Maminka.czHry pro děti

50 montessori tipů, které zabaví i ty nejmenší děti

Zapomeňte na drahé hračky. Děti můžete rozvíjet úplně snadno doma a vystačíte si s tím, co máte běžně v domácnosti. Naše tipy vás přesvědčí, že je to jednodušší, než si myslíte.

Montessori nepřemýšlí tak, co by se děti měly naučit, ale zajímá se o to, co děti v danou chvíli potřebují a jaké mají potřeby.

Právě proto se děti učí zcela přirozeně a nenásilně. Ze své vlastní zkušenosti vím, že právě díky tomu je objevování světa pro děti zajímavější. Když jsem chodila se svým předškolákem na klasické hodiny předškolní výchovy, dost se nudil. Ovšem jakmile jsme přišli na lekce Montessori pro předškolní děti, najednou se do "přípravky" těšil.

Pracoval sám a naprosto soustředěně. Díky této prvotní inspiraci jsme doma začali vyrábět vlastní hračky a naučila jsem se jednu důležitou věc. Dát dítěti prostor pro vlastní objevování.

Díky Montessori jsem neměla problém nechat svého devatenáctiměsíčního syna utírat nádobí, tříletého krájet zeleninu a připravovat koláč (ten mimochodem zvládne upéct s mou minimální pomocí) a sedmiletého vyměnit žárovku.

Když dětem ukážete, jak se co dělá, a dáte jim příležitost, tak se vám odmění tím, že samy chtějí tvořit, zkoušet a pomáhat v domácnosti.

Jak rozvíjet doma děti? Vyzkoušejte naše tipy na Montessori hračky

Dejte dětem prostor pro jejich rozvoj

Děti si chtějí hračky hlavně osahat, ale mnoho rodičů má obavy, aby si neublížily. Proto je vlastně ani nenechají nic pořádně dělat. Takže místo opravdového krájení zeleniny nechají předškoláka krájet dřevěnou zeleninu na suchý zip. To je určitě fajn pro batole, ale předškolák zvládne krájet s opravdovým nožem.

Podobné je to i s hraním. Děti nechte tvořit, zkoumat, osahávat, jen jim pro to připravte vhodné podmínky. Připravili jsme pro vás inspiraci na hrátky, díky kterým se děti něco naučí a ještě procvičí třeba jemnou motoriku.

Montessori pomůcky

Jak již bylo zmíněno, výuka Montessori klade důraz na smyslový rozvoj dětí a jejich motoriky. Mezi typické pomůcky tak patří nejrůznější puzzle, geometrické skládanky, kolíčky, míčky, šuplíčky s otvory nebo barevné destičky s nejrůznějšími tvary. Pomůcky seznamují děti s barvami, zvuky, hudbou, základy  počítání, čtení a psaní a dotýkají se znalostí zeměpisu nebo přírodopisu.

Většina pomůcek je vyrobena ze dřeva. Ty kupované jsou většinou velmi kvalitně provedené, což se odráží v jejich ceně. Mnoho pomůcek si však rodiče vyrábí doma. Oblíbené jsou knoflíky, víčka od lahví, těstoviny, čočka nebo nejrůznější přírodniny.

Na internetu najdete mnoho nadšených skupin rodičů, kteří takto svým dětem pomůcky vyrábějí a inspirují tak ostatní. Většinou jde o jednoduché, ale chytré a vtipné hračky, knížky nebo pomůcky, které dětem pomáhají k rozvoji. Velmi oblíbený je například tzv. activity board. Pokud nevíte, kde začít, můžete se přihlásit také do kurzů výroby Montessori hraček.

Filozofie Montessori

Filozofií Montessori (pojmenování podle zakladatelky Marie Montessori) je nechat dítě svobodně se rozhodnout, co chce dělat, a v tempu, které jemu vyhovuje. Zjednodušeně lze říct, že rodič je od toho, aby pomohl dítěti k tomu, aby danou činnost zvládlo samo.

Důraz je kladen na spojování tělesné a duševní aktivity. Je potřeba také vycházet z konkrétního poznání a manipulace s věcmi. Montessori pedagogika tvrdí, že dítě je schopno soustředit se intenzivně a dlouhodobě na práci, která ho zaujme.

Video: Vyrobte si baletky z dřevěných špachtlí

„Rodiče mají často pocit, že selhávají,“ říká dětská koučka Monika Němcová
Čím se mohou rodiče inspirovat z Montessori pedagogiky?
Zapojíte se? Mámy, co vyrábí a vyměňují si Montessori hračky a pomůcky
Témata: Předškolák, Rodiče, Hry pro děti, Hračky pro děti, Montessori, Inspirace, Tip, Dano, Zip, Motorika, Zelenina, Marie Montessori, Jemná motorika, Hračky, Dřevěná špachtle, Pomůcky, Vhodná podmínka, Internet, Nejmenší dítě, Drahá hračka, Objevování, Lekce, Domácnost, Předškolní dítě, Děti

Mohlo by vás zajímat
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Jaká jména dětí frčí ve světě a u nás? V Berlíně třeba Mohamed
Vnouče mělo do rodiny přinést radost, místo toho je zdrojem konfliktů

Horoskopy

Panna V neděli si pospíte, ale poté už plánujete zbytek dne. Nezůstávejte jen doma a vyjeďte si s rodinkou na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vítězslav, Vítězslava, Vítoslav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu