Maminka.czPředškolák

Může být dětská agrese voláním o pomoc?

21. 12. 2016
Může být dětská agrese voláním o pomoc?
Na agresivitu dítěte lze koukat nejen jako na zlovůli nevycválaného „sprátěte“, ale i jako na projev čehosi mnohem hlubšího. Řada malých agresorů svým nevhodným chování volá o pozornost a pomoc.

„Agresivní signály jsou někdy i signály volání o pomoc. Agresivní děti mívají často hluboké pocity méněcennosti, úzkosti, selhání, často pozbyly pocit vlastní hodnoty nebo necítí, že jsou milovány. Příčiny mohou být velmi různé,“ píše v zajímavé publikaci s příznačným názvem Zkuste být dítětem psycholožka Eva Mádrová.

Nejen agrese budí agresi

Pokud má pedagog, vychovatel či třeba trenér mezi svými svěřenci nezbedu, který se vyznačuje neúnavnou a neutuchající agresivitou, pomocí níž řeší i sebemenší neshody a neustále tak upozorňuje na svou „maličkost“, napadne většinu dospělých, zda se takovému zkratkovitému řešení problémů nenaučil doma.

Dětská agresivita: co s ní?

Jestli zkrátka není vychováván v duchu otřepaného hesla: „Škoda každé rány, která padne vedle,“ neboť je všeobecně známé, že agrese plodí zase jen agresi.  

Již dávno však neplatí, že je každý agresor doma bit. Často stojí za agresivními sklony dítěte potlačené pocity bezvýchodnosti a méněcennosti zapříčiněné perfekcionistickou a autoritativní výchovou s velkým tlakem na výkon.

Doma vždy perfektní, poslušný a submisivní „slušňák“ se bez pak bedlivého dohledu přísného rodiče jako mávnutím kouzelného proutku změní v ďáblíka utrženého z řetězu.

Rodiče v těchto případech často nevěří, že je jejich vzorné dítko schopné jakékoliv agrese a mnohdy hledají chyby jinde (v kamarádech, pedagogovi apod.). Zatím by stačilo, kdyby trochu povolili pomyslné opratě a dali svému potomkovi občas prostor vyjádřit své emoce.

Nebo jim chybí vřelé rodičovské city?

„Agresivní projevy u dětí s poruchou sebevědomí jsou časté u dětí psychicky deprivovaných, které vyrůstaly v ústavech nebo v citově chladné rodině. Rozvoj jejich citů zůstal utlumen, neumějí navazovat hlubší přátelství a ve škole mívají špatný prospěch. Nedaří se jim v žádné oblasti jejich života a na své životní neúspěchy a nedostatek lásky reagují agresí vůči okolí,“ tvrdí psycholožka Mádrová.

Dětská agresivita stále roste. Nepodceňujte ji

Protikladem dětí, které citově strádají, jsou děti přehnaně opečovávané, takové, které si vždy „vydupou“, co chtějí. Těmto dětem jejich rodiče nevědomě potvrzují, že agresivní chování může být legitimní cestou k dosažení cíle:

„Když budu dostatečně hlučný, agresivní, hrubý a vytrvalý, dostanu, co si zamanu!“ Ano i zde lze hledat příčinu agresivního chování dítěte.

Píchnu, dloubnu, zatahám – vždyť je to skvělá zábava!

Rodiče někdy vyděsí silnou agresivitou podbarvené činy, které u svých dětí nikdy neočekávali, a nic jim nenasvědčovalo. V posledních letech lze totiž bohužel stále častěji pozorovat dětskou agresivitu bez zjevné příčiny.

Trápení vyvoleného „kamaráda“ či dokonce zvířete není v těchto případech založeno na antipatii k druhému či nelásce k sobě samému, ale je provozováno pouze na pro zábavu! Zdá se, že takovému dítěti chybí nejen možnost kvalitního trávení času, ale především základní morální hodnoty, soucit a empatie.

Psycholožka Eva Mádrová to ve své knize glosuje následovně: „Děti jsou dezorientované a rodiče, kteří na ně nemají čas, často sami vnímají mravní hodnoty jen okrajově. Tak se bolestí naší doby stává nemotivované násilí, což je agrese bez prožitku, žárlivosti, nenávisti či hněvu.“

Agresivitu u dětí je tedy nutné nejen potírat, ale i pátrat po jejích kořenech, neboť jen tak s ní můžeme jako rodiče nebo vychovatelé efektivně pracovat.

Agresivita dětí: Co skrývá a jak na ni reagovat?  
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Školák, Eva Mádrová, Agresivní chování, Protiklad, Agresivita, Volání, Pomoc, Velký tlak, Dětská agresivita, Byt, Muž, Agrese, Agresor, Skvělá zábava, Empatie, Trávení času

Mohlo by vás zajímat
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Horoskopy

Blíženci Také pro vás si hvězdy nachystaly nespočet krásných i stresujících chvil. Nakonec však záleží na vás,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, Dino

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu