Maminka.czPorod

Monitor dechu – dobrá investice, nebo vyhozené peníze?

Na náhlé úmrtí kojenců (SIDS) zemře v České republice asi 25 dětí ročně. Je to jedna z nejčastějších příčin úmrtí dětí do jednoho roku. Monitor dechu snímá dýchací pohyby u dětí, pokud se 20 vteřin nenadechnou, spustí se zvukový signál. Monitor dechu tedy SIDS nepředchází, pouze Vás na výpadek dechu upozorní včas, aby byla možná případná resuscitace. Většinou však stačí s dítětem zatřást - jakmile se vzbudí, samo se nadechne.
17. 9. 2010
Monitor dechu – dobrá investice, nebo vyhozené peníze?


Je opravdu potřeba?

Často se doporučuje počkat s koupí monitoru až po narození dítěte. Pokud nastanou při porodu komplikace, dítě se Vám narodí předčasně či s vadou dechu nebo srdce, určitě si monitor pořiďte. Rizikovou skupinou jsou také děti matek kuřaček (i pasivních), nezanedbatelné jsou i dědičné faktory. Pořídit by si ho měly i ty matky jejichž děti spinkají z nějakého důvodu na bříšku nebo mají problémy s častým ublinkáváním.

V případě, že se Vám narodí miminko naprosto zdravé a v termínu, monitor dechu není rozhodně nutností. Mnohým maminkám však ušetří starosti a zbytečné noční vstávání k dítěti.

Falešný poplach

Kromě ceny mnohé maminky odrazuje také možnost falešného poplachu. Může se stát, že monitor sepne zvukovou signalizaci a Vy najdete v postýlce zdravé miminko. V některých případech nemusí jít o falešný poplach, dítě mohlo na nějakou dobu přestat dýchat a následně se dýchání spontánně obnovilo.

Pokud však chcete předejít tomu, aby přístroj signalizoval zástavu dechu bezdůvodně, ujistěte se, že máte monitor správně zapojen a s dostatečně nabitými bateriemi. Může se také stát, že se přestane snímat dech, pokud je miminko schoulené na kraji postele. Problémem může být i příliš tlustá matrace, přes kterou není schopen monitor dech zachytit, zvláště v kombinaci s nízkou váhou miminka.

Pozor si dejte také na to, aby na monitor nepůsobily jiné vibrace, než je dýchání dítěte. Je proto dobré se vyvarovat například větráku či průvanu v okolí dětské postýlky. Pokud máte plovoucí podlahu, je dobré nohy postele něčím podložit, aby chůze kolem postýlky nebyla nesprávně detekována jako dýchací pohyby. Z těchto důvodů také není možné monitor dechu používat při jízdě autem nebo v kočárku při vycházce.

Za kolik je možno monitor dechu pořídit?

V současnosti jsou monitory dechu k dostání přibližně od 2000 Kč výše. Mnohé maminky si nechají přístroj jen na první rok a poté ho prodají. Variantou je tedy i koupě monitoru z druhé ruky nebo jeho zapůjčení. Zapůjčení poskytuje například sdružení Sluníčko a přijde Vás na 150 Kč měsíčně.


Témata: Těhotenství, Děti, Zdraví, Novorozenec, Kojenec, Porod, Dech, Investice, Falešný poplach

Mohlo by vás zajímat
Meghan je přesně typ princezny, kterou naše dcery potřebují za vzor
Synové se rvou jako koně. Už si nevíme rady, svěřila se zoufalá máma
Maminka roku vyhraje rodinný zájezd do hotelu Dachsteinkönig
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu