Maminka.czRozhovor

Moderátorka Katka Říhová: "S Leošem a Patrikem probíráme v rádiu naše děti neustále. Jsme jako tři maminky na pískovišti!"

Dita Mrázková 4.  7.  2023
Když začínala v rádiu po boku ostříleného moderátorského dua Mareš-Hezucký, netušila, že jednou spolu všichni tři budou řešit své ratolesti v plném rozsahu. Třeba to, které z jejich dětí je už bez plenky a které udělalo první krůček. Čím Katce udělá největší radost její dcera Sofie? A jak u nich vypadá postrach všech rodičů – momentální období vzdoru?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Post moderátorky ranní show na Evropě 2 jste převzala po kolegyni Lucii Černé (Šilhánové) v době, kdy odešla na mateřskou. Jak se vám tím změnil život?

Kompletně. A to ve dvou rovinách. Začnu tou biologickou. V momentě, kdy začnete denně vstávat v pět hodin ráno, se vám změní rytmus života a celý chod domácnosti se tomu musí přizpůsobit. Včetně večerních partnerských aktivit, protože v půl desáté máte večerku... Takže na žádná večerní vysedávání na zahrádkách to není. Ale brzké vstávání zažívá podle mě významná část populace, takže to není nic, na co bych si chtěla stěžovat. Mít hned dopoledne odpracováno je na druhou stranu ohromný benefit. A teď ta rovina kariérní. Samozřejmě mě práce s Leošem a Patrikem hodně posunula a naučila. A samozřejmě vás lidé najednou úplně jinak registrují a přicházejí zajímavější nabídky.

VIDEO: Patronky Maminky roku v redakci: Vybrat semifinalistky bylo složité

Jací jsou Leoš a Patrik parťáci, podrželi vás v začátcích, nebo vám i zavařili?

Respekt i přátelství si člověk musí vybudovat, a ať už je mezi námi spíš to první nebo to druhé, trvalo nějakou dobu, než jsem si mezi těmito dvěma legendami začala připadat "doma". Ale myslím a doufám, že teď už je z éteru cítit, že se i my ve studiu dobře bavíme. Ze začátku se asi častěji stávalo, že padaly nějaké osobní narážky, a člověk, když není zvyklý, neumí tak rychle reagovat a zahrát nepříjemný dotaz nějak vtipně do autu. Takže ano, sem tam jsem se s nimi i zapotila. I když to se stává i dnes. Ale už i jim dvěma! (směje se)

Předpokládám, že jste se zapotila i to poslední předprázdninové ranní vysílání, kdy vás Leoš naprosto nečekaně překvapil tím, že pro vás zprodukoval koncert v Lucerně.

To máte tedy pravdu. Když mi v osm ráno v éteru oznámil, že mám 17. září koncert, a o 28 minut později byl už vyprodaný, málem jsem se sesypala. Vyrazilo mi to dech. A taky zkazilo prázdniny. (směje se)

S Leošem i Patrikem máte děti věkově hodně blízko. Řešíte mateřská témata i mimo éter? 

No jéje! Probírali jsme například i téma kojení. Vedli jsme polemiky nad společným spaním s dětmi (my máme Sofinku v posteli a neumíme si to představit jinak) nebo jsme si i zpětně porovnávali, v kolika letech kdo odplenkoval nebo čí potomek se kdy poprvé přetočil nebo začal chodit. V tomhle ohledu jsme jako tři maminky na pískovišti. Ale je to logické, naše malé děti jsou zhruba rok od sebe, tak má člověk všechny ty milníky ještě v živé paměti. 

Čím vám dělá největší radost dcera Sofie?

Sofinka nám dělá ohromnou radost, takže své dětské poslání plní na výbornou. Je hodně akční, baví ji skákání do vody a obecně bazén je po maminčině náručí její nejoblíbenější místo. Nebo možná to první místo máme dělené. Je taky hodně upovídaná, recituje básničky a baví ji pomáhat při úklidu. Hrozně se těší k moři, a protože máme vyzkoušené, že na pláži s ní ten čas plyne úplně sám, těšíme se taky. 

Co období vzdoru, už proběhly nějaké výživné scénky?

Období vzdoru zažíváme aktuálně dennodenně, ale není to nic, z čeho bychom se hroutili. Prostě těch dvacet minut v autě, než se konečně usadí do sedačky, musí člověk rozdýchat. Nebo se musí přenést přes to, že dítě nebude mít umyté vlasy, protože to už týden kategoricky odmítá. A výživná příhoda? Před pár dny jsem místo Sofinky omylem v tramvaji zmáčkla to tlačítko, které otevírá dveře, a ona byla tak "smutná" (eufemismus pro vzteklé, kopající, hystericky plačící dítě), že jsme musely počkat na další tramvaj (ačkoliv jsme byly už na naší zastávce, kde vystupujeme) a jely jsme o zastávku dál, jen aby si mohla zmáčknout.

Do rádia musíte vstávat hodně brzy. Jak zvládáte Sofinku obstarat?

Ranní rutinu má komplet na starosti můj muž. Mezi tím, co jsem v rádiu, on musí připravit snídani pro dceru, vyvenčit psa a vypravit a dovést Sofinku do jeslí. Opravdu každý všední den, bez výjimky. Sofinka pak tráví v jeslích dopoledne a pak už jsme spolu až do večera. 

Využíváte i pomoci babiček, když je potřeba?

My si s mužem musíme v péči o dceru hodně vystačit sami, protože babičky máme až v Českých Budějovicích. Ony by strašně rády hlídaly, ale mají to prostě daleko. Takže pokud chceme večer někam vyrazit ve dvou, vyžaduje to velké plánování, aby někdo z prarodičů přijel.

Není tajemstvím, že jste byli vy a tatínek Sofie manželi, rozvedli jste se a pak se k sobě vrátili. To je celkem kuriózní vztahová story...

To je prostě život. V roce 2014 jsme se vzali, za čtyři roky se rozvedli a před dvěma lety se nám z lásky narodila dcera. Asi jsme se potřebovali chvíli v životě vyvíjet každý sám a pak zase zjistit, že nás to k sobě pořád táhne. 

pokud chceme večer někam vyrazit ve dvou, vyžaduje to velké plánování, aby někdo z prarodičů přijel...
 
 

Takže možnost svatby napodruhé nevylučujete?

My jsme všichni Říhovi, jméno Říhová jsem si nechala i po rozvodu, takže čistě praktický důvod – abychom byli jedna rodina s jedním jménem – není na pořadu dne a ani by mě to nijak netrápilo. Pokud se někdy vezmeme znovu, bude to jen kvůli nám a rozhodně už nebudeme opakovat naši velkou svatbu, která se povedla natolik, že by ji stejně nic nepřekonalo. Byl by to tentokrát malý obřad buď někde u moře, nebo na radnici. A spíš jenom tak pro dobrý pocit a trochu pro legraci. Protože vtipná situace to je. Už mám v hlavě i text k popisu svatební fotky: "Mám podezřele vyhraněný vkus na muže. Můj druhý manžel vypadá úplně stejně jako ten první." Ale jestli na to vůbec někdy dojde, to je otázka, protože máme spoustu jiných, akutnějších věcí k řešení... Spíš než svatbu řešíme stavbu domu, výchovu dítěte a jiné...

Přiznání moderátorky Lucie Křížkové: "Nevím, kde se stala chyba, ale moje děti spolu zatím nemají úplně ideální vztah..."

Kromě rádia jste před mateřskou pracovala i na TV Nova ve Snídani s Novou a jako moderátorka Počasí. Plánujete se na obrazovku vrátit?

Zatím to není na pořadu dne. Původně jsem si plánovala rychlý návrat, nicméně až realita mateřství mě vyvedla z omylu a v žádném případě si nedovedu představit, že bych vedle rádia zvládala další pravidelné účinkování kdekoliv. Nově teď moderuji podcast o inspirativních lidech Progress Your Mind, který se natáčí jednou za měsíc. Takže kontakt s nahráváním mám pořád, nicméně časové vytížení je minimální.  

S Leošem jste nazpívala duet Něco nahoru, který slavil velký úspěch. Teď vás čeká první vlastní koncert. To už je velká výzva...

Jako mladá holka jsem sice chtěla být zpěvačka, zpívala jsem v dětském muzikálu, potom s kapelou a pokukovala jsem po konzervatoři, nicméně osud mě zavál do rádia a hudbu už mám jen jako milovaný koníček. Ambice na pěveckou kariéru už mě dávno opustily. Tak nějak přirozeně se stalo, že v rádiu a živém vysílání je občas příležitost oprášit tenhle um, a přetavilo se to dokonce v koncertní šňůru Starých pecek, kde jsem mohla vystupovat po Leošově boku. Nicméně poslední dobou, když mám někde zpívat, jsem z toho čím dál nervóznější. Takže stále vystupuji, třeba když moderuji nějakou akci a pořadatelé ode mě chtějí i pár písní. 

Jaké máte plány na prázdniny? Ranní show se vysílat nebude, přibude víc volna?

Na prázdniny se hrozně těším. Nemám tedy dva měsíce volna jako Leoš s Patrikem, v rádiu jsme tři zprávařky a musíme se nějak prostřídat. Čekalo mě asi nejdelší volno, které jsem kdy měla. Měli jsme v plánu jet s širší rodinou do Chorvatska, pak si dát s mužem Colours of Ostrava, se Sofinkou holčičí týden na Mallorce a zbytek strávit u rodičů v jižních Čechách. Ale asi to všechno bude kvůli zářijovému koncertu úplně jinak. 

Jak budete bojovat s tou vaší trémou?

Tak, že se co nejlépe připravím, z čehož vyplývá, že moje původní plány odpočívat někde u vody vzaly zřejmě za své. Ale myslím, že jedno léto v životě ráda obětuji jednomu koncertu v životě.

Ono dostat takovou možnost, navíc darem, to se přece jen nedá odmítnout...

Někdo mi psal, že je velká výhoda mít za kámoše Leoše, a já to podepisuji. Nedovedu si představit, že by mě někdo jiný dokopal k tomu, splnit si tenhle "dávno zapomenutý" sen... 

Témata: Děti, Láska a vztahy, Rozhovor, Slavné maminky, Mateřství, Výchova, Instagram, Rodina, Dcera, Chování a vztahy, Leoš Mareš, Kariéra, léto, matka a dcera, Prázdniny, rozvod, Chorvatsko, Moderátorka, Moderátor, TV Nova, koncert, Vzdor, Patrik Hezucký, Colours of Ostrava, Evropa 2