Maminka.czJen pro tatínka

Mužská tajemství

Lenka Červenková 23.  6.  2009
Mužská tajemství
Chlapi o svých intimních problémech neradi mluví. Ale protože se často dotýkají obou partnerů, jsou to právě ženy, které je přimějí navštívit lékaře.

Chlapi o svých intimních problémech neradi mluví. Ale protože se často dotýkají obou partnerů, jsou to právě ženy, které je přimějí navštívit lékaře.

Většině mužů při vyslovení slova prostata naskakuje husí kůže. Ovšem pokud váš dědeček, otec nebo bratr měli s prostatou potíže, měli byste první preventivní vyšetření absolvovat již kolem čtyřicátého roku.

Ovšem ne všechny nesnáze s dlouhým postáváním před pisoárem či se sexem souvisejí s onemocněním předstojné žlázy neboli prostaty, a naopak to nejnebezpečnější onemocnění prostaty – rakovina – zůstává dlouho bez jakýchkoli příznaků. „S přibývajícím věkem se u mužů objevují různé problémy, které se dotýkají jejich intimity. Jedná se především o různé formy močových obtíží a dále poruchy v oblasti sexuální, zejména poruchy erekce a sníženou sexuální výkonnost,“ říká doc. MUDr. Jaroslav Novák, CSc., primář urologického oddělení FN Na Bulovce.

Nebojte se vyšetření

Také byste nejraději na své potíže zapomněli? Bojíte se jít k lékaři? Zázračné pilulky na obtíže s prostatou zakoupené v lékárně, které vám mají okamžitě ulevit, se mohou minout účinkem. „V současné době používáme vyšetřovací postupy, které jsou takzvaně neinvazivní, tzn. nebolestivé. Strach, že vyšetření pohlavních orgánů a vyšetření přes konečník je záležitost bolestivá, lze vyvrátit. Při potížích by měl muž vyhledat odbornou pomoc u praktického lékaře nebo u urologa,“ radí docent Novák.

Chlácholit se tím, že vaše problémy jsou běžné, nic neřeší. Otázkou je, jaké příznaky lze považovat za „přiměřené věku“ a kdy by měl muž sebrat odvahu a vyhledat lékaře. „Rozdělil bych to na dva problémy,“ říká docent Novák. „Zaprvé jestliže se v rodině vyskytují zhoubná onemocnění prostaty, byl-li nemocný otec, dědeček či sourozenci, by i při absenci potíží měl muž nejpozději ve čtyřiceti letech navštívit praktického lékaře a specialistu v oboru urologie. V případě, že se v rodině karcinom prostaty nevyskytuje, je nutné vyšetření prostaty absolvovat v padesáti letech. Druhým problémem je výskyt potíží u pacienta – zejména objeví-li se časté nucení na močení, pocit, že močí nadvakrát, velká frekvence nočního močení nebo změna zabarvení moči. Pak by neměl váhat a okamžitě jít k odborníkovi na vyšetření,“ dodává urolog.

Noční vstávání

Častá návštěva toalety ve dne i v noci nebo silný pocit nucení na močení nemusí vždy souviset s onemocněním prostaty.

„Vznikající problémy jsou určitě důvodem k návštěvě specialisty, především urologa,“ říká Jaroslav Novák. To, co nemocné muže přivádí k lékaři nejčastěji, jsou příznaky onemocnění dolních močových cest a potíže s udržením moči, tedy tzv. hyperaktivní měchýř (OAB), což je v současnosti dobře léčitelný problém.

Víte, co je to urgence? Ta je hlavním příznakem právě hyperaktivního měchýře. Jedná se o pocit naprosto odlišný od normálního nucení na močení. Přichází nepředvídatelně, a to i při minimální náplni močového měchýře.

Nejzávažnějším problémem OAB je jeho dopad na životní styl postiženého muže. Mnozí postižení se vzdávají společenského života, třetina z nich má depresivní stavy, OAB znemožňuje sexuální aktivity a v neposlední řadě komplikuje partnerské vztahy. Nebojte se tedy nazývat věci pravými jmény a případné potíže nezatloukat, ale řešit.

Existuje mužský přechod?

Jednou z příčin vzniku nezhoubného zvětšení prostaty jsou změny v rovnováze pohlavních hormonů. Nezhoubné zbytnění prostaty je jedno z nejběžnějších onemocnění zejména u mužů vyššího věku. Ani u tohoto onemocnění není dobré zanedbat vliv dědičnosti. „ K rizikovým faktorům BHP počítáme kromě vyššího věku vliv testosteronu, dědičnost, stravovací návyky, přítomnost diabetu, hypertenze a další,“ vyjmenovává lékař.

Pravidelný sex chrání

K čemu vlastně slouží prostata a proč z ní mají muži strach? „Prostata (žláza předstojná) slouží především k tvorbě živného prostředí pro spermie, které se tvoří ve varlatech. Vzhledem k tomu, že obkružuje močovou trubici, může její zbytnění vyvolat i močové obtíže.

Snížením tvorby živných sekretů může být ohrožena schopnost plodnosti u mužů,“ vysvětluje Jaroslav Novák. O tom, že onemocnění prostaty je problém partnerský, svědčí i nedávno uveřejněné výsledky britského průzkumu, které obviňují sexuální aktivitu jako původce nárůstu výskytu karcinomu prostaty.

„Nebezpečný je předčasný začátek sexuálního života,“ připomíná primář Jaroslav Novák. „Zahájení sexuální aktivity před pubertou může kromě dopadů na psychiku těchto jedinců, na základě některých studií, vést u chlapců až ke vzniku zhoubného nádoru varlete.

V dospělosti má sexuální aktivita podle našich zkušeností a dlouhodobých pozorování spíše ochranný vliv před nádorovým onemocněním prostaty.“

Příčiny zhoubného bujení prostaty

Karcinom prostaty je z výčtu onemocnění tím nejvážnějším. V počátečních stadiích se však zpravidla neprojevuje. Potížemi s močením se projeví až v pokročilejší formě, kdy je léčba již komplikovanější.

Bohužel karcinom prostaty je nejčastěji diagnostikovaným nádorem u mužů v celé Evropské unii a jeho výskyt stále stoupá. V České republice se před čtyřmi lety poprvé zařadil před zhoubný nádor plic. „Dědičnost je nejdůležitější rizikový faktor. Onemocnění u přímých příbuzných – otec, bratr – znamená zdvojnásobení rizika, pokud jsou v rodině dva a více nemocných, pak riziko stoupá až jedenáctinásobně,“ varuje docent Jaroslav Novák.

Samoléčba nepomáhá

„Kupování preparátů bez lékařského vyšetření a takto vznikající samoléčitelství je chybné, pokud muž užívající různé preparáty ani po třech měsících nepociťuje zlepšení,“ vysvětluje Jaroslav Novák.

Léčba karcinomu prostaty závisí na rozsahu onemocnění, do jaké míry je onemocnění pokročilé, jsou-li potvrzeny metastázy, a také na věku a celkovém stavu nemocného. U mladších pacientů je léčba chirurgická, zářením a doplňkově hormonální. Ve vysokém věku se především zmírňují potíže a bolesti.

„Operativní odstranění celé prostaty i se semennými váčky může u jedné pětiny pacientů způsobit erektivní dysfunkce, inkontinenci a navždy odstraní ejakulaci. Pokud si muž chce zachovat ejakulaci, je možná léčba zářením“, objasňuje lékař.

Hormonální léčba je indikována u pacientů, jejichž onemocnění nemohlo být již léčeno jen radikální operací – může po dobu několika let zmírnit projevy onemocnění a výrazně zlepšit kvalitu života pacienta.

Partnerky, mějte oči otevřené

Jak poznáte, že má váš partner potíže, a kdy by je měl řešit? „Ukazatelem může být náhlý pokles sexuální výkonnosti a ztráta zájmu o sex. To by mělo partnerku upozornit na vznikající problém. Další příznak začínajícího onemocnění je noční vstávání z důvodu močení či delší pobyt partnera v prostorách WC, než bylo vždycky obvyklé,“ objasňuje docent Novák a zdůrazňuje: „Odkládání řádného vyšetření může způsobit, že dojde k zanedbání problému a iniciální příznaky, původně nevýrazné, se neustále pomalu prohlubují.

Jedná-li se o problém partnerský, měla by žena vyvinout maximálmí úsilí, aby přiměla svého partnera k odbornému vyšetření. Je nutné jej přesvědčit, že adekvátní léčbou se zkvalitní i jejich partnerský vztah,“ radí lékař.

Příznaky onemocnění dolních močových cest

Urologové je rozdělují na vyprazdňovací (mikční) a jímací:

Mikční příznaky

Oddálený začátek močení Slabý a pomalý proud moči Prodloužené močení Přerušované močení Odkapávání moči po mikci (močení) Zadržení moči v měchýři Pocit neúplného vyprázdnění měchýře

Jímací

Naléhavé nucení na močení Časté močení ve dne Časté močení v noci Inkontinence moči Bolestivost v podbřišku

Rizikové faktory zhoubného nádoru prostaty:

  • Potravinové kancerogeny – příliš živočišných tuků a červeného masa ve stravě
  • Hormonální vlivy – inzulin, androgeny
  • Profesionální vlivy – kadmium, herbicidy a pesticidy
  • Kouření – až dvojnásobné riziko Ochranné faktory:
  • Zelenina (rajčatová šťáva, sója – isoflavonoidy a lignany)
  • Vitaminy A, D, E, selen
Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Muž, Zhoubné bujení, Častá návštěva, Druhý problém, Tajemství, Nejzávažnější problém
Mohlo by vás zajímat
Maminka roku 2021: Anna Nováková díky vlastní zkušenosti s diastázou pomáhá ostatním ženám
Rossi Alice
Maminka roku 2021
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod