Maminka.czCelebrity

Moje děti pijí nealkoholické pivo a není to vaše věc! Nechala se slyšet herečka Kristen Bell. Co na to odborník?

Lenka Knápková 25.  9.  2023
Herečka Kristen Bell se nedávno svěřila, že její dcery občas popíjejí nealkoholické pivo se svým otcem. Její poznámka, kterou utrousila během talk show, vyvolala vlnu pobouřených komentářů. Co si o popíjení nealkoholických piv myslí odborník? Je to vhodný nápoj pro děti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Herečka Kristen Bell se proslavila hlavní rolí v seriálu Veronica Mars. Za seriál Dobré místo získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Se svým manželem – filmařem, hercem a komikem Daxem Shepardem – má dvě dcery. Deltě je devět a Lincoln je skoro deset let. Při nedávném rozhovoru v talk show Kelly Clarkson se stočil hovor ke konzumaci alkoholu dětmi a Kristen tam mezi řečí přiznala, že její dcery občas pijí s otcem nealkoholické pivo. Paradoxní je, že Dax dlouhé roky bojoval s opakovanou závislostí na alkoholu a opiátech. Na hereččinu hlavu se po jejím účinkování v show snesla velká vlna kritiky, herečka však okamžitě reagovala. "Možná mají fanoušci právo být kvůli tomu naštvaní, ale nejsou to jejich děti,“ uzemnila je.  

Video: Margit Slimáková: Školní svačinky pro děti

Nealkoholické pivo je populárním nápojem po celém světě. Jeho snadná dostupnost, pestré příchutě a líbivé reklamní kampaně lákají spotřebitele, kteří hledají alternativu ke klasickému pivu. Někteří rodiče se domnívají, že je nealkoholické pivo bezpečným nápojem pro jejich děti. V některých zemích je dokonce legální prodej tohoto nápoje i osobám mladším 18 let. Co si o tom myslí odborníci? 

Je pro děti nealkoholické pivo skutečně vhodné a neškodné? Zeptali jsme se Martiny Weisserové, hlavní výživové poradkyně KetoDiet.

Jaký máte názor na to, když děti pijí nealkoholická piva? 

Přestože je nealkoholické pivo označováno za nealkoholické, ve skutečnosti většina z těchto piv obsahuje až 0,5 % alkoholu. Je to sice 10krát nižší množství než v pivu běžném, ale i tak má na dětské tělo, které nemá zatím vytvořenou žádnou zkušenost s odbouráváním alkoholu, stejný efekt, jako když dospělý člověk vypije pivo alkoholické. 

Co vše může nealko pivo způsobit?

Pitím nealkoholických piv vytváříme dětem jednoznačně špatný návyk. Již v útlém věku začnou mít pocit, že pivo je samozřejmou součástí jejich života. Na hořkou chuť si zvyknou, navíc naše chuťové buňky neumí rozeznat, jestli je, nebo není v pivu alkohol. Tím máme na možnou budoucí závislost na alkoholu zaděláno. Česká republika je v roční konzumaci piva na jednom z předních míst na světě a z průzkumů vyplývá, že mnoho Čechů nepovažuje pravidelnou konzumaci piva za konzumaci alkoholu. Přitom mezi nejzávažnější rizika spojená s dlouhodobou konzumací alkoholu patří onemocnění jater, střev, žaludku a zároveň to přispívá ke vzniku cukrovky a obezity. U dětí může mít i malé množství alkoholu negativní dopad na vývoj mozku. 

A jak je to v těhotenství? Je vhodné pít nealkoholická piva v tomto období?

Je-li žena těhotná, neexistuje žádné množství alkoholu, které bychom mohli považovat za bezpečné. Alkohol v těhotenství může způsobit závažné poškození plodu. FAS je zkratka pro fetální alkoholový syndrom, který zahrnuje snížení intelektu dítěte, vznik srdečních vad, ale i možné poruchy růstu. Konzumace alkoholu v těhotenství také velmi zvyšuje riziko samovolných potratů. Prostřednictvím placenty přechází i nepatrné množství alkoholu do těla plodu velmi rychle. Dosahuje téměř stejné koncentrace jako v krvi matky, ale odbourává se pomaleji. Plod totiž ještě nemá dostatečně vyvinuté jaterní enzymy. Proto bych konzumaci jakéhokoliv alkoholu včetně nealkoholických piv v těhotenství striktně nedoporučila.

ANKETA: Mohou vaše děti pít nealko pivo? Hlasujte!

Témata: Těhotenství, Mateřství, herečka, Děti slavných, Celebrity, Rodiče, Hollywood, odborník, Kristen Bell, Alkohol, Dax, Nápoj, Konzumace, Margit Slimáková, Fasit, Děti, Talk, Kelly Clarksonová, Pivo, Zlatý glóbus, Kristen, Lincoln, Show