Maminka.czPorodní asistentka

Moderní porodní báby: Role porodních asistentek a historky ze sálu

inf vas 5.  5.  2024
Mezinárodní den porodních asistentek se každoročně připomíná právě dnes, 5. května. „Porodní báby“ pomáhají ženám během porodu a zároveň s nimi sdílejí štěstí v tom nejkrásnějším okamžiku zrození miminka. Jaké jsou současné trendy v porodnictví? A jak fungují komunitní porodní asistentky?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V poslední době jsou stále oblíbenější komunitní porodní asistentky, které ženy provázejí již od těhotenství, asistují při porodu a podle potřeby pečují o novopečené maminky také v období šestinedělí. Při problémech jim pomáhají nastartovat kojení a radí s péčí o novorozence. Ženy se na ně mohou kdykoli obrátit se svými dotazy a probrat svá přání. Pokud se jedná o fyziologický porod bez komplikací a daná nemocnice to umožňuje, může porodní asistentka dítě přímo „odrodit“.

„Výhoda péče komunitní porodní asistentky je systém jedna na jednu. Komunitní porodní asistentka ženě poskytuje průpravu na porod zcela individuálně, v čemž je její největší přednost. Pracuje naprosto samostatně a poskytuje kontinuální primární a následnou porodnickou péči,“ vysvětluje porodní asistentka Kateřina Aronová z porodnice Slaný a dodává, že cena za tuto nadstandardní porodní péči v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí je individuální, nicméně nejčastěji se pohybuje od 10 000 Kč do 25 000 Kč.

VIDEO: Lékař u porodu nízkorizikové rodičky nemá co dělat. Někde se porody vyvolávají zbytečně, říká porodník Igor Michalec 

Nové podpůrné metody

O své zkušenosti se podělila také porodní asistentka s třicetiletou praxí Jitka Benešová, která přivádí na svět miminka v porodnici ve Slaném. „Při porodu kladu důraz na intimitu a snažím se vždy naslouchat a poté plnit přání rodičky. Všechny ženy jsou hnacím motorem k tomu, abych se stále zlepšovala. Mým přáním je, aby u každé rodičky převládaly pozitivní vzpomínky na porodní proces,“ říká Jitka Benešová s tím, že když po studiu začínala, ženy u porodu měly řadu omezení – například se nesměly hýbat, musely rodit vleže na zádech, nesměly jíst… Ani doprovod u nich nebyl takovou samozřejmostí jako dnes, kdy nastávající maminku u porodu v 90 % podporuje partner či jiná blízká osoba.

Mílovými kroky postoupila také medicína a s ní technologie, vybavení i screeningy. Porodní asistentky se stále vzdělávají a učí se nové podpůrné metody, jako je například využití rebozo šátku, aromaterapie, hydroterapie, muzikoterapie, bylinné napářky, možnosti polohování během porodu, včetně porodu na porodnickém gauči. „Porodní báby“ se proto celoživotně vzdělávají na nejrůznějších kurzech a seminářích a rozšiřují si svůj okruh znalostí. „Jsem přístupná všem změnám. Nejsem ten typ, který by si myslel, že když se to tak dělalo před 20 lety, je to nejlepší. Naopak jsem rebel a chci zkoušet něco nového. Každá maminka je pro mě inspirací, zvlášť když je náročnější,“ vypráví Jitka Benešová.

VIDEO: Prvotrimestrální screening – jak probíhá a proč se provádí?

Historky z porodních sálů

Ačkoli by se mohlo zdát, že po letech strávených v oboru porodnictví může člověk sklouznout k rutině, porodní asistentky se shodují, že každé narozené miminko je pro ně stále zázrakem. Jsou navíc porody, na které se nezapomíná. „Většinou se mi do paměti zapsaly překotné porody. Jednou jsem například pomáhala na sále vstávat paní po porodu a ve druhé místnosti byla maminka společně s nastávajícím tatínkem. Paní si odskočila na záchod a najednou jsem zaslechla, jak tatínek křičí, že jeho žena tlačí. Rychle jsem za ní běžela a opravdu – seděla na záchodové míse a držela rukou hlavičku. Jen jsme ji uložili do koupelny na zem a miminko bylo na světě,“ vzpomíná porodní asistentka Lucie Pecinová ze slánské porodnice. 

Někdy je ovšem na porodním sále i veselo. „Už jsem zažila i on-line porod, kdy byli nastávající rodiče ve spojení s celou rodinou a z telefonu se ozývalo: ‚Poslouchej tu porodní asistentku, takhle dýchej…‘ Přišlo mi to jako zajímavé zpestření,“ směje se Jitka Benešová.

Porodní asistentky jsou zkrátka strážnými anděly, kteří jsou každý den svědky zázraku. Jejich práce si proto zaslouží uznání, nejen během Mezinárodního dne porodních asistentek.

Centra porodní asistence v ČR ve srovnání se světem. Kde se inspirovat?
Témata: Porod, Miminko, Porodní asistentka, Slaný, Historka, Trend, Igor Michalec, Porodnictví, Lucie Pecinová, Báb, Jitka Benešová