Maminka.czSlavné maminky

Moderátorka Adéla Elbel o postcovidovém syndromu dcery: Jako rodič musíte být silný. Ale vedle vás je dítě, které bojuje o život

Tereza Víchová 1.  3.  2022
Prožila noční můru všech rodičů. Jeden den měla doma zdravé dítě, druhý den se bojovalo o jeho život. Jak prožívala stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel těžký průběh postcovidového syndromu u své sedmileté dcery Vilmy? Podívejte se na upřímnou zpověď ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

U malé Vilmy proběhl covid bez příznaků. O to těžší bylo odhalit, co stojí za náhlým výrazným zhoršením jejího zdravotního stavu. Nejprve to vypadalo na zánět slepého střeva a vše se chystalo k operaci. Když lékaři zjistili, že za vším stojí komplikace po covidu, skončila Vilma na přístrojích.

„Chápu, že jsou lidé, kteří tvrdí, že covid se dětí netýká. Ale já jsem je v nemocnicích viděla,” říká Adéla Elbel. „Nejhorší je vidět své dítě, jak trpí. Jak bojuje, ale docházejí mu síly. Je vyčerpané, všechno ho bolí a sílu bojovat přestává mít.”

 

Pak už jsem brečela taky. A to je pro dítě kontraproduktivní.

 

Vilma měla otoky po celém těle, bolelo ji i pouhé přetočení. Adéla si z těch chvil u sebe vybavuje dvě slova, která vystihují rodiče, jehož dítě se ocitne v takové situaci: panika a paralýza.

„Jako rodič musíte fungovat, být silný a doufat. I v to, že se aspoň trochu vyspíte vedle svého dítěte v nemocnici, a ono pláče bolestí. Pak už jsem jen brečela taky a v té chvíli je to kontraproduktivní.”

Adéle pomohla – jak sama říká – snaha být „sebezáchovná”. Nedala si ani skleničku alkoholu, chodila v jedenáct v noci běhat a čerpat aspoň trochu endorfinů. Zakázala si myslet negativně a na zprávy od všech, kdo na ni mysleli, odpovídala slovy „to bude dobrý”.

 

zakázala jsem si pít alkohol, v jedenáct v noci jsem běhala, abych načerpala endorfiny.

 

Náročné časy už má Vilma – a celá rodina – naštěstí za sebou a zotavuje se doma.

„Zůstane ve vás ale nejistota a strach. Nemůžete toho moc plánovat, jen doufáte, že to dítě bude v pohodě,” shrnuje Adéla Elbel. A otevřeně mluví o všech dalších dopadech:

„Jde i o to, najít balanc, nakolik se věnovat dítěti a nezahrnout ho péčí příliš. A nakolik třeba dalším dětem, rodině. Nechci být úzkostná poblázněná matka, která zapomene na sebe, partnera a bude zahrnovat péčí jen dítě, které už chce možná spíš trochu volnosti.”

Adéla Elbel je hvězdou nového čísla časopisu Moje psychologie, kde s ní najdete velký rozhovor a její pravidelný sloupek. Hlavním tématem časopisu je tentokrát psychická odolnost a právě s ní má teď moderátorka draze vykoupené vlastní zkušenosti. Časopis koupíte na stáncích a na ikiosek.cz, rohlík.cz, kosik.cz.

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Rodiče, Koronavirus, Slavné maminky, Nemoci, Děti a nemoci, Dcera, Nejlepší video, Moderátorka, Adele, Živo, Covid, Děti, Noční můra, Syndrom, Post, Nemocnice, Adéla Elbel, Vilma
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka