Maminka.czKojenec

Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity

Michaela Karavarakis 2.  1.  2013
Její nástup je nenápadný a často si jí všimnete až po několika dnech. Projevuje se bílými povlaky v pusince dítěte - na jazyku, na patře či vnitřku tvářích – a nejčastěji se objevuje u kojenců do jednoho roku věku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moučnivku způsobuje kvasinka zvaná Candida, která se v lidském těle běžně vyskytuje, ale pokud je všechno v pořádku, dokážeme se s ní vypořádat. Teprve v momentě, kdy je naše imunita z nějakého důvodu oslabena, dochází k přemnožení kvasinek a k vzniku moučnivky.

Postiženým miminkům nemusí moučnivka způsobovat žádné problémy; ale taky může. Některé děti trpí potížemi s příjmem potravy, neklidem či bolestmi bříška. Pokud jsou totiž kvasinky přemnožené v pusince, jsou pravděpodobně přemnožené i ve střevech, kde pak způsobují nežádoucí kvašení.

Pátá a šestá nemoc: Už je znáte?

Kdy se znepokojovat

Pokud se jedná o mírnou formu moučnivky – potažený je pouze jazyk, nikoli patro či ústní sliznice – nemusí se většinou přistupovat k žádné léčbě. Lékaři obvykle radí nechat to miminko vybojovat samo. Jako pomocná opatření se doporučuje vyvářet po nějakou dobu dudlíky a pomoci nastartovat imunitu dítěte přípravkem s obsahem širokospektrých laktobacilů.

Pokud se ale bílé flíčky či potahy vyskytují nejen na jazyku, ale zasažena je větší část úst, případně je zarudlá oblast kolem konečníku, je už nutné přistoupit k léčbě. Pediatři nejčastěji doporučují slabý roztok genciánové violeti (ta strašně fialová vodička), kterou se miminku vytírají ústa. Někde se sice dočtete, že je karcinogenní, ale to byste museli dítě genciánkou několik měsíců doslova prolévat, aby bylo riziko vzniku rakoviny opodstatněné.

Někteří lékaři předepisují také borax, nebo pokud občas jezdíte do Německa či do Rakouska, můžete si dovést volně prodejný Nystatin. Kromě vytírání pusinky dítěte je ale taky nutné potírat si vybraným lékem bradavky, aby si vaše miminko při kojení nezaneslo kvasinky zpátky.

Co když nic nezabírá?

Na internetových chatech a fórech se dočtete spoustu „zaručených“ návodů, jak se moučnivky zbavit. Od zmíněné genciánky, po tea tree oil, levandulový olej, masti proti plísním, až po homeopatika.

Některé dítě se moučnivky zbaví do několika dnů, některému to trvá déle. Pravdou ale je, že definitivně se vaše miminko moučnivky zbaví, až když mu znova začne naplno fungovat imunitní systém. A to může někdy, i přes veškerou vaši snahu, chvíli trvat.

Přečtěte si také

Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Kojenecké ublinkávání
8 tipů jak u kojenců zvítězit nad škytavkou
Témata: Děti, Kojenec, Signál, Varovný signál, Estvillova metoda, Levandulový olej, Tea tree oil