[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Má zpravidelňovat menstruační cyklus, snižovat bolesti a křeče, odstraňovat projevy PMS, revitalizovat dělohu, zvýšit šanci na otěhotnění, zlepšit sexuální život, zbavit organismus toxinů nebo zajistit lepší využití energie v oblasti pánve.
Pojďme se na rizika vaginální napářky, kterou doporučuje Gwyneth Paltrow nebo Chrissy Teigen, podívat podrobněji.
Navzdory oslavným článkům a rostoucí popularitě této procedury neexistují žádné spolehlivé důkazy potvrzující, že by „vaginální napářka“ byla skutečně zdraví prospěšná. V odborném magazínu Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada byla dokonce publikována kazuistika dvaašedesátileté ženy, která se na radu „lékaře tradiční čínské medicíny“ rozhodla, že pomocí této procedury vyřeší závažný prolaps dělohy a dalších orgánů v oblasti pánve, a vyhne se tak rekonstrukční operaci. Konkrétně žena použila směs bylin, kterou svařila, horkou nádobu vložila do toaletní mísy a posadila se tak, aby pára stoupala směrem k jejímu podbřišku. Takto strávila dvacet minut. Po dvou opakováních procedury ale žena musela vyhledat pohotovost, protože si způsobila popáleniny druhého stupně v intimních partiích, v pochvě a také na děložním čípku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený chrissy teigen (@chrissyteigen)
Příspěvek sdílený chrissy teigen (@chrissyteigen)
Zpravodajský portál BBC News upozorňuje, že navzdory doporučení celebrit, jako je modelka Chrissy Teigen, která na sociálních sítích sdílela fotografii, jak podstupuje „vaginální napářku“, není tato procedura vhodná pro každého. Největší popularitu pak tato procedura získala díky americké herečce Gwyneth Paltrow a jejímu webu a e-shopu Goop.com, který ji propagoval. Sama herečka tvrdila, že si takto „balancuje hladiny ženských hormonů“ a „čistí svou dělohu“.
Gynekoložka Vanessa Mackay uvedla v rozhovoru pro BBC News, že vagina ani děloha nepotřebují žádné „čištění“. Vagina totiž obsahuje dobré bakterie, které ji chrání. Napařování vaginy by naopak mohlo ovlivnit tuto zdravou bakteriální rovnováhu a hladinu pH a způsobit podráždění, infekci spojenou s výtokem či zánět.
Proti „vaginálnímu čištění“ včetně „vaginální napářky“ se postavila také australská profesorka gynekologie a porodnictví Deborah Bateson, která působí na University of Sydney. Kromě rizika popálenin a opaření prý existují ještě další důvody, proč je raději nepodstupovat. Pára má podle ní negativní vysušující účinek na pochvu a také pravděpodobně naruší vaginální mikrobiom a sníží přirozenou bariéru těla proti infekcím.
Ještě ostřeji kritizovala podporovatelky vaginálního napařování kanadsko-americká gynekoložka Jen Gunter, která dlouhodobě bojuje proti šarlatánům na poli medicíny a opakovaně vyvrací jejich mýty. Gwyneth Paltrow a ti, co propagují vaginální napařování, údajně potřebují malou lekci anatomie, protože pokud pára není pod vysokým tlakem (jako při ejakulaci), nedostane se z pochvy do dělohy. Když se ani voda nedostane z pochvy do dělohy, těžko tak podle jejích slov pronikne vzduch. Současně upozornila na to, že pára opravdu není pro ženské intimní partie ničím přínosným, zejména jedná-li se o páru získanou z odvaru z bylin.
Zdravotní efekt bylinné vaginální napářky je údajně nula. Pokud ovšem žena utratí dostatečné množství peněz za „vaginální napářku“ a pomůcky k ní, skutečně se může cítit lépe díky placebo efektu. Životní spokojenosti lze ale pravděpodobně dosáhnout mnohem levněji a bezpečněji. „Pokud se chcete cítit uvolněně, zajděte si na masáž. Pokud si chcete uvolnit svou vaginu, dopřejte si orgasmus,“ shrnula Jen Gunter.
Zdroje informací: Zdravotnický deník Zdroje fotografií: Instagram