Maminka.czZdraví

Musíš vydržet v nemocnici!

, Časopis Maminka
15. 2. 2010
Musíš vydržet v nemocnici!
Každé dítě je jiné a vypořádává se s problémy a stresem po svém. Hospitalizace v nemocnici je určitě pro každého mrňouse psychicky náročná. Vždy se mu ale bojuje líp, když na to není samo.

K prvním narozeninám dostal náš syn velký dort z cukrárny. Původně jsem nechtěla, aby ho jedl, ale babičky mě přesvědčily, že pro jednou se nic nestane a že by mu to bylo líto. Druhý den měl těžký průjem a po třech dnech, kdy jsem do něj nedostala nic k jídlu, ale hlavně k pití, byl s infekčním průjmem a dehydratací přijat do nemocnice,“ vzpomíná Ivana z Brna (36).

„Byla jsem úplně v šoku, protože mi začal kolabovat, tak jsme šli k naší dětské lékařce a ta zavolala záchrannou službu, v nemocnici ho rychle svlékli a ihned mu zavedli kapačku. Najednou jsem stála za dveřmi a sestra mi jen řekla, ať si druhý den zavolám. Byla jsem v takovém šoku, že jsem jela skutečně domů a až tam mi došlo, že bych tam chtěla se synem zůstat. Volala jsem na oddělení, ale vysvětlili mi, že prý tam být nemůžu. Rozmluvili mi i návštěvu s tím, že bych syna rozrušila, kdybych pak zase odešla,“ říká Ivana. Syna si odvezla domů po týdenní hospitalizaci. Fyzicky na tom byl sice dobře, ale psychicky to bylo špatné. „Přestože před nemocí už sám chodil, po návratu se nechal všude nosit, kam jsem ho posadila, tam zůstal. Pořád se na mě upřeně díval. Neplakal, ale nereagoval na oslovení, nic nechtěl, ani dříve oblíbené věci, činnosti či jídlo.

Bylo to horší, než kdyby ustavičně plakal. Byla jsem úplně zoufalá a ještě dnes, když si na to vzpomenu, mám slzy v očích,“ přiznává Ivana, která tehdy kontaktovala sestry na oddělení, které přiznaly, že chlapeček prakticky celý pobyt v nemocnici proplakal. „V podstatě jsem to věděla, protože když náhodou promluvil, měl úplně vykřičený hlas. Trvalo několik týdnů, než se začal chovat jako před hospitalizací a než mě opět přijal jako mámu a manžela jako tátu. Dodnes si to vyčítám, beru to jako své selhání, že jsem ho tam nechala. Kdyby se někdy mělo něco takového ještě opakovat, budu spát klidně na zemi, ale svého syna v nemocnici samotného už nikdy nenechám,“ říká Ivana rozhodně.

Připravte se a buďte s ním

Ve věku od jednoho do pěti let jsou děti nejčastěji hospitalizovány kvůli nemocem dýchací soustavy (až 40 %). U chlapců jsou v tomto věku druhou nejčastější příčinou pobytu v nemocnici úrazy, u holčiček převažují na druhém místě infekční onemocnění. Ta jsou ovšem nejčastějším důvodem přijetí do nemocnice u kojenců do jednoho roku. U dětí od 5 do 15 let stále ještě dominují nemoci dýchacího ústrojí, u starších 15 let a dospělých do 45 let se pak výrazně odlišují příčiny u mužů a žen - zatímco u mužů jsou to nejvíce úrazy, otravy a různá poranění, ženy se ocitají v nemocnici v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

V podstatě tedy existují dvě varianty - buď jdete na plánovaný zákrok, anebo se v nemocnici ocitnete z ničeho nic. Jak vysvětluje psycholožka Nemocnice v Havlíčkově Brodě Irena Komendová, obecně je pro dítě největší problém to, že vstupuje do neznáma.
„ Je to více faktorů najednou. Ať už jde o prostředí, představy o tom, co se s ním bude dít, a podobně. Možná ho čeká první zážitek odloučení od blízkých, navíc je nemocné. Batolata ve věku od jednoho do tří let mají problém s odloučením, starší děti se pak spíše bojí samotných lékařských výkonů,“ vysvětluje psycholožka. V akutních případech není na přípravu čas a pak je na zdravotnickém týmu, aby dítě podpořil a uklidnil.

Pokud víme o pobytu v nemocnici předem, můžeme na něj dítě připravit. „Příprava doma s rodiči může začít několik dní před nástupem do nemocnice. Je lepší zdůraznit ty příjemnější stránky hospitalizace, ale netvrdit, že pobyt v nemocnici nemá i své negativní stránky. Pro děti může být pozitivní například to, že se jídlo podává na tácu do postele, což doma nemají, že bude mít umyvadlo na pokoji a nebude muset běhat do koupelny, a také tam pozná spoustu dalších dětí,“ radí doktorka Komendová s tím, že pocit bezpečí může dát dítěti i vědomí, že kdykoli může zvonkem okamžitě přivolat zdravotní sestru.

„Je dobré si naplánovat, které oblíbené hračky nebo knížky si dítě do nemocnice vezme. Mnohem důležitější než vysvětlování toho, co se bude dít, je dítěti pozorně naslouchat, zachytit jeho pocity, reagovat na ně a vybízet ho k otázkám. Rodiče by neměli zabíhat do podrobností nebo mluvit o věcech, kterým dítě nerozumí. Dětská fantazie je bujná a nadbytečné informace mohou dítě jen více zúzkostnit,“ varuje psycholožka. Pokud je to možné, dítě určitě uklidní i exkurze na oddělení před samotným příjmem.

Z psychologického hlediska je pro dítě stresující i časté střídání ošetřujícího personálu, proto je pro ně tak přínosná hospitalizace s rodičem. „Lze říci, že dítě bude profitovat z přítomnosti rodiče do věku šesti let. Ve vyšším věku by již mělo být schopno hospitalizaci zvládnout bez potíží,“ vysvětluje doktorka Komendová. Kardinální otázkou je to, zda má dítě předem vědět, co se mu bude dít, anebo bychom měli raději trochu mlžit, abychom je zbytečně nevystrašili. „Dítě pozná, když mu něco zatajujeme, je velmi citlivé na skrývanou úzkost rodičů, což může celkový stav zkomplikovat, a dokonce narušit průběh léčby. Rodiče by měli být věcní a pravdivě hovořit o zkušenosti. Samozřejmě dítě záměrně předem neděsit,“ upozorňuje psycholožka havlíčkobrodské nemocnice.

Dnes už naštěstí nemocnice, zvláště pak dětská oddělení, vypadají úplně jinak než před lety. Výjimkou nejsou barevné stěny plné známých postaviček a herny plné hraček. „Vliv prostředí je samozřejmě významný, v dnešní době je myslím standardem, že dětská oddělení jsou barevná, v dosahu jsou hračky. Čím více působí prostředí domácky, tím pro děti lépe,“ potvrzuje Komendová.

Klaune, pojď sem!

Skvělým projektem, který může dětem pomoci zvládnout pobyt v nemocnici, ať už prostředí či nepříjemné zákroky, je Zdravotní klaun. Pod jeho hlavičkou působí profesionální umělci s dramatickým vzděláním, kteří mají navíc velkou dávku empatie ve vztahu k dětem. Kromě toho znají základní informace o dětských onemocněních a jejich vlivu na dětskou psychiku a diagnostické a léčebné metody. V současné době navštěvuje 66 zdravotních klaunů pravidelně 43 nemocnic v celé České republice. Na návštěvu chodí vždy sehraná klaunská dvojice ve veselých doktorských kostýmech, s hudebními nástroji a drobnými dárky pro malé pacienty.

Pracují s nimi individuálně, pro každé dítě vymyslí překvapení, které mu pomůže zapomenout na bolest, úzkost a strach z neznámého prostředí. Možnost odreagování ovšem vítají nejen děti, ale i jejich rodiče, pro něž nemoc dítěte znamená vždy velký stres. A dávka legrace určitě nezaškodí ani přetíženému zdravotnickému personálu. Kromě jednorázových návštěv nabízí sdružení Zdravotní klaun také týdenní program Cirkus Paciento pro dlouhodobě hospitalizované děti, jehož vyvrcholením je slavnostní cirkusové vystoupení. Pokud chcete vědět víc anebo zdravotní klauny finančně podpořit, pak se podívejte na www.zdravotniklaun.cz. Najdete tam také data a místa nejbližších klauniád. Opravdu se nebojte své dítě do nemocnice pustit. Lékaři mu chtějí pomoci a udělají pro to vše. Stejně jako vy.


Možnost hospitalizace dítěte s rodičem(či prarodičem) je poskytována dětem do šesti let, pobyt doprovodu v takovém případě hradí pojišťovna, a to včetně stravy. Pokud je dítě starší a matka chce být i přesto stále s ním, musí si pobyt hradit. Většina nemocnic ale nemá dostatek lůžek pro maminky, proto mají vždy přednost matky kojící a ty, které mají z domova do nemocnice daleko. Někde vám nabídnou celodenní pobyt u dítěte a přenocování v nemocniční ubytovně. Maminčin odborník PhDr. I rena Komendová (1979) pracuje jako klinický psycholog v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Věnuje se pacientům hospitalizovaným i ambulantním, psychodiagnostice, psychoterapeutickému vedení a hypnóze dětí i dospělých.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Nemoc, Dětská fantazie, Celý pobyt, Celodenní pobyt, Skvělý projekt, Ošetřující personál, Zdravotní klaun

Mohlo by vás zajímat
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!

Horoskopy

Býk Občas zapomínáte na slova, která vypustíte z úst a že mohou ublížit. Je pravda, že nejste ve formě, ale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světluše, Oleg, Světluška

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné