Maminka.czRozhovor

Moderátorka Sandra Pospíšilová o výchově, dětské žárlivosti i o třetím dítěti. Budou mít Emily a Leon parťáka?

Dita Mrázková 10.  5.  2024
S rodinou žije v Brně, za prací však pravidelně dojíždí do hlavního města. Pořadem, který moderuje, inspiruje nepřímo i své dvě děti. Jak je učí šetřit? Kdo je u nich doma za rodiče přísňáka? A jak nejradši tráví Sandra (38) čas bez dětí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsme si povídaly před dvěma lety, prozradila jste, že nejste úplně plánovací typ a že je to u vás doma mnohdy takový menší „punk“. Změnilo se něco za tu dobu? Našla jste už recept, jak vychytat potřeby dvou malých dětí?

Sedlo si to naštěstí naprosto přirozeně. Emily bude za chvíli sedm, Leonovi čtyři, a to už tolik nevyžaduje přesný režim. S oběma už se na všem domluvím a denní rytmus přizpůsobuji operativně jejich potřebám. Takže, jestli náhodou někdo nejste taky úplně plánovací typ a máte se stát rodiči, nebojte, nevadí to. 

VIDEO: MODERÁTORKA SANDRA POSPÍŠILOVÁ NA BRNĚNSKÉM PLESE

Za prací dojíždíte z Brna, kde s rodinou žijete na pověstné dálnici D1. To už nějakou tu logistiku i pevné nervy vyžaduje...

To ano, nicméně zrovna v tomhle případě jsme doma věděli, že můj návrat do televize chod rodiny nijak extra nezkomplikuje, byť dojíždím do Prahy. Můj pořad Svět financí se totiž na CNN Prima NEWS vysílá jednou týdně, každé úterý v hlavním vysílacím čase po osmé večer. Takže ráno vypravím děti do školy a do školky a pak s časovou rezervou vyrážím do Prahy. Odpoledne už pak doma přebírá štafetu manžel, případně babička. No a já se chystám na vysílání, navštívím maskérnu a kostymérnu, v devět večer máme živý přenos za sebou a vyrážím domů. Sice jedu za tmy, ale zase je fajn, že nebývá provoz. Do půlnoci jsem doma a ráno už zase vstávám s dětmi. Takže jednou týdně je večeře a uspávání na manželovi, a to u nás doma není žádný problém. Pavel je táta na jedničku.

Jak děti reagují, když vás vidí v televizi?

Záleží na tom, jestli jsem doma, nebo ne. Pokud sledují premiéru, a já jsem zrovna v Praze a vysílám, říkají tatínkovi, jak se jim stýská. Nebo chodí k televizi a pusinkují mě.  
A pokud je zapnutá repríza, a mají mě doma, tak si toho moc nevšímají. V tuhle chvíli o to víc sleduji televizi já a dívám se, co bych mohla v dalším dílu zlepšit. 

Moderujete pořad, který se primárně zaměřuje na finance. Zapojujete do tohoto světa i děti, tedy učíte je, kdy a jak šetřit, že třeba není důležité mít každou hračku, kterou vidí?

Děkuji, že se na to ptáte. Podle mě je velmi důležité už i malým dětem vysvětlovat váhu peněz. A taky že nejde pořizovat vše, co se jim líbí. A to ideálně v nějaké formě vhodné jejich věku. Emilka už umí počítat, takže třeba na dovolené jsme jí pro zajímavost říkali, že zatímco u moře si objedná jednu Fantu, u nás v hospůdce za to může mít dvanáct dětských pití. Bylo vidět, jak jí to v hlavičce šrotuje. A pak, co se týká hraček, oběma říkám, že si mohou jejich vysněné věci přát třeba k narozeninám nebo od Ježíška.

Klepněte pro větší obrázek

Zabírá to?

Takhle, ne úplně vždycky. (směje se) Někdy odcházejí z obchodů smutní. Ale vím, že je to jen chvilka a ve finále je to pro ně dobré.

Emilka už je školačka, jak se jí tam líbí?

Ano, Emilka chodí od září do první třídy a my jsme s manželem moc rádi, že po těch x rozhodnutích, které musí rodiče před nástupem dítěte do školy udělat, to vypadá, že jsme vybrali dobře. Pokud maminky čeká nástup do školy, doporučuju jim zkusit co nejvíce poznat třídní učitelku nebo učitele. To je za mě naprosto klíčové. Nezáleží až tak na prostředí školy nebo krásné tělocvičně a jídelně, důležité je hlavně to, jakou energii a přístup bude učitel mít. My v tomhle měli velké štěstí. Emilčina učitelka je skvělá a i ve třídě se sešel fajn kolektiv.

Jaké předměty ji baví a jaké už míň?

Nejvíc asi psaní a angličtina. Právě cizí jazyk byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme nakonec vybrali soukromou školu, kde ho mají od první třídy a hned několik hodin. Dětem tak velmi brzy přijde úplně přirozené ho používat.  A toho, co Emilku nebaví, moc není. Možná počítání, v tom bude asi po mně. (směje se)

Emilka je velmi společenská, na Instagramu si zkusila být influencerkou i modelkou. 

To máte pravdu, Emilka je velmi kamarádská a baví ji jakýkoli kolektiv, klidně i úplně nových lidí, hned se seznámí. I proto vím, že když ji s sebou vezmu na přehlídku, bude ve svém živlu, zatím si to pokaždé moc užila. Baví ji móda, když ji někdo maluje a vyloženě si užívá chůzi po mole v krásných šatech. Nevím, po kom to má, já se v jejím věku hrozně styděla. To samé je s natáčením videí a mluvením na kameru. Jak to vidí u mě, nedělá jí to sebemenší problém. Dokonce když točíme „její“ spolupráci s LOL panenkami, sama si to režíruje a dává signál, že je připravena něco říct. Je vážně neuvěřitelná. Baví ji vážně všechno, hlavně nové věci. Třeba nedávné natáčení videoklipu Čarodějnice s její oblíbenou Karol a Kvídem. O to mě prosila několik týdnů. Byla jsem šťastná, že byla Karol pro a Emilce se tak splnil její velký sen. 

Jak je spokojený Leonek ve školce?

U Leonka bylo moc fajn, že se mohl se školkou seznámit díky Emilce. Chodí do stejné jako ona, jen se tam nepotkali. Ale navštěvovali jsme spolu různá odpolední tvoření rodičů s dětmi a on viděl, jak to tam chodí a co ho čeká. Jak už jsem říkala, zatímco Emilka nemá s novým prostředím absolutně problém, Leonek je jiný. Potřebuje se rozkoukat a získat jistotu a opěrné body. Takže jsme s ním začali pomalu. Prvního půl roku chodil do školky jen na dopoledne a postupně od druhého pololetí už v ní sem tam přespí. I díky tomu, že jsme na něj netlačili, to zvládá moc hezky. A i když poslední týdny ráno smutní pokaždé, když odcházím, při vyzvedávání se už směje a vypadá spokojeně.

 

Potyčky mezi dětmi řešíme téměř dnes a denně. Ale většinou jsou to jen prkotiny...

 

Řešíte čas od času mezi dětmi nějaké ty potyčky a tahanice, nebo vás to zatím míjí?

Potyčky mezi dětmi samozřejmě řešíme téměř dnes a denně. Ale většinou jsou to jen prkotiny, kdy oba potřebují ve stejnou chvíli stejnou hračku. Nebo jeden druhého něčím otravuje. Ale za chvíli si řeknou, že budou zase kamarádi, obejmou se a jsou boží. Naštěstí u nás převažuje to, že se mají rádi a dokážou si spolu i hezky hrát, a za to jsem moc šťastná. Doufám, že jim krásný sourozenecký vztah vydrží napořád.

Co třeba žárlivost, berou si pozornost někdy jen pro sebe?

Tohle jsme řešili možná jen chvilku, když se Leonek narodil a Emilka viděla, kolik pozornosti se věnuje miminku. Nebyla na to zvyklá. Ale sedlo si to, chtělo to jen vyhradit si na ni více času, třeba když Leonek spinkal. Teď už žárlení u dětí vůbec neřešíme. Jsou to parťáci. 

Jak vypadá váš den „značky ideál“, když jste zrovna bez dětí?

Jééé, jak moc se můžu zasnít? Když máme hlídání, miluju dlouho se vyspat, pomalu a dobře se nasnídat... Moc ráda si s manželem dopřeju dobré jídlo a wellness, třeba v našem oblíbeném hotelu v Luhačovicích. A pak procházky v přírodě. Večer dobrý seriál na Netflixu. Ideálně nějaký, co baví nás oba. Naposledy jsme takhle společně sledovali Yellowstone s Kevinem Costnerem a bylo to skvělé.

Kdo je u vás doma za rodiče přísňáka a kdo víc rozmazluje? 

Přísnější jsem určitě já, víc rozmazluje tatínek. Jeho děti vždycky ukecají. Emilka chce většinou něco koupit nebo jít za kamarády. A Leonek zase jet na kolo nebo se podívat na motorky. A Pavel jede. Já se nechám přemluvit jen někdy, snažím se vést děti i trochu k úklidu a v případě Emilky i k plnění věcí do školy. A proti tomu se samozřejmě občas protestuje, to je jasné.

Umíte si představit, že byste se, coby rodina, ještě rozrostli?

Já jsem šťastná dvojnásobná maminka. Na třetí děťátko se už necítím. Vím, jaký je to dar mít miminko. A pak ještě druhé. A obě zdravé... Jsem moc vděčná za to, co mám. Emilka s Leonkem jsou můj splněný sen. 

Moderátorka Gabriela Lašková o potratu, těhotenských migrénách i domácím porodu. Bude to do třetice holčička?
Témata: Děti, Slavné maminky, Rodina, Mateřství, Výchova, Sociální sítě, Rodina a vztahy, Sourozenci, Chování a vztahy, Rozhovor, Rodičovství, Instagram, Rodiče, Syn, Dcera, praha, mateřská láska, Moderátorka, Televize, Lola, Ježíšek, Netflix, čarodějnice, TV Prima, Leon, Televize na Heureka.cz