Maminka.czZdraví

Myslete stále na bezpečné opalování

Jana Knaislová 13.  8.  2015
Vedra stále nepolevují a mnozí jsou již opálení a myslí si, že už není třeba se chránit. Kdepak, na pečlivou ochranu kůže myslete i teď.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I když slunce člověk k životu potřebuje, je třeba se stále před jeho dotěrnými paprsky efektivně chránit. Proto se stále mazejte ochrannými opalovacími přípravky. Věřte, že i s nimi vás slunce odmění do bronzova opálenou pokožkou.

A vlastně nejen tím. Sluníčko má totiž velmi příznivý vliv na lidský organismus. Míváte mnohem lepší náladu a více se usmíváte, když svítí slunce? Sluneční paprsky totiž napomáhají tvořit endorfiny, hormony dobré nálady. Pomocí UV záření se navíc v těle tvoří vitamin D, který je důležitý pro správný růst kostí, metabolismus a imunitní systém.   

Jak vybrat opalovací krém

Jenže slunce má i svou stinnou stránku – jeho ostré paprsky dokážou pořádně škodit. Pomocí správné sluneční ochrany si jich však lze příjemně užívat. Opalovací přípravky vybírejte vždy podle svého fototypu. Čím jste světlejší typ (zrzavé, blond či světle hnědé vlasy, hodně pih, obvykle modré či zelené oči), tím citlivěji reaguje vaše pokožka na slunce a je i náchylnější ke spálení.

V takovém případě si pořiďte přípravky s vysokou sluneční ochranou (SPF 30, SPF 50+). Ochranný sluneční faktor, neboli Sun protection factor, totiž vyjadřuje, jak dlouho je kůže chráněná před spálením. Nejsvětlejší typy (fototyp 1) vydrží na slunci bez ochrany přibližně deset minut, poté začne jeho pokožka červenat (číslo SPF se tedy násobí počtem minut, během nichž má kůže přirozenou ochranu).

Pokožku na slunce přivykejte průběžně a čas pobytu postupně prodlužujte. Citlivější kůže totiž může na náhlý příval ostrých paprsků reagovat sluneční alergií. Výběr konkrétního opalovacího přípravku přizpůsobte také typu své pleti, na suchou pleť patří hutnější krémy, na mastnou a aknózní pleť naopak použijte například gely s lehčí konzistencí, které neucpávají póry, pomáhají regulovat tvorbu nadměrného mazu a pleť zmatňují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mažte se často a hodně

S opalovacím přípravkem rozhodně nešetřete. Podle posledních výzkumů se lidé mažou velmi málo, dokonce používají až o 2/3 menší množství. Kolik je tedy třeba na jedno namazání? Přibližně 7 čajových lžiček (kolem 35 ml). A nejlépe dvacet minut před tím, než vyrazíte na slunce. Opalovací přípravek se tak do pokožky dobře vstřebá a ochrana kůže bude účinnější.

Přesto, že jsou opalovací přípravky voděodolné, je lepší nátěr pravidelně obnovovat, a to po každém koupání či otírání se ručníkem. Výrobci doporučují použití opalovacího prostředku opakovat každé dvě hodiny pobytu na slunci. Účinky se totiž snižují i kvůli potu, takže se nezapomeňte namazat také při venkovních sportovních aktivitách. Zatímco SPF 30 pohlcuje 97% záření, faktor 50 98% UV záření.

Opalovací přípravek má mít ochranu proti oběma typům ultrafialového záření, tedy proti UVA i UVB. UVA záření proniká hlouběji do pokožky, je zodpovědné za poškozování struktury a elasticity kůže a tím za vznik pigmentových skvrn, vrásek a stárnutí kůže. Proniká sklem. Naopak UVB záření sklem neproniká, má na svědomí hnědnutí kůže, její spálení i vznik rakoviny kůže. Protože má kůže paměť, dobře ví o každém spálení a pamatuje si i to z dětství. Snažte se proto, aby se kůže nespálila, vyvarujete se tak riziku vzniku melanomu, tedy rakoviny kůže, které bohužel celosvětově stále přibývá.

V období mezi 11. až 15. hodinou se pokud možno vyhněte pobytu na přímém slunci. V té době totiž dopadají sluneční paprsky kolmo na zem a riziko spálení kůže je nejvyšší. Přímému slunci se vždy vyhýbejte v těhotenství a například také při léčbě antibiotiky.

Sluneční ochranu používejte nejen při pobytu u vody, nebo procházkách v přírodě, ale také na horách, kde sluníčko často pálí mnohem intenzivněji. A pamatujte na to, že UV záření prochází i přes mraky, takže byste měla přípravek s SPF používat, i když slunce nesvítí.

Nezapomínejte ani na ochranu hlavy. Výrazně tak eliminujete poškození vlasů, kterým slunce vůbec nesvědčí. Před opalováním použijte na vlasy ochranný sprej s UV filtrem, po slunění vždy vlasy dobře umyjte hydratačním šamponem, pokud se vám budou zdát vysušené, aplikujte ještě hydratační a vyživující masku, která je zvláční a vlasy tak budou odolnější vůči dalšímu poškození vlivem UV záření.

Po opalování používejte zklidňující pečující přípravky, které uleví sluncem podrážděné pokožce, hydratují, zvláčňují, regenerují a navíc také prodlužují opálený vzhled kůže. Zejména na zarudlou, spálenou a hodně podrážděnou pokožku používejte chladivé přípravky s panthenolem a pár dní nevycházejte na přímé slunce. Ke zklidnění mohou pomoci také termální vody ve spreji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Děti a slunce

Děti do jednoho roku na sluníčko nepatří vůbec. Pokud se s nimi přesto chystáte na slunce, mažte je krémem s nejvyšším ochranným faktorem a ideálně s obsahem minerálních UV filtrů, ty se totiž nevstřebávají do kůže, ale zůstávají na povrchu a odrážejí tak škodlivé UV záření.

Ani s pobytem batolat, tedy dětí do tří let, to na slunci nepřehánějte, protože jejich kůže je stále ještě jemná a velmi citlivá. Vždy je důkladně namažte voděodolným opalovacím krémem s nejvyšším faktorem, SPF 50+ (i pod tričko či šatičky), používejte klobouček a ochranné sluneční brýle, protože sluneční záření může poškodit zrak.  Na našem trhu je také k dostání dětské oblečení s UV filtrem, které využijete na pláži u vody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: archiv

Témata: Zdraví, Krása a styl, ochrana kůže, melanom, Za sklem, Sun Protection Factor, Správný růst, Přímé slunce, Ultrafialové záření, La Roche-Posay, Garnier, Yves Rocher, Bezpečné opalování, Opalování, Mysl, Opálení, Sportovní aktivita, Ochranný krém, Myš, Opálený vzhled, Poslední výzkum, Hnědé vlasy, Aknózní pleť, Opalovací přípravek, Pediatrics, Zdraví na Heureka.cz