Maminka.czPorod

Můžete po císaři rodit přirozeně? Ano, ale tohle musíte vědět...

, Časopis Maminka
22. 3. 2018
Čekáte druhé dítě, blíží se termín porodu a vy máte jedno jediné přání. Porodit „normálně“. Jenže, váš první potomek vykoukl na svět při císařském řezu, a tak máte trochu strach. Nebudou lékaři trvat na tom, že i tentokrát to jinak nepůjde? Co vás čeká a jaké jsou možnosti?

Co znamená VBAC?

Zkratka složená ze čtyř písmen VBAC označuje vaginální porod po císařském řezu (vaginal birth after caesarean). Spousta maminek, které poprvé rodily „císařem“, mermomocí chtějí podruhé rodit vaginálně. A pak existuje druhá skupina těhotných, které naopak volí raději znovu císařský řez.

Zodpovědné rozhodnutí o způsobu vedení porodu může být někdy obtížné a složité i pro zkušeného porodníka a v každém případě se postupuje přísně individuálně. Někteří lékaři se raději přiklánějí ke druhé variantě, možná jste se už setkala také s názorem, že jeden císařský řez automaticky znamená, že i další případný porod bude operační.

Podle posledních lékařských výzkumů ale VBAC představuje bezpečnou variantu k opakovanému císařskému řezu. Obzvláště v dnešní době, kdy stále více maminek „dobrovolně“ upřednostňuje (nebo o něj dokonce usiluje) porod sekcí, což je aktuálně v evropských zemích nebezpečně se rozrůstající trend (mluví se dokonce o tzv. epidemii císařských řezů).

„Světové studie potvrdily, že vaginální porod po prodělaném císařském řezu (VBAC) není obecně rizikovější a jeho úspěšnost sahá až k 80 %. Je však nutné říci, že ne každá rodička je pro vaginální porod vhodná. V České republice se podíl císařských řezů pohybuje nad 25 % a jejich četnost se v rámci jednotlivých porodnic významně liší,“ uvádí MUDr. Andrea Pašková, Ph.D, gynekoložka z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1.LF UK v Praze.

Císař není „bezbolestným“ řešením

Počet indikací k porodu sekcí právě z důvodu předchozího císařského řezu v posledních letech strmě stoupá.  „Zásadní při rozhodování je, proč se císařský řez v minulosti provedl, jakým způsobem byl proveden (řez na děloze ve tvaru písmene T je například příliš zatížen rizikem prasknutí jizvy), případně pokud nedošlo k prasknutí dělohy (v tom případě není vaginální porod možný).

Roli samozřejmě hraje i průběh současného těhotenství, poloha i velikost miminka a také preference rodičky,“ zdůrazňuje MUDr. Andrea Pašková.

Císařský řez je každopádně náročnou břišní operací a rozhodně nejde o pohodlný způsob porodu. Nese s sebou hned několik rizik pro maminku i miminko, mezi které patří silné krvácení, infekce, žilní trombóza nebo poranění vnitřních orgánů. A samozřejmě také znamená delší dobu rekonvalescence a hojení, náročnější a pomalejší bývají také začátky kojení, respektive nástup laktace.

První porod skončil císařem, druhý byl krásný. Stačí věřit v sebe sama

Když to jinak nejde…

K provedení opakovaného císařského řezu lékaři vždy přistupují v případě, jestliže příčina, která byla „odpovědná“ za to, že první porod proběhl sekcí, nadále přetrvává.

Může se jednat například o oční nebo ortopedické onemocnění, myomy (i operativně odstraněné) v aktivní části dělohy maminky, zúženou pánev rodičky, dále je-li miminko uložené v poloze koncem pánevním, u přenášení plodu, dvojčetného těhotenství a po dvou a více provedených císařských řezech.

„V případě, že vyjmenované důvody již nepřetrvávají, je možné rodit přirozeně za určitých podmínek: První císařský řez byl proveden před více jak 18 měsíci, tloušťka jizvy při ultrazvukovém vyšetření je více než 3,5 mm, hmotnost plodu je nižší než 4000 g a řez děložní stěny byl poprvé veden příčně v dolní části dělohy,“ vysvětluje MUDr. Jan Havlík, primář Gynekologicko–porodnického oddělení z Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.

Pokud se porod rozběhl spontánně a indikace k předchozímu císařskému řezu nesouvisela s porodními mechanismy, zvyšují se šance maminky, že se podaří porodit vaginálně. Naopak, pokud byla sekce u prvního dítěte provedena z důvodu nepostupujícího porodu, šance na úspěch v podobě druhého porodu přirozenou cestou je nižší.

Prim. MUDr. Jan Havlík, Gynekologicko–porodnické oddělení Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem

V případě, že žena prodělala již dvakrát porod sekcí, lze v některých případech rodit i potřetí přirozeně?

Pokud jde o spontánní porod po dvou předcházejících císařských řezech, většina porodníků se přiklání k názoru, že riziko ruptury, tedy prasknutí dělohy, je výrazně větší, a proto dávají jednoznačně přednost porodu sekcí.

Jak moc je při rozhodování o způsobu vedení druhého porodu důležitý věk rodičky?

Věk těhotné nastávající maminky sám o sobě není rozhodující. Důležitější a určující jsou předcházející přetrvávající problémy (např. srdeční onemocnění, problémy s kyčlemi, oční vady, dřívější poranění dělohy).

Je vaginální porod po císařském řezu obecně rizikovější než znovu opakovat sekci?

Oba postupy mají svá pro a proti. Je nutno v konkrétní situaci zvážit vhodný postup individuálně pro každou ženu. Z těchto důvodů je absolutně nutné, aby rodička po předcházejícím císařském řezu byla hospitalizována v porodnici již od samého začátku porodu, tedy od prvních kontrakcí, pečlivě hlídána a sledována.

Kontrola jizvy

V rámci vyšetření v těhotenské poradně se provádí vyšetření a kontrola jizvy po prodělané sekci. Zjišťuje se, zda je dobře zhojená, neporušená a dostatečně silná s přihlédnutím ke všem dalším faktorům, které mohou při porodu hrát roli.

To jsou zejména velikost miminka, obvod jeho hlavičky, zevní pánevní rozměry a aktuální zdravotní stav matky. V případě, že jsou kromě zmiňovaných splněny i ostatní podmínky ke spontánnímu porodu, tak už jen záleží na postoji samotné maminky.

Přirozený porod má oproti dalšímu císařskému řezu bez pochyb celou řadu výhod.

Kromě okamžitého kontaktu novopečené maminky s dítětem, dřívějšího odchodu z nemocnice a rychlejší rekonvalescence zejména tu, že na děloze nepřibude další jizva, takže jsou samozřejmě mnohem lepší podmínky pro další případné těhotenství a porod.

Podívejte se na něžné video zachycující „pomalý císařský řez“

Je dobré znát rizika

Mezi jen těžko předvídatelné komplikace, které mohou nastat během vaginálního porodu, patří takzvaná fetální tíseň, krvácení z předčasně odlučující se placenty nebo prolaps (výhřez, zauzlení, útlak) pupeční šňůry.

Nejzávažnějším problémem u spontánního porodu po předchozím císařském řezu je ovšem ruptura – prasknutí dělohy. Uklidňující zprávou je, že se jedná o komplikaci velmi vzácnou. I tak se ale nevyplatí riziko podcenit.

Klasickými příznaky jsou silná bolest v podbřišku, zástava děložní činnosti, pokles ozev plodu, krvácení, ztráta naléhající části plodu či známky šoku matky. Mezi nejzávažnější důsledky patří úmrtí plodu, hypoxicko-ischemická encefalopatie, nutnost provedení hysterektomie (operační odstranění dělohy), nutnost podání krevních derivátů nebo dokonce smrt rodičky.

Tato událost je navíc na základě klinických příznaků jen obtížně předvídatelná a při jakémkoli podezření je nutné okamžitě porod ukončit sekcí. Riziko prasknutí dělohy se trojnásobně zvyšuje u žen, které prodělaly císařský řez před méně než dvěma roky.

Hypnoporodní techniky pomáhají k uvolněnému porodu, říkají lektorky Katka a Petra

Nejčastější indikace k porodu „císařem“:

*patologická poloha plodu (koncem pánevním, příčná, záleží na zdravotním stavu a věku matky a hmotnosti plodu)

*pokročilejší věk nastávající maminky

*vícečetné těhotenství (v případě dvojčat je možný spontánní porod jen v případě, že jsou oba plody zdravé a uloženy v poloze podélné hlavičkou)

*předchozí spontánní potraty nebo závažnější těhotenské komplikace (např. preeklampsie, vysoký krevní tlak)

*některá chronická onemocnění těhotné

*diabetes a neurologická onemocnění

*vrozené srdeční nebo oční vady u těhotné

*nepostupující porod, neprospívání plodu

VIDEO: Novorozenec se "dere" na svět císařským řezem stejně jako při klasickém porodu

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Porod, Časopis Maminka, Hysterektomie, Ultrazvukové vyšetření, Druhá skupina, Ztráta, Vaginální porod, Důležitý věk, Srdeční onemocnění, Klasický porod, První potomek, Neurologické onemocnění, Dnešní doba, Dolní část, Porodní oddělení, Porodní mechanismus, Nepostupující porod, Děložní stěna, Bojovnice, Druhý porod, Těhotenství a porod, Obvod, Zkušený porodník, Kontrola, Druhá varianta

Mohlo by vás zajímat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Ryby Je pravda, že se vám v zaměstnání moc dařilo, ale přesto se těšíte domů za rodinou. Vždyť máte tolik…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Benjamin, Benjamín, Ambrož

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné