máma obrovskou zodpovědnost a také trpělivost, která mi vždycky chyběla. Pokud se ale jedná o tu největší změnu, která u mě nastala, tak je to kromě častějšího drdolu na hlavě a tmavších kruhů pod očima také úplně jiná jiskra v očích... Tou je nepopsatelná láska odrážející srdce plné štěstí a radosti. 

Modelka Lucie Holíková o poporodních depresích: Napsalo mi tolik maminek se stejným problémem, až mě to vyděsilo
Témata: Těhotenství, Děti, Láska a vztahy, Slavné maminky, Rozhovor, Rodičovství, Mateřství, Rodina, Miminko, Instagram, Rodiče, Celebrity, Inspirativní ženy, mateřská láska, Vánoce, svatba, modelka, Bonding, Miss, Nevěsta, nošení dětí, Kateřina Kasanová, Kateřina Petrášková, Fotbalista, Toníček