Maminka.czČasopis Maminka

Může špatně zvolené jméno způsobit trauma na celý život?

, Časopis Maminka
17. 1. 2013
Může špatně zvolené jméno způsobit trauma na celý život?
Křestní jméno je první slovo, které dítě rozeznává. Neslouží však jen jako prostředek k pojmenování, je i součástí osobnosti. Dítě se s ním může a nemusí ztotožnit, může být lépe zapamatovatelné, nebo naopak jen „součástí davu“. A pokud mu nesedí, může jít o problém.

Podle psychologů děti s výstředním či těžko vyslovitelným jménem v kolektivu často trpí. Posměšky a zkomoleniny jsou bohužel běžnou praxí, protože malé děti dokážou být k vrstevníkům, kteří se nějakým způsobem odlišují, kruté. Údajně nejoblíbenější jsou jména snadno vyslovitelná, která nevyvolávají velký údiv. Může však jméno způsobit trauma?

Psycholožka Mgr. Tereza Beníšková odpovídá: „Myslím, že ne. Trauma je hodně silné slovo. Znamená psychické zranění, ke kterému dochází v důsledku traumatizující události (těžký úraz, úmrtí blízkého člověka apod.) Jedině snad kdyby se jednalo o hanlivé jméno nebo o jméno, které se vůbec nehodí do daného společenského kontextu a kterému by se všichni vysmívali. Ale rodiče volí obvykle jméno pro své dítě s láskou a vybírají takové, které se jim nejvíc líbí. Přesto snad každý měl někdy v životě období, kdy se mu jeho jméno nezdálo a raději by měl jiné. Proto ať budou rodiče vybírat sebepečlivěji, stejně nespokojenost potomka s jeho jménem nejspíš někdy přijde. Je dobré pamatovat na to, že člověk má vždycky možnost dát se v dospělosti přejmenovat.“

Ano!

Jak to vidí čtenářka Antonie Chrástecká, Kladno

Myslím si, že výběr jména může ovlivnit celý život dítěte, zvlášť jedná-li se o jméno netradiční. Obyčejné a moderní jméno jako Jan, Tereza, Jakub či Natálie asi život našeho potomka nijak nepoznamená. Jmenuje se tak kdekdo, a tak se nad tím nikdo nepozastaví. Já osobně jsem spíše příznivcem netradičních jmen. Myslím, že tím dítě dostává do vínku určitou originalitu. Bude se odlišovat od ostatních a alespoň jménem nesplyne s davem.

U netradičních jmen je však potřeba dávat pozor na to, aby to nebyly jen výstřelky z moderních seriálů a filmů (Esmeralda, Kevin atd.) nebo jména zatížena předchozími nositeli či režimem (Adolf, Klement a podobně). Za dobře míněné jméno vám asi nepoděkuje ani dcera Afrodita, která ve skutečnosti moc krásy nepobrala, a stane se tak terčem posměchu nejpozději v páté třídě, kdy se začnou probírat řečtí bohové... Proto si myslím, že pokud se rodiče rozhodnou dát netradiční jméno, je potřeba pořádně zvážit, které to bude.

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři v tom: Skutečné osudy čtyř hrdinek vás nenechají v klidu

Ne!

Jak to vidí čtenářka Irena Vojtíšková, Příbram

Já myslím, že trauma ne. Nespokojenost ano, ale trauma? Právě jsem v 35. týdnu těhotenství a nedávno jsme se staršími dětmi (18 a 15 let) vybírali jméno pro naši nenarozenou holčičku. Neustále si z mých nápadů dělali legraci.

Vymýšleli rýmy a říkanky, měli snad na každé jméno něco, jen ne na to svoje :-) Zastávám názor, že na každém jméně je něco hezkého a krásně zní, když se hezky řekne. Určitě si nemyslím, že by jméno mohlo způsobit přímo doživotní trauma. To v dětech probouzí zcela jistě něco jiného – křivdy v dětství, bití, šikana, zneužívání, ubližování (ať fyzické, nebo psychické). Vždyť když si představíme, kolik „krásných jmen“ skončí v kojeneckých ústavech nebo dětských domovech. A kolik „ošklivých jmen“ je spokojeno v milujících rodinách. Ať se všechna „jména“ mají hlavně dobře, my mámy je budeme s láskou říkat, a když se našim ratolestem nebudou líbit, můžou si je nechat v dospělosti klidně změnit. Ale ruku na srdce, kdo z nich to udělá?

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Časopis Maminka, Trauma, Milující rodina, Kojenecký ústav, Silné slovo, Muž, Celý život, Těžký úraz, Příbram, Život, Způsob, Netradiční jméno, Esmeralda

Mohlo by vás zajímat
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta

Horoskopy

Střelec V životě si nenecháte od nikoho nic diktovat, a proto se vám nelíbí ani nevlídný přístup šéfa, který je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslav, Bohuš, Božislav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu