Maminka.czŠkolák

Myslíte si, že může pořízení dítěte vyřešit partnerskou krizi?

Vanda Stöckbauerová 5.  4.  2012
Myslíte si, že může pořízení dítěte vyřešit partnerskou krizi?
Myslíte si, že může pořízení dítěte vyřešit partnerskou krizi? Možná znáte podobný případ i ze svého okolí. Vztah, ve kterém se oba partneři necítí nejlíp, hádky jsou na denním pořádku a rozchod je na spadnutí… Když vtom žena otěhotní. Může takový pár dále fungovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je dítě pojítkem, které stmeluje? Těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na mnoha faktorech. Miminko jako řeš ení zafunguje spíš v situaci, kdy dlouhodobá partnerství (či manželství) jsou bezdětná a krize vyplynula z nenaplněnosti vztahu a jakéhosi ustrnutí na bezdětné fázi. Jenže pokud se muž a žena ne dokázali shodnout už před otěhotně n ím, je velmi pravděpodobné, že společný potomek vztah nezachrání. Naopak někdy může vnést do vzájemné komunikace ještě více napětí.

Odborníci se shodují, že dítě b y nikdy ne mělo sl o užit jako nástroj k manipulaci a prostředek, jak partnera dostat tam, kam potřebuji . V ideálním případě by mělo být vždy chtěné a plánované, protože láska k němu všechny partnerské problémy nevyřeší. O svůj názor se podělila i psycholožka Mgr. Tereza Beníšková: „Potomek partnerskou krizi vyřešit může, ale je to málo pravděpodobné. Říká se, že miminko dobrý vztah ještě upevní, ale špatný rozvrátí. Jsou pár y, kterým dítě pomohlo, ale ještě víc je těch, které chtěly vztah mi minke m zachránit, ale ne povedlo se.

A bohužel v důsledcích to odnese právě nově pořízené dítě. Mnohdy si nenaplněná očekávání rodičů s sebou nese celý život. Dítě n ení žádný pokusný králík, zaslouží si narodit se tam, kde bude láskyplně přijímané. Proto pořízení ratolesti jako řešení partnerské krize určitě nedoporučuji.“

Ano!

Jak to vidí čtenářka Marie Schmidlová,
Rohle

Vždy jsem byla hluboce přesvědčena, že ne. Byli jsme roky šťastná a funkční rodina, ale po dvaceti společných letech přišla větší krize, kterou jsme nezvládali. A dokonce jsem proti svému přesvědčení uvažovala i o rozvodu.

Když jsem zjistila, že čekáme miminko, dost mě to zaskočilo, ale těhotenství chce klid, tak jsem veškerou energii věnovala ještě nenarozenému děťátku. Myslím, že manžel nebyl zpočátku moc nadšený, ale situace se začala zlepšovat, když jsme šli na genetický ultrazvuk a v bříšku byl chlapeček. Celé těhotenství nebylo ideální, stejně tak ani porod, u kterého byl i můj muž. Při hrozící hypoxii plodu lékaři v poslední chvíli zachránili chlapečka císařským řezem, protože se už odlučovala placenta. Naštěstí vše dobře dopadlo a jako bych se i já znovu narodila.

Miminko nám prozářilo rodinu a jsme mu za jeho příchod i záchranu manželství vděční. Takže z vlastní zkušenosti si myslím, že ANO!

Ne!

Jak to vidí čtenářka Mgr. Radka Ketnerová,
Plzeň

Miminko partnerskou krizi nevyřeší a podle mého názoru a toho, co vidím ve svém okolí, ji obvykle ještě více prohloubí. Péče o malé dítě je náročná, vyčerpávající a očekávat, že rodičovstvím všechny ostatní neshody jako mávnutím kouzelného proutku zmizí, je hodně krátkozraké. I pokud se na určitou dobu přesune pozornost rodičů na starost o miminko, po čase stejně nevyřešené neshody zase vyplují na povrch a mnohdy s ještě větší razancí, než když na to byli sami dva. A zatahovat do neschopnosti zvládnout svoje partnerské problémy malé dítě, očekávat od něj záchranu troskotajícího vztahu, se kterým si nevědí rady, mi přijde hodně sobecké a nezodpovědné.

A co vy? Myslíte si, že může miminko zachránit vztah? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.

Témata: Těhotenství, Porod, Děti, Časopis Maminka, Batole, Novorozenec, Předškolák, Školák, Kojenec, Chování a vztahy, partner, Kříž, Mysl, Par, Myš, Těžká otázka, Partners, Muž, Pór, Pořízení, Pár, Společný potomek
Mohlo by vás zajímat