Maminka.czBatole

Moje „měkoučké“ miminko: Svalová hypotonie

14. 8. 2015
Moje „měkoučké“ miminko: Svalová hypotonie
Hypotonické děti velmi často zaostávají v psychomotorickém vývoji; později se otáčejí, lezou, sedí i chodí. Nejnápadnějším rysem hypotonie je neobvyklá „měkkost“ miminka. Někdy jsou tyto děti přirovnávány k hadrovým panenkám či péřovým polštářkům.

Hypotonické děti velmi často zaostávají v psychomotorickém vývoji; později se otáčejí, lezou, sedí i chodí. Nejnápadnějším rysem hypotonie je neobvyklá „měkkost“ miminka. Někdy jsou tyto děti přirovnávány k hadrovým panenkám či péřovým polštářkům.

Mikuláš se narodil po dlouhém a komplikovaném porodu, všichni jsme měli strach, jak to Mikulda zvládne, neboť byl po porodu kříšený a strávil několik dní na JIP. Nicméně nakonec jsme z porodnice odcházeli už za 11 dní po porodu. Mikulda byl dle lékařů zdravý a podle mě neskutečné krásný. Samozřejmě, že byl po těžkém porodu více sledovaný, ale naše pediatrička mě velmi uklidňovala, že se Mikulášek vyvíjí úplně normálně.

Když bylo Mikuldovi 5 měsíců začali jsme chodit na kojenecké plavání. Až tehdy jsem si začala více všímat, jak je Mikulášek oproti jiným dětem motoricky „pozadu“. Snažila jsem se děti neporovnávat a společné chvilky si užít. „Hlavně že je zdravý, však to dožene,“ myslela jsem si tehdy. Pak se ale stalo něco, co mě neskutečně naštvalo, ale paradoxně nám také velmi pomohlo. Plavecká instruktorka si mě po lekci vzala stranou a ptala se, zda Mikuláš cvičí „Vojtovku“ a jaké konkrétní cviky, aby ho prý během plavání nějak nepřetěžovala. Vykulila jsem na ni oči, vůbec jsem nechápala, proč se ptá!

Na to mi instruktorka začala opatrně vysvětlovat, že se jí Mikulda „nezdá“ a že je motoricky na úrovni sotva tříměsíčního dítěte! Navíc je prý měkoučký jak péřový polštářek, což prý často bývají hypotonické děti. Hrozně se mě to dotklo, vždyť je Miluláš podle naší doktorky úplně v pořádku! Plavání jsem stornovala a už tam nepřišla. Nicméně na půlroční prohlídce jsem se o všem zmínila před lékařkou, ta si jen posunula brýle – vidím to jako dneska – a řekla: „Tak ho trochu proklepneme,“ z prohlídky jsme nakonec k mému úžasu odcházeli s doporučením na neurologii.

Pak už šlo vše ráz na ráz. Neurolog potvrdil centrální svalovou hypotonii, naštěstí lehkou formu. Začali jsme s Mikuldou pravidelně 4x denně cvičit Vojtovu metodu. Úspěchy se dostavovaly zpočátku pomalu, ale neurolog i rehabilitační sestra nás moc chválili. Milukášek začal kvalitně lézt ve 13 měsících, ve 14 se poprvé sám posadil a v 19 měsících už sám chodil. Cvičit ale budeme ještě nějaký čas, také jsme se po dohodě s rehabilitační sestrou opět vrátili na plavání. Mikuldu i mě čeká ještě spousta práce, cvičení je dřina a nemá ho rád, ale za zdraví mého sluníčka trocha nepohody jednoznačně stojí!

(Milada CH., Mikulášek 22 měsíců)

Diagnóza: Svalová hypotonie

Laicky lze svalovou hypotonii popsat jako nedostatečné napětí svalů. Svaly jsou ochablé, s čímž úzce souvisí i porucha motorického vývoje. Svalová hypotonie (hypotonický syndrom) může být centrální (mozková) nebo periferní (např. choroby svalů). „Hypotonie má mnoho příčin a podob – od velmi závažných stavů, kdy je vážně narušen fyzický i duševní vývoj, po stavy, kdy dochází k výraznému zlepšení pouze díky pravidelnému cvičení a rehabilitaci,“ vysvětluje fyzioterapeutka Iva Malá.

Přestože se hypotonie projevuje na pohybovém aparátu děťátka, které má méně či více nápadné problémy v motorickém vývoji – jeho vývoj je oproti zdravým dětem opožděný, neboť je jeho svalstvo ochablé – jde o poruchu neurologickou! „Pokud vezmete do ruky hypotonické miminko, velmi často vás upoutá jeho zvláštní měkkost a poddajnost. Jako byste nechovali dítě, ale plyšovou hračku, hadrovou panenku. Pokud nemají rodiče srovnání, a dítě nijak výrazně nezaostává za průměrem, nemusí tuto odchylku zpočátku vůbec zaznamenat. Někdy se stává, že si drobnějších odchylek nevšimne ani pediatr! Pokud se problém neřeší, motorický náskok zdravých dětí se zvětšuje a problémy narůstají. Čím dříve začneme s hypotonickým miminkem cvičit a rehabilitovat, tím lépe!“ říká fyzioterapeutka.

Proč?: Příčiny vzniku 

Škála příčin centrální hypotonie je pestrá. Za sníženým svalovým tonusem může stát vrozená vada mozku, poškození při porodu, zánět či úraz nervového systému, degenerativní a endokrinologická onemocnění (například choroby štítné žlázy) atd. „Někdy rodiče uvádějí, že měli jako děti podobné problémy, které se časem údajně spontánně srovnaly. Ano, i to je v případě nezávažných forem hypotonie možné, nicméně obvykle ne bez dalších následků v podobě problémů s pohybovým aparátem v dospělosti,“ upozorňuje fyzioterapeutka. 

A co by maminkám vzkázala Milada, maminka malého Mikuláška?

„Milé maminky, dejte na svou intuici a nenafukujte, ale ani nebagatelizujte problémy svách dětí. Ptejte se, a to klidně víckrát a více lékařů, pokud by se vám něco nezdálo! Lepší je být považovaná za všetečnou matku, než si pak vyčítat, že jste něco zanedbala.“

„A ještě něco, pokud máte doma plavoucí podlahu nenechte své zdravé natož hypotonické miminko trénovat lození v klouzavých punčocháčích – plovoucí podlahy strašně kloužou, a zvlášť dětem s hypotonií hodně ztěžují pohyb.“ 

Témata: Zdraví, Děti, Batole, Kojenec, Tříměsíční dítě, Hypo, Vrozená vada, Závažný stav, Milá maminka, Mimi, Svalový tonus, Sval, Milada, Plavecká instruktorka, Pravidelné cvičení, Storno

Mohlo by vás zajímat
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu

Horoskopy

Blíženci Nedělní rodinná idylka vám pomůže zapomenout na náročnost posledních dní. Zkrátka a dobře - zklidněte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu