[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Účesy se – stejně jako móda – v čase neustále mění, některé trendy se pravidelně vrací na výsluní zájmu, na jiné „úlety“ bychom nejraději definitivně zapomněli. Jak se vyvíjí trendy a co bylo nejmodernější v dobách komunistického režimu a co v uvolněném čase devadesátých let?
Dneska jsme zvyklí, že není vůbec nic divného na tom, když i nejmenší děti nosí účesy podle posledních trendů. Dříve to tak jednoduché nebylo a většina nás pamětníků si dobře pamatuje, že nám kreace mnohdy vytvářely doma samy maminky. Noční můrou zůstávají vzpomínky na ofinku podle hrnce střiženou tupými nůžkami, případně na ustřižené copy svázané v gumičce. Jenže rodičům zkrátka nešlo moc odporovat a navštěvovat kadeřnictví jsme jako školou povinní za minulého režimu opravdu nebyli zvyklí. Prostě jsme museli na hlavě nosit to, co se zrovna „povedlo“.
Doba pokročila a některé z vlasových variací, které nám dříve připadaly ošklivé, bereme na milost, a naopak. Ke kadeřnici chodí maminky již s ročními batolaty, děti školkou a školou povinné nosí hrdě ty nejmodernější účesy, za které rodiče utrácejí nemalé peníze.
Osmdesátá léta byla, co se týče módy, účesy nevyjímaje, hodně zběsilá. Kromě kousavých kamaší, bavlněných pletených punčocháčů a šusťákových souprav v zářivých barvách musely děti strpět ofinky stříhané podle hrnce nebo ulíznuté kreace „na prdelku“. V devadesátkách pak velmi frčely vysoké culíky zvané palmičky, dlouhé patky do očí, ze kterých by jeden začal brzy šilhat, na scénu ve velkém vstoupily trvalá „na pudlíka“ a melíry, ve kterých se zhlédly zejména teenagerky.
Nezbytnými ozdobami byly velké látkové gumičky, plastové skřipce a spony s látkovými motýly a květinami. Objevují se také vlasy spletené do tenkých copánků lemujících obličej. Velkým trendem se stalo mikádo neboli tupý bob, nestárnoucí účes oblíbený dodnes u žen všech věkových kategorií.
Takzvaný mullet byl asi tím nejšílenějším výtvorem, který světu dala 80. a 90. léta minulého století. Nosili ho všichni, muži, ženy i děti. Říkalo se mu trochu posměšně deka a proslavil ho náš nejslavnější hokejista Jaromír Jágr. Účes měl nespočet variant: natočený, s trvalou, natupírovaný, prostříhaný… Jak tento výtvor vlastně vypadá? Po stranách a na temeni hlavy jsou vlasy krátce sestříhané, vzadu dosahují až na ramena, či dokonce na záda.
Kromě Jágra byli svého času jeho hrdými nositeli třeba zpěváci David Bowie a Paul McCartney či kapela Guns N‘ Roses, herec a tanečník John Travolta nebo herecká hvězda Meryl Streep. Tento sestřih měl údajně lidem v dřívějších dobách pomáhat udržet krk v teple a suchu. Současně se na krátké vlasy nahoře na hlavě lépe nasazovala helma, což ocenili především válečníci.
Současné děti si chtějí rozhodovat o vlastním účesu od poměrně raného věku a dokážou do výběru důrazně mluvit. Kluci i holky se zkrátka chtějí líbit, ti starší sledují bedlivě populární trendy a chtějí vše nové vyzkoušet. Volnou ruku mají rodiče v podstatě jen u těch nejmenších, kteří ještě nepotřebují stylový sestřih. Pro ně jsou nejvhodnější volbou praktické střihy a účesy jednoduché na každodenní údržbu a úpravu (jednoduše: aby to ráno při vypravování příliš nezdržovalo).
Nemění se popularita různě dlouhých zastřižených ofin, copánků a culíčků pro malé princezny, ale i odrostlejší slečny, vrací se obliba pestrobarevných sponeček, stužek, plastových čelenek a látkových gumiček, kluci touží po krátce střiženém ježečkovi, nebo naopak pořádném rozcuchu a la rebel. Kdysi všudypřítomná módní „zvěrstva“ typu hlava ostříhaná nakrátko a vzadu nechaný jeden osamocený dlouhý pramen vlasů, tzv. ocásek, už naštěstí vidíme jen zřídka.