Maminka.czČasopis Maminka

Montessori pedagogika aneb Dokážeš to sám

Lenka Brožová 26.  5.  2022
Zdroj: archiv
Montessori pedagogika aneb Dokážeš to sám | Zdroj: archiv
„Dávejte dítěti užitečnou pomoc,“ nabádá na svých kurzech rodiče Michaela Willheimová. Co ještě byste měli vědět, když chcete montessori aplikovat u vás doma?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Snižte se na úroveň dítěte. Prolezte po čtyřech místnost a podívejte, co kolem sebe má a co by mohlo být potenciálně nebezpečné. Zapojujte dítě do běžných činností. Nezahlcujte ho hračkami, méně je více… Na aktuálně probíhajícím Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství má Michaela Willheimová populární přednášku, kde s rodiči probírá, jak začít s montessori doma už od miminka.

Majitelka jedné komunitní školy mi kdysi řekla: „Naše škola je pro každé dítě, ale ne pro každého rodiče.“ Platí to i pro montessori?

To s rodiči vnímám úplně stejně. Akorát po těch letech si nejsem jistá, jestli je montessori pedagogika pro každé dítě. Dnešní děti jsou poznamenané dobou. Mají potíže se soustředěním, utíkají k digitálním technologiím. Nabídku typu „pojď si po sobě umýt stůl a vyprat prádlo na valše“ pro ně nemusí být lákavá, jsou zvyklé na silnější podněty.

Myslíte na ty z obrazovek?

Ano. Dětský mozek je ohromně plastický, do zhruba šesti let nasává jako houba. A do tří let přijímá nekriticky úplně všechno, nevybírá si, co je dobré a co ne. Co do dítěte v tomto raném věku zasadíme, to tam bude už napořád. Do tří let proto nedoporučujeme technologie vůbec. Dítě se potřebuje usadit v realitě. Zjistit, jak svět funguje a jak se odráží v našem životě. Aby se vyvíjelo přirozeně a bezpečně v tom, co je pravdivé. Pak je prostor pro představivost a fantazii, které se vyvíjejí v předškolním věku.

Vy asi technologiím zrovna moc nefandíte…

Asi narážíte na mýtus, že montessori odsuzuje moderní technologie? Tak to ale není! Vždy se snažíme jít v souladu s vývojovými potřebami a děti v raném věku opravdu technologie nepotřebují. A neprospívají jim. To ale neznamená, že se s nimi později nesetkají. Montessori školáci už samozřejmě s technologiemi pracují. Ukazujeme jim, k čemu slouží tak, aby nám byly prospěšné, a ne závislostní. Žáci na druhém stupni mají běžně ve třídě počítače. Jsou tam ovšem jako učební pomůcka, ne aby děti prokrastinovaly na sociálních sítích. Pořád jim ukazujeme tu účelnost. A taky je učíme bezpečnosti ve virtuálním světě, protože to je téma dnešní doby.

premium

V článku také najdete

Jdou pohádky a montessori dohromady? 

Jak zjistíte, která činnosti nebo hračka bude vaše dítě bavit? 

Připravte doma dětem jednoduchou montessori aktivitu

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz na zkoušku za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Výchova, Rodičovství, Školství, Mateřská škola, Sam, Základní škola, pohádka, Montessori, mýtus, Michaela Willheimová, Pedagogika, Děti, Technolog, Michaela, Technologie, Hračky, Jasný
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky