Maminka.czŠkolák

Myslíte si, že je vhodné učit děti potlačovat negativní emoce?

, Časopis Maminka
8. 5. 2012
Myslíte si, že je vhodné učit děti potlačovat negativní emoce?
Říká se, že potlačením negativních emocí se ztrácí i část pozitivních, a když přestaneme plakat, nebudeme se ani smát. Něco na tom bude, protože negativní pocity, které v sobě nepřijímáme, mohou zabrzdit tok těch pozitivních, jako je láska nebo radost. Přestože je regulace emocí nebo jejich aktuálních projevů do jisté míry nutná pro naši psychickou stabilitu, může jejich přílišné potlačování vést k psychickým, až zdravotním problémům.

Psychologové proto radí nechat u dětí emocionálním projevům volný průběh (samozřejmě je nutné je v některých případech korigovat). Jenže kdybychom se emocím pokaždé úplně poddali, nemohli bychom ve společnosti fungovat obvyklým způsobem. Mgr. Tereza Beníšková proto radí: „Důležité je emoce trvale nedusit v sobě, ale umožnit si někdy prožít i vztek, naštvání, smutek a podobně.

Děti se nejlépe učí nápodobou, takže když chceme, aby s nimi uměly dobře zacházet, měli bychom jim ukázat, jak na to. V rodině by měly být všechny pocity přijatelné, což znamená, že když se potomka zeptáme, jestli se mu něco líbilo, měla by být stejně akceptovaná odpověď ,ano‘ i ,ne‘. Důležité je také nepodporovat mýtus, že chlapi a kluci nepláčou, že ,brečí jen bábovky‘. Dětem předveďte, jak je možné ventilovat vztek přijatelným způsobem (například nekopat do lidí, ale vykřičet se v přírodě nebo bušit do polštáře či boxovacího pytle atp.).“

Také si uvědomte, že nejhorší, co můžete svému dítěti říct, je, aby neobtěžovalo svými emocemi okolí. Potlačované pocity totiž vyvolávají stres a můžou způsobit až emocionální bloky. Když budou vaše ratolesti už od dětství správným způsobem vedeny, jak rozvíjet své pocity, v dospělosti se budou umět radovat, stejně jako prožívat smutek.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na květen 2012

Ne!

Jak to vidí čtenářka Eliška Jiroušková,
Červený Kostelec

Myslím, že by se v dětech potlačovat neměly. Můj názor je, že přirozeně by dítě mělo projevovat jak pozitivní, tak negativní emoce. V opačném případě by mohlo být frustrované, což by se nemuselo pozitivně odrazit na jeho psychice. Mělo by se jen nasměrovat, kdy a kde je vhodné tyto emoce projevit. Určitě by nebylo v pořádku, kdyby třeba vyjádřilo nespokojenost s čímkoli tím, že bude nahlas nadávat, kopat atd. Někdy je lepší a společensky vhodnější nechat projev negativních emocí na později (třeba po návratu domů). K jejich vybití může sloužit třeba boxovací pytel nebo tabule, na kterou může dítě napsat či nakreslit vše, co cítí.

Hněv, radost, smutek, strach, lítost -to jsou emoce, které jsou každodenní součástí dětského života. Jejich přehnané potlačování může způsobit různé psychické problémy, například vyvolat stres, nebo dokonce deprese.

Ne!

Jak to vidí čtenářka Renata Pokorná,
Jablonec nad Nisou

Určitě není vhodné učit děti potlačovat cokoli, zvláště pak negativní emoce.
Podle mě je lepší nechat je, aby se zcela projevily, a pouze korigovat, jak své emoce vyjadřují. Například je naprosto nevhodné podporovat (podpora znamená i to, pokud si chování nevšímáme) v dětech agresivitu, která se v nízkém věku může projevovat například házením, boucháním a ničením hráček.

Pokud syn (1,5 roku) něco takového provádí, snažím se mu vysvětlit, že bouchání autem o zeď není dobré, protože se zničí zeď a navíc to bude auto „bolet“. I v tomto věku to většinou pochopí a auto pak pohladí. Následně mu ukážu, že je lepší s ním jezdit a jak si s ním může ještě hrát. Můj názor tedy zní - rozhodně není dobré potlačovat negativní emoce, ale usměrňovat ano.

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Obvyklý způsob, Emoce, Jablonec nad Nisou, Negativní emoce, Myš, Mysl

Mohlo by vás zajímat
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi

Horoskopy

Býk Víkendové volno využijete pracovně. Designové změny v domácnosti už vám leží dlouho v žaludku. Strávíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Horymír, Rufin, Horymíra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné