Maminka.czPorod

Může přítomnost u porodu vyvolat v mužích sexuální dysfunkci?

, Časopis Maminka
1. 3. 2013
Může přítomnost u porodu vyvolat v mužích sexuální dysfunkci?
Nikoho nepřekvapí fakt, že muži svou přítomností u porodu ženám velmi pomáhají. Vždyť psychická opora a pocit, že na „to“ nejsou samy, je k nezaplacení. Jenže ne všichni jsou na porod připraveni a podle sexuologů u nich může tento zážitek vyvolat až ztrátu sexuální touhy.

Některé zdroje tento jev popisují jako tzv. Madonin komplex. Většinou po nějaké době odezní, ale partneři, kteří na to nejsou připraveni, se s tím těžce vyrovnávají. Podle výzkumů až 75 % párů uvádí, že poté, co se jim narodilo dítě, se milují méně často než v bezdětném období. Většinou je ale důvodem nedostatek času nebo únava. Jenže někdy je žena vnímána spíš jako rodička a matka dětí a muž má problémy na ni nahlížet jako na milenku. V takovém případě je nutná trpělivost a čas, protože do sexu by se nikdo neměl nutit. Jaký na to mají názor psychologové? Je běžné, že muž po porodu ztratí chuť na intimnosti?

Psycholožka Tereza Beníšková odpovídá: „Ano, stát se to může, ale spíše ve výjimečných případech. Rozhodně to není pravidlem. Muž obvykle nestojí na místě porodníka, aby vše do detailů viděl. Spíše stojí ženě u hlavy, drží ji za ruku. Pro mnoho mužů je přítomnost u porodu jejich dítěte působivým a neopakovatelným zážitkem. Jsou své partnerce oporou, prožívají porod s ní. Často to utuží i vztahy mezi partnery. Pokud se však muž přítomnosti u porodu brání, není dobré ho nutit, aby tam byl. Měl by sám chtít.“ Zatímco na začátku devadesátých let muži ještě pečlivě zvažovali, jestli ženu k porodu doprovodí, dnes už je to běžným standardem a je na ně často vyvíjen tlak nejen ze strany partnerek, ale i okolí. Avšak je nutné si uvědomit, že pokud je muž do přítomnosti u porodu vmanipulován, přináší to určité problémy a odrazit se to pak může i v sexu.

Ano!

Jak to vidí čtenářka Nikola Hanušová, Horní Radechová

Je to sice smutné, ale ANO. Na jednu stranu to upevňuje vztah a snižuje stres ženy, ale na druhou stranu to může vyvolat nebývalý stres v muži. Proto by měl jít na sál jen v případě, že si to skutečně přeje. Řada mužů vnímá požadavek, aby asistovali u porodu, jako nepříjemný tlak.
Pokud k němu přesto jdou, může se stát, že přestanou ženu vnímat jako sexuální objekt, ale začnou o ní přemýšlet pouze jako o matce svého dítěte. Ovšem samozřejmě se to může stát i v případě, že na sál sami chtěli. Přestože je otec u porodu dnes již běžným jevem, může to mít za následek určité obtíže v pozdějším sexuálním vztahu. Muž je svědkem bolesti a utrpení své ženy a spousty na pohled nepříjemných scén – krvácení, únik moči a stolice atd.
To může vyvolat určité trauma a náhlou nechuť k sexu, ačkoli to na jeho citech k ženě nic nemění. Je to smutné, ale třeba nám se to s manželem stalo. A stálo pak hodně úsilí vrátit vše do starých kolejí…

Ne!

Jak to vidí čtenářka Jana Dvořáková, Brno

Zastávám názor, že NE, ačkoli samozřejmě existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Jako „zasloužilá matka“ mohu mluvit z vlastní zkušenosti. Máme tři děti, u každého porodu můj muž asistoval (dokonce i střihal pupeční šňůru) a žádné pozdější sexuální problémy to v něm nevyvolalo (naopak mám pocit, že to náš vztah hodně utužilo). Pokaždé jsem byla moc vděčná, že může být se mnou. Vždyť co je hezčího než sdílet ten nejkrásnější okamžik – narození našeho potomka – společně? Celou dobu mě utěšoval a povzbuzoval, a když se miminko narodilo, mohl si ho hned pochovat. Ten pocit sounáležitosti se prostě ničemu nevyrovná, to mi jistě většina maminek potvrdí. Myslím si, že když muž něco nechce vidět, tak vždycky může jít na chvíli na chodbu. Ale správný chlap by měl taky něco vydržet, ne? Shrnu to jednoduše – když už byl při početí, měl by být taky u porodu. A že pak ztratí zájem o sex? Podle mě jsou to většinou jen výmluvy.

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Porod, Časopis Maminka, Láska a vztahy, Sex, Přítomnost, Správný chlap, Běžný jev, Muž, Sexuální vztah

Mohlo by vás zajímat
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Štír Na odpočinek nemáte ani pomyšlení, ale měli byste si dát oraz. Vaše tělo může výkonnost kdykoliv…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Liliana, Lilian, Lily

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné