Maminka.czČasopis Maminka

Myslíte si, že jsou Češi benevolentní k fyzickým trestům dětí?

, Časopis Maminka
29. 8. 2013
Myslíte si, že jsou Češi benevolentní k fyzickým trestům dětí?
Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu staví spíše benevolentně. Z výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů vyplývá, že téměř dvě třetiny naší populace připouštějí využívání fyzických trestů u svých dětí minimálně ve výjimečných případech. Údaje ale prokázaly, že Češi v dnešní době trestají své děti méně než jejich rodiče. Zatímco zhruba polovina populace občas schytala nějaký ten pohlavek ze strany rodičů, pouze necelá čtvrtina respondentů deklaruje stejné chování a třetina fyzické tresty téměř nevyužívá. Rodiče dnes raději volí tresty v podobě zákazů či domluvy. Změnila se i skladba prohřešků, za které jsou děti fyzicky trestány. Problémem nejsou ani tak školní výsledky jako spíš tělesné potyčky, šikana, krádeže a podobně.

Podle průzkumu agentury Median z roku 2012 schvaluje většina české populace fyzické tresty, jako je naplácání rukou na zadek (72 %) a pohlavek (65 %). Razantnější potrestání, jako je třeba nařezání páskem, schvaluje menšina lidí (29 %). Svět přitom fyzické trestání dětí zakazuje. Celosvětová výzkumná studie UNICEF 2006 (Study on Violence against Children) říká, že více než polovina evropských dětí se těší plné legislativní ochraně před fyzickými tresty, a to jak ve školách, tak i v rodinách.

EU směřuje stále k rozšíření uzákonění zákazu fyzických trestů ve všech zemích EU včetně ČR. Hlavním argumentem je studie WHO z roku 2002 o vlivu násilí na pozdější chování dětí a jejich vztahy v dospělosti, která ukazuje, že děti bité rodiči jsou v dospělosti častěji zatýkány za násilné trestné činy. Většina českých rodičů je však spíše proti legislativnímu zákazu fyzických trestů.

Ano!

Jak to vidí odborník: Mgr. Tereza Beníšková, psycholožka

Tělesné tresty mají bohužel v Čechách dlouhou tradici. Mnozí rodiče je jako děti zažili, a proto jim nepřipadá nijak nevhodné svého potomka v případě potřeby fyzicky trestat. Naštěstí většina maminek a tatínků už ustupuje od velkých tělesných trestů, jako je bití vařečkou či dokonce rákoskou nebo řemenem, nejběžnější je „dát dítěti na zadek“. Často se objevují také pohlavky. Myslím si však, že rodiče by si měli takovéto jednání dobře rozmyslet. Uznávám, že plácnutí batolete přes zadeček může být srozumitelnější než sáhodlouhé vysvětlování, ale bití starších dětí mi připadá nevhodné. Dítě potřebuje zažívat v rodině bezpečí a přijetí, ne se rodičů bát. Samozřejmě je potřeba nastavit ratolestem mantinely v chování a být důsledný, ale to lze i bez fyzických trestů. Ovšem kromě láskyplného přístupu musí dítě okusit i zkušenost, že ne vždycky bude po jeho a pokaždé si nevykřičí, co zrovna chce.

Ano i ne!

Jak to vidí čtenářka: Klára Václavová, Praha

Určitě by se lišily názory bezdětných lidí a rodičů, kteří již mají nějakou tu zkušenost s výchovou. Vidím to na sobě. I když jsem fyzické tresty nikdy neuznávala, tak dnes, jako matka dvou dětí, mám pro určité „zkraty“ větší pochopení. Přesto pokaždé, když na své dítě unáhleně zařvu nebo mu dám na zadek, mám výčitky a říkám si, jak jsem špatná matka. Na druhou stranu si myslím, že pokud je dítě temperamentnější a tvrdohlavé a neplatí na něj ani výstražný tón hlasu, ani výchova hrou, tak jedno plácnutí na zadek je lepším „výchovným prostředkem“ než psychické ponižování, které ho může poznamenat na celý život.

Jenže spousta Čechů stále ještě výprask či pohlavek jako fyzický trest nebere, což je samozřejmě omyl. Jsem přesvědčená, že dětem by se mělo více naslouchat a rodiče by se měli snažit nepodléhat vlivům únavy a stresu. Moje rada tedy zní: Chovejme se k dětem tak, aby i přes občasnou sekanici na zadek cítily, že jsou pro nás těmi nejmilovanějšími a nejdražšími bytostmi.


Článek vyšel v časopisu Maminka 8/2013

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Děti, Časopis Maminka, Český rodič, Myš, Trest, Třes, Václavová, Fyzický trest, Mysl, Špatná matka

Mohlo by vás zajímat
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Rak S blížícím se koncem týdne se dostáváte do formy a šéfovi odevzdáváte úkoly s předstihem. To naprosto…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alexandr, Alexander, Laila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné