Maminka.czRozhovor

Moderátorka Eva Hecko Perkausová má i po náročném porodu jasno: "Sourozence pro Killiana chci co nejdřív!"

Dita Mrázková 20.  6.  2023
Říká o sobě, že není typ člověka, který by si z něčeho dělal hlavu. Možná i proto je její syn pohodové a veselé miminko. I když kvůli jedné věci se přece jen dovede zavztekat. Jaké? To i spoustu dalšího se dozvíte v našem prvním rozhovoru po porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Evi, v nedávném rozhovoru pro časopis Maminka, kdy jste byla těsně před porodem, jste si pochvalovala, že vaše těhotenství bylo přímo ukázkové. Prozradíte, jaký jste měla porod?

Porod rozhodně není procházka růžovým sadem, to vám potvrdí asi každá maminka. Já jsem celé těhotenství prožívala opravdu hezky i mi docela rychle uteklo, a asi o to delší byl potom průběh porodu. Nerada bych zacházela do detailů, porod byl přirozený, ale trval déle, než jsem myslela, že může trvat. V porodnici mě hospitalizovali v 11 hodin dopoledne a syna jsem přivedla na svět až následující den vpodvečer...

VIDEO: MODERÁTORKA EVA HECKO PERKAUSOVÁ PRO ČASOPIS MAMINKA: NEJSEM TEN TYP, CO DÁVÁ MOUDRA OHLEDNĚ DĚTÍ
 

Váš partner zastával názor, že chlap u porodu je víceméně zbytečný. Změnil svůj názor?

Abych to upřesnila – zastával a myslím, že stále zastává názor, že muž je u porodu zbytečný, protože v danou chvíli ženě nemůže nijak pomoct. Ale ví, že je velmi důležitá i psychická podpora. Proto u porodu nakonec byl.

Jak jste společně zvládli šestinedělí? 

Byla jsem připravena na to, že to pro mne bude nová role, se kterou nemám absolutně žádné zkušenosti, a nebudu si vědět rady. Všechny maminky mě před porodem upozorňovaly, ať se nebojím, že nakonec to vše přijde samo... A měly pravdu. Žena všechno instinktivně ví, a když v něčem tápe, máme dnes výhodu internetu, kde se dá spousta věcí vyhledat a ověřit. Naše šestinedělí proběhlo bez problémů, protože Killian byl a je hodné a klidné miminko. Zatím! Hlavně to nezakřiknout. (usmívá se)

 

dokážu si představit mít početnou rodinu. Sama jsem ze tří sourozenců...

 

Nedávno prozradily dvě známé mámy svou zkušenost s poporodní depresí. Přepadl v šestinedělí nějaký splín i vás?

Nevzpomínám si, že bych se s depresí nebo něčím takovým setkala. Celkově jsem člověk, který si těžkou hlavu téměř nikdy z ničeho nedělá. Nejsem první ani poslední maminka na světě, která je třeba trochu unavená nebo v něčem chvilku tápe. Mám velké štěstí, že mám oporu jak u manžela, tak u své maminky. Věděla jsem předem, že budou skvělí pomocníci, takže strach jsem popravdě moc neměla.

Killian roste jako z vody, jaká „poprvé“ má za sebou?

Vypadá to, že se každým dnem vyklube první zoubek. Nedávno se začal plazit. Takže už jsem vše zaopatřila, aby mohl začít prozkoumávat každé zákoutí našeho bytu.

Na Instagramu jste zmínila, že se rád na všechny směje. Jsou i momenty, kdy mu do smíchu není? Co třeba takzvaně nemusí?

Killian je opravdu veselé miminko, což většinou postřehne každý, kdo má možnost s ním dovádět. Má rád veselou atmosféru, začíná to být pěkný smíšek. A ano, jsou samozřejmě i momenty, kdy dává silně najevo, že se mu něco nelíbí. Třeba sezení v autosedačce není jeho oblíbená činnost. Když někam jedeme, je to vždycky loterie, jestli usne, nebo jestli provzteká cestu. Nemá rád takové to „vajíčko”. Přijde mi, že je už poměrně velký na autosedačku tohoto typu. Je sice až do dvou let nebo do dvanácti kilo, ale už je docela velký, má devět kilo. Takže se těším, až bude možnost vyměnit ji za větší. A náš Killian se určitě těší taky. (směje se)

Většina maminek se pere s probdělými nocemi. Jak je to u vás? 

Probdělé noci jsou teď téměř na denním pořádku. Říkám si: zlaté šestinedělí, kdy se mi Killian budil každé dvě hodiny... A navíc má nyní alergii. Jednou je to horší, jednou lepší. Má teď období, kdy si celou noc mne obličej a nosánek. Stále ho to probouzí, a tím pádem i mě, takže jsem vzhůru tak desetkrát za noc. Snažím se mu držet ručičky, aby se tolik neškrábal. Naše pediatrička říkala, že jednou to odezní. Tak snad mu bude brzo lépe.

Rozhodla jste se zatím neukazovat jeho tvář. Máte v plánu to v budoucnu změnit?

Od narození jsem tvrdila, že nechci ukazovat tvář u takto malého miminka. Ale myslím si, že až přijde ta správná chvíle, třeba oslava prvních narozenin, tak ji oslaví nejen s rodinou, ale možná i společně s fanoušky na sociálních sítích.

Jméno Killian není přece jen tak úplně běžné. Měli jste ve výběru jmen jasno hned?

Tip na jméno, které nakonec zvítězilo, mi dala kamarádka, která má sama dva syny – Ragnara a Magnuse. Líbilo se mi, že jsou to neobvyklá jména, chtěla jsem něco podobného. Killian mi utkvěl v paměti. Chtěli jsme netypické jméno. Navíc příjmení Hecko je krátké a dají se s ním kombinovat i delší jména.

V souvislosti s vaším návratem do televize CNN Prima NEWS a Primy se psalo, že kvůli vám musela být odejita kolegyně, a to zprávařka Gabriela Lašková. Jak jste vnímala všechny ty negativní komentáře na svou osobu?

K tomu jsem se vyjadřovala už několikrát, ty komentáře vznikly v podstatě z nějakého jednoho titulku: „Kvůli Evě skončili na Primě tři lidi.“ Což tedy rozhodně nebyla pravda. Pokud si někdo myslí, že mám kompetence k tomu, aby někdo odešel ze své práce, tak to mě hodně přeceňuje. Ale jestli si to někdo myslí a je o tom přesvědčen, nevymluvím mu to. Normálnímu člověku dojde, že to tak není, že takové pravomoci asi nemám. Jsem pracující osoba jako každá jiná a poslouchám rozhodnutí zaměstnavatele. Někdo z médií vytvořil bublinu, že se to stalo kvůli mně, tak to asi všem nevymluvím. Ať si lidé udělají názor sami, já si jejich komentáře zase tolik neberu. Na moje pracovní místo taky někdo usedl, a tak se našla další židle, kam posadili mě. S Gabčou Laškovou dobře vycházíme, protože obě víme, jak to je.

Berete si Killiana do studia s sebou, nebo vám s ním někdo pomáhá, když vysíláte?

Killianka s sebou do zaměstnání neberu. Zatím nebylo ani potřeba. Vždycky ho pohlídá manžel nebo mamka.

Zmínila jste, že toužíte po třech dětech. Necháváte tyhle věci osudu, nebo je možné, že vám brzy budu volat s další žádostí o rozhovor už coby znovu těhotné?

Sama jsem ze tří sourozenců a dokážu si představit mít početnou rodinu. Chtěla bych, aby Killian měl sourozence, a podle mě čím dříve, tím lépe. I když dvě malé děti jsou už docela zápřah a spousta zkušených maminek mě od tohoto plánu odrazuje... Ale nechávám věci osudu. Tak uvidíme, kdy se my dvě opět uvidíme při dalším rozhovoru. Já se budu každopádně těšit...

Témata: Těhotenství, Porod, Láska a vztahy, Slavné maminky, Rodina, Mateřství, Miminko, Sociální sítě, Životy slavných, Rodina a vztahy, Sourozenci, Rozhovor, Kariéra, Rodičovství, Syn, Kariéra a zaměstnání (poradna), Celebrity, internet, Zpátky do práce, mateřská láska, Moderátorka, jméno, Eva Hecko Perkausová, Gabriela Lašková, Killian