Maminka.czProstě fenomén

Mullet, patka přes oko nebo ježek s ocáskem. Zavzpomínejte na nejšílenější dětské retro účesy!

Některé vlasové kreace jsou nadčasové, z jiných na nás jdou mdloby. Pamatujete si, jaké byly nejšílenější účesy 80. a 90. let minulého století? Některé z nich jsme jako děti a dospívající museli strpět, o některých jsme si naopak mysleli, že jsou děsně „cool“. Starší ročníky pamětníků nostalgicky zavzpomínají, ti mladší se možná i trochu vyděsí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Účesy se – stejně jako móda – v čase neustále mění, některé trendy se pravidelně vrací na výsluní zájmu, na jiné „úlety“ bychom nejraději definitivně zapomněli. Jak se vyvíjí trendy a co bylo nejmodernější v dobách komunistického režimu a co v uvolněném čase devadesátých let? 

VIDEO: Retro: Dětské pokojíčky za socialismu

Některé účesy se staly noční můrou

Dneska jsme zvyklí, že není vůbec nic divného na tom, když i nejmenší děti nosí účesy podle posledních trendů. Dříve to tak jednoduché nebylo a většina nás pamětníků si dobře pamatuje, že nám kreace mnohdy vytvářely doma samy maminky. Noční můrou zůstávají vzpomínky na ofinku podle hrnce střiženou tupými nůžkami, případně na ustřižené copy svázané v gumičce. Jenže rodičům zkrátka nešlo moc odporovat a navštěvovat kadeřnictví jsme jako školou povinní za minulého režimu opravdu nebyli zvyklí. Prostě jsme museli na hlavě nosit to, co se zrovna „povedlo“.

Klepněte pro větší obrázek

Doba pokročila a některé z vlasových variací, které nám dříve připadaly ošklivé, bereme na milost, a naopak. Ke kadeřnici chodí maminky již s ročními batolaty, děti školkou a školou povinné nosí hrdě ty nejmodernější účesy, za které rodiče utrácejí nemalé peníze.

Šílené osmdesátky a divoké devadesátky

Osmdesátá léta byla, co se týče módy, účesy nevyjímaje, hodně zběsilá. Kromě kousavých kamaší, bavlněných pletených punčocháčů a šusťákových souprav v zářivých barvách musely děti strpět ofinky stříhané podle hrnce nebo ulíznuté kreace „na prdelku“. V devadesátkách pak velmi frčely vysoké culíky zvané palmičky, dlouhé patky do očí, ze kterých by jeden začal brzy šilhat, na scénu ve velkém vstoupily trvalá „na pudlíka“ a melíry, ve kterých se zhlédly zejména teenagerky.

Nezbytnými ozdobami byly velké látkové gumičky, plastové skřipce a spony s látkovými motýly a květinami. Objevují se také vlasy spletené do tenkých copánků lemujících obličej. Velkým trendem se stalo mikádo neboli tupý bob, nestárnoucí účes oblíbený dodnes u žen všech věkových kategorií.

Hit jménem mullet neboli deka

Takzvaný mullet byl asi tím nejšílenějším výtvorem, který světu dala 80. a 90. léta minulého století. Nosili ho všichni, muži, ženy i děti. Říkalo se mu trochu posměšně deka a proslavil ho náš nejslavnější hokejista Jaromír Jágr. Účes měl nespočet variant: natočený, s trvalou, natupírovaný, prostříhaný… Jak tento výtvor vlastně vypadá? Po stranách a na temeni hlavy jsou vlasy krátce sestříhané, vzadu dosahují až na ramena, či dokonce na záda.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě Jágra byli svého času jeho hrdými nositeli třeba zpěváci David Bowie a Paul McCartney či kapela Guns N‘ Roses, herec a tanečník John Travolta nebo herecká hvězda Meryl Streep. Tento sestřih měl údajně lidem v dřívějších dobách pomáhat udržet krk v teple a suchu. Současně se na krátké vlasy nahoře na hlavě lépe nasazovala helma, což ocenili především válečníci.

Legendární školní potřeby, které nechyběly v socialistických aktovkách. Na které z nich si vzpomenete?

Copánky, ofinky a čelenky jsou zpět

Současné děti si chtějí rozhodovat o vlastním účesu od poměrně raného věku a dokážou do výběru důrazně mluvit. Kluci i holky se zkrátka chtějí líbit, ti starší sledují bedlivě populární trendy a chtějí vše nové vyzkoušet. Volnou ruku mají rodiče v podstatě jen u těch nejmenších, kteří ještě nepotřebují stylový sestřih. Pro ně jsou nejvhodnější volbou praktické střihy a účesy jednoduché na každodenní údržbu a úpravu (jednoduše: aby to ráno při vypravování příliš nezdržovalo).

Nemění se popularita různě dlouhých zastřižených ofin, copánků a culíčků pro malé princezny, ale i odrostlejší slečny, vrací se obliba pestrobarevných sponeček, stužek, plastových čelenek a látkových gumiček, kluci touží po krátce střiženém ježečkovi, nebo naopak pořádném rozcuchu a la rebel. Kdysi všudypřítomná módní „zvěrstva“ typu hlava ostříhaná nakrátko a vzadu nechaný jeden osamocený dlouhý pramen vlasů, tzv. ocásek, už naštěstí vidíme jen zřídka.

Kýč, nebo nový trend? Retro účes zvaný mullet znovu na výsluní! Milují ho mámy i malí kluci. Přesvědčte se
Témata: Děti, Dětství, Móda, Prostě fenomén, Jaromír Jágr, Účes, Retro, John Travolta, Retro ČS, Socialismus, Ježek, Meryl Streepová, Pamětník, Meryl Streep, Paul McCartney, Kreace, Patka, Trend, Ocásek, Oblečení a móda na Heureka.cz