Maminka.czPředškolák

Moje dítě je introvert. Učím ho žít ve světě extrovertů

19. 4. 2013
Moje dítě je introvert. Učím ho žít ve světě extrovertů
Moje dítě je introvert. Narážíme na to každý den. Jen s ostychem si řekne tetě ve školce, že potřebuje na záchod. Nikdy nebude rozpustile běhat s cizími dětmi ve vestibulu divadla před začátkem představení. Nikdy si nevezme lízátko od neznámého pána na ulici. Ano, má to i své výhody. Ty by se ovšem daly spočítat na prstech jedné ruky.

Je trochu jiné… zranitelnější

Po čase se s tím smíříte a naučíte se s tím žít. Zvyknete si, že se musíte dvojnásob hlídat, abyste nezranila jeho city. Že i v momentech, kdy byste mu nejradši dala přes zadek, zafunguje mnohem lépe laskavost a pochopení. Naučíte se číst z jeho očí, výrazu a držení těla, aniž byste mu věnovala pohled delší než dvě vteřiny. Naučíte se rozeznat jeho rozpoložení i z těch nejnepatrnějších náznaků a indicií. Budete vědět, kdy mu nabídnout náruč, vyzvat ho ke hře i kdy ho raději nechat být o samotě. Tohle všechno vám bude jasné. Co ale okolnímu světu?

Učíme se to

Přirozeně, okolní svět nebude nikdy tak chápavý, soucitný a vlídný jako vlastní maminka. Plným porozuměním introvertního dítěte proto práce jeho mámy nekončí. Naopak. Tady to teprve všechno začíná. Pozvolna, ve vlastním tempu, ale cíleně a každý den se učíme žít ve světě extrovertů. A dětská schopnost nasát do sebe vše jak houba mi je tím největším zadostiučiněním.

Krok za krokem

I když vím, že se moje dítě stydí podat paní pokladní u kasy peníze, vždycky mu tu možnost nabídnu a povzbudím ho, aby to zkusilo. Už se takhle naučilo přijmout jištění od cvičitelky v Sokole, nedělat tragédii z toho, když se náhodou ještě počůrá, zdravit, když někam přijdeme, a nekapitulovat úplně bez boje, když mu dítě v parku odveze panenku i s kočárkem. Mluvíme o tom spolu doma - o tom, co už dokázalo, a co možná příště zkusí, až se ocitne v té které situaci. Vymazala jsem si z hlavy formulky To nejde, To nedělá‚ Neumí‚ Toho se bojí. Pochopila jsem se, že to nejúžasnější na poznávání hranic vlastního dítěte je fakt, že je můžete společně posunovat. A to je bez debat to nejlepší, co mu člověk může do života dát.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Svět, Extrovert, Introvert

Mohlo by vás zajímat
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!

Horoskopy

Panna Ke konci týdne jste vyčerpaní, ale stále máte nadřízenému, co nabídnout. Využijte ve svůj prospěch…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné