Maminka.czDěti

Může sledování televize pomoci ve vývoji řeči? Budete překvapeni

18. 8. 2017
Může sledování televize pomoci ve vývoji řeči? Budete překvapeni
Samotná televize, podobně jako celá řada technických vynálezů, není sama o sobě ani dobrá, ani špatná – záleží pouze na tom, jak je používaná.

Na první pohled se může zdát, že by televize mohla být dokonce docela užitečnou pomůckou; vždyť ta „kouzelná bedýnka“ mluví, slova a věty jsou používány v souvislostech, obvykle v nějakém příběhu, podpořené vizuální stránkou. Ostatně jak jinak se učíme řeči, než že ji posloucháme a používáme?

Jak to vidí odborník?

Jak tedy činnost, možná spíše nečinnost, kterou dnešní české děti tráví v průměru dvě až čtyři hodiny denně, ovlivní jejich řečové schopnosti? Lze očekávat, že sledování televize pomůže rychlejšímu vývoji řeči a třeba i k bohatší slovní zásobě?

„Když se dítě dívá na televizi, pasivně vnímá rychle se měnící obrazy a rychle planoucí řeč. Takové pasivní vnímání k rozvoji řeči příliš nepřispívá,“ tvrdí naprosto bez obalu kolektiv autorek zajímavé publikace s příznačným názvem Jak mluvit s dětmi.

A proč si to logopedky Katarína Horňáková, Svetlana Kapalková a psycholožka Marína Mikulajová vlastně myslí?

Hlídá vám děti chůva nebo televize?

Obyčejný dialog nic nenahradí!

„Pro vývoj komunikačních schopností dítěte jsou nezbytné konkrétní komunikační situace, v nichž aktivně vystupují oba partneři. Jen v těchto podmínkách vzájemných výměn má dítě šanci rozvíjet slovník, zlepšovat gramatiku, učit se vhodně reagovat na změny situace,“ vysvětlují odbornice.

Zdá se tedy, že docela obyčejný dialog, vyprávění, naslouchání, společné zpívání, ale třeba i vzájemné dohadování nic nenahradí. Děti zkrátka potřebují živou řeč.

Koukejte se společně

Televize umí být za jistých okolností perfektní chůvou; děti zaujme, zklidní a hlavně znehybní – pro mnohé maminky „motorových myšek“ zajistí pohádka v televizi jedinou volnou chvilku během dne, kdy si v klidu vypijí kávu nebo třeba uvaří oběd. Nicméně žádný další bonus navíc od takového koukání nečekejte, alespoň co se řečových schopností týče.

Ale společné sledování pohádky, to je úplně jiná kávička! S dítětem budete sdílet společný zážitek, dítě se bude ptát nebo vám naopak některé věci vysvětlí, budete si vzájemně tříbit názory, rovnat myšlenky – a to už je z pohledu vývoje řeči úplně něco jiného! Občasné společné sledování televize podporují i zmíněné odbornice:

„Nejvíce užitku dosáhnete tehdy, když se díváte na zvolený program společně. Jednak přesně víte, co vaše dítě zajímá, jednak si s ním můžete o všem, co právě vidí, popovídat, případně mu poskytovat vhodné komentáře a vysvětlení.“

Video: Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

Iveta Vítová: „Uplatňuji metodu cukru a biče, která podle mě funguje“
Blogerka Estefi Machado srší nápady: Kartonová pračka, toustovač i televize pro děti
Proč to dítě nemluví? 6 hlavních příčin opožděného rozvoje řeči

 

 

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Děti, Vývoj, Svetlana Kapalková, Bič, Psycholožka, Vývoj řeči, Komunikační schopnost, Užitečná pomůcka, Toust, Muž, Obal, Odbornice, Překvapení, Televize, Příznačný název, Pračka, První pohled, Světlana, Společný zážitek, Katarína, Naslouchání, Zajímavá publikace, Katarína Horňáková, Kávička, Řečová schopnost

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Štír Dny volna využijete ke změně domácnosti. Určitě se vám zalíbí nové motivy a nápady. Nyní jste prudce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květoslava, Kvetoslava, Marija

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné