Maminka.czPo porodu

Můj čas, moje cesta, moje rovnováha. Jak si uspořádat život po porodu, abyste nevyhořela

Hana Langrová 11.  7.  2023
Téměř každá novopečená maminka po porodu hledá rovnováhu ve svém životě a zjišťuje, jak si správně zorganizovat čas, aby nezanedbávala miminko, partnera, domácnost, kamarádky, práci. Pokud zrovna nejste spokojená s tím, jak to aktuálně máte, nesmutněte, nejste v tom sama. Řešíme to skoro všechny. Jenže, co s tím, jak dosáhnout harmonie a netrápit se tím, že věčně nestíháte nebo vám jednoduše nezbývají síly a energie na to, být dokonalá a perfektní ve všech směrech?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Celý život bojuju s časem. Mám spoustu koníčků, kamarádů a známých, se kterými bych se ráda viděla, knihy, koncerty a filmy, které na mě ještě čekají. Po několika napsaných článcích o neplodnosti a nekonečném odkládání mateřství mi došlo, že už jsem po vystudování vysoké a deseti letech práce zralá zplodit s partnerem miminko. Možná nám nahrál koronavirus a to, že se vše zastavilo, ale otěhotněla jsem okamžitě, což by se nestalo, kdybych cestovala po světě, honila koncerty, články, přípravy do školy a studium.

VIDEO: Maminka podcast: Jak se dostat po porodu do formy? Mějte se ráda!

Partner a biologické hodiny…

Díky lockdownu jsem se dokázala naprosto zklidnit a užívat si těhotenství a nic neřešit. Najít totiž v dnešní době partnera, se kterým se shodnete na hodnotách i načasování početí, je poměrně těžké. Proto nezapomínejme o vztah pečovat i po porodu. Potvrzuje to i hypnoterapeut Martin Jan Šverma (ilogopedie.cz): „Mladé ženy mají problém najít vhodného partnera pro život. Stejně staří muži jim připadají nevyzrálí. Pokud vhodného najdou, nechce zakládat rodinu či počít dítě,“ vysvětluje a dodává, že kolem 28. roku věku po dítěti začíná toužit podle svých biologických hodin většina žen.

„Muži by rádi cestovali a užívali si života mimo vztah, s přáteli a v rámci koníčků. Mám mnoho klientek v tomto věku a ani po šestiletém vztahu partnera k rodičovství nepřesvědčí. Je třeba si předem vytvářet krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé plány a ty postupně realizovat. A když už fungující vztah a dítě máte, nepokazit ho tím, že si ho nevážíte.“

Čím starší, tím méně spí

Když se vrátím k sobě, teď se čtyřměsíční dcerou, která už neprospí většinu dne, stojím pravděpodobně před dalším rozhodnutím. Budu pracující matka na mateřské, která si možná bude později vyčítat, že si neužila své miminko, jež tak rychle vyrostlo? Moje další „komplikace“ je dálkové studium. Vzdělání je pro mě téměř stejně důležité jako láska, zdraví a rodina. A teď, babo, raď!

„V prvním roce života se děti vyvíjejí závratnou rychlostí a mnoho maminek zpětně lituje, že se o některé neopakovatelné momenty nechaly okrást nadměrnou péčí o domácnost, studiem nebo scrollováním sociálních sítí. Případně kombinací všeho uvedeného. Často chceme být ve všem perfektní a zároveň o nic nepřijít,“ popisuje problém psycholožka Lucie Miškóciová (nadechnise.eu).

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč je důležité naučit se říkat "ne"

Stres, vypětí a touha po dokonalosti narušují partnerský život, komunikaci i sex - rady psycholožky

Neurolog: Důvody, proč odložit telefon a nesledovat sociální sítě

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Kojení, Miminko, Dítě je na světě, Šestinedělí, Mateřství, Po porodu, Spánek, Sociální sítě, Premium, partner, Maminka, Stránský, Lucie Miškóciová, Šmolka, ANO, Slast, Rovnováha, Facebook, Karolína Presová, Vztah, Energie, Telefon

Video