Maminka.czTěhotenství

Může těhotná na masáž? Jaké vonné esence jsou bez rizika a čemu se raději vyhnout, vysvětlí odbornice

Simona Procházková 30.  11.  2023
Může si nastávající maminka bez obav dopřát uvolňující či aroma masáž? A na co je potřeba myslet? Na vše důležité kolem těhotenských masáží jsme se zeptali Petry Shanti Divoké, hlavní masérky sítě wellness center Infinit, která se masírování těhotných věnuje již dlouhou dobu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jaká jsou specifika masáží u těhotných? Určitě existují nějaké rozdíly oproti "klasickým“ masážím. Například vím, že nastávající maminka nesmí ležet na bříšku...

Masáž v těhotenství by měla být jemná a relaxační za použití dlaní a vhodných vůní. Rozdíl je tedy nejen v intenzitě, ale i možnosti polohování a vhodném použití masérských technik. Proto existují masáže speciálně těhotenské, při nichž se právě toto vše zohledňuje. Je potřeba se vyvarovat určitých míst na těle, kde se nachází body pro vyvolávání porodu, použití některých druhů esenciálních olejů nevhodných pro nastávající maminky a je třeba říct, že masáže, které jsou silně detoxikační, nejsou opravdu vhodné.

VIDEO: Odbornice radí, jak správně doma masírovat záda

Je tedy možné používat při těhotenských masážích aromatické esenciální oleje. Jsou některé vůně, kterým je lépe se vyhnout?

Při těhotenských masážích je žádoucí používat esenciální oleje v podobě směsí, které jsou určené přímo pro nastávající maminky. Jsou bezpečné a pomáhají užít si období těhotenství. Nejenže pomohou s nepříjemnými fyzickými projevy, jako jsou nevolnost, tvrdnutí bříška, otoky, nespavost atd., ale také vyrovnávají psychickou kondici a hormonální hladinu. Určitě nejsou vhodné esence, které jsou silně zahřívající a detoxikační. Esencemi s vůní citrusů ale nic nepokazíte.

Pro představu, v jaké poloze nejčastěji probíhá těhotenská masáž?

Masáže těhotných maminek probíhají vleže na boku, vsedě nebo vleže na zádech. Na bříšku určitě není masáž příjemná ani mamince, a už vůbec ne té malé bytosti uvnitř.

Jaké techniky se používají při těhotenské masáži? Nastávající maminky trápí asi nejvíce bolesti zad, bederní páteře. Co uleví a pomůže?

Vhodné techniky jsou relaxační a jemné. V těhotenství jde hlavně o psychickou pohodu nastávající maminky. Fyzické projevy jsou přechodné a pohodou se zkvalitní prožitek celého těhotenství. Většina fyzických problematických věcí, které vzniknou v těhotenství, se obvykle řeší až po porodu, pokud to nejsou akutní stavy. To již patří do rukou lékaře.

Co je kontraindikací, respektive v jakých případech není pro těhotnou ženu masáž vhodná?

Určitě je vhodné před absolvováním masáže poradit se se svým lékařem či porodníkem. Důležité je, aby se maminka v den masáže cítila dobře, aby na ni takzvaně něco nelezlo, pokud jsou nějaká chronická onemocnění, dlouhodobé bolesti, špatná srážlivost krve aj., je potřeba zvážit vhodnost masáže a skutečně se poradit. Určitě nedoporučuji masírovat v prvním trimestru, kdy plod ještě není pevně uhnízděn v děloze. 

Šest druhů masáží, které krásně zklidní každé miminko

Existuje nějaká domácí "první pomoc"? Čím si může maminka sama ulevit, když ji trápí bolesti zad, otoky nebo třeba hodně přibere a má potíže s pohybem?

Při bolestech zad jsou vhodné chůze, plavání, masáže a účinnou metodou jsou cviky dle Mojžíšové, které se dají cvičit od 4. měsíce až do porodu. Dále jóga pro těhotné je také skvělá věc, jak pro fyzickou, tak mentální rovinu. Na jakékoli fyzické či duševní projevy v těhotenství jsou vhodné vonné esence, které se mohou používat jak při masáži, tak v koupelích nebo inhalací v difuzérech či aroma lampičkách. Například při otocích nohou se hodí grapefruit a šalvěj muškátová, při bolestech beder levandule nebo máta citronová, při nachlazení nebo snížené imunitě smrk, borovice, citron, eukalyptus, při nevolnosti bazalka, citron nebo pro podrážděné maminky tu jsou mandarinka, kadidlo, bergamot.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Zdraví žen, Aromaterapie, Bolest, Masáže, Masáž, Muškát, Mojžíšová, Odbornice, Borovice, Esence, Masírování, Maminka, Wellness, Zdraví na Heureka.cz