Maminka.czNeplodnost a IVF

Mýty o neplodnosti

12. 1. 2011
Mýty o neplodnosti
Neplodnost opravdu patří mezi nemoci, stejně jako například cukrovka, astma či rakovina. Ve většině případů také platí, že pacient si toto onemocnění nezpůsobil a obvykle nesouvisí s jeho sexuálním chováním.

Léčba neplodnosti je sice v některých případech během na dlouhou trať, ale jindy stačí pár měsíců či dokonce týdnů a miminko je počato. Stále existuje mnoho mýtů, kterými je léčba neplodnosti opředena. Lékaři z Centra reprodukční medicíny GEST se je pokusí vyvrátit.

1. Neplodnost není nemoc

Neplodnost byla Světovou zdravotnickou organizací uznána jako nemoc. Hovoříme o ní, jestliže žena neotěhotní po roce pravidelného nechráněného styku. „V České republice je takto postižených cca 15 % dvojic. Přibližně 90 % z nich se nám podaří vyléčit, tedy nakonec se dočkají miminka,“ říká vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST Jan Šulc.

Čtěte také: K boubelkám čáp nechodí?

2. K lékaři po dvou letech snažení

Je zbytečné čekat s návštěvou reprodukčních lékařů více než 1 rok. Zvlášť je-li ženě 35 let a více. Zbytečně se tím pár bude okrádat o čas a trpělivost. A jak dlouho má žena s návštěvou odborníka čekat, jestliže se po vysazení hormonální antikoncepce nedostaví menstruace? „Tento problém je poměrně častý, obzvláště začala-li žena tabletky užívat již v době, kdy neměla ustálený pravidelný cyklus. Stav se ale většinou sám upraví. Určitě radím vyčkat alespoň 2-3 měsíce,“ říká Jan Šulc.

3. Věk při oplodnění ze zkumavky nehraje roli

Naopak. Tak jako je stáří žen určující pro schopnost přirozeně počít potomka, je velmi podstatné i pro léčbu neplodnosti. Například při léčbě metodou IVF (in vitro fertilizace), neboli oplodnění ve zkumavce, má 30letá žena v průměru dvojnásobnou šanci otěhotnět než žena 40letá! „Je to dáno tím, že vajíčka ženy se každým rokem spotřebovávají a stárnou. A¨pak neplní funkci ani při spontánním početí ani při asistované reprodukci.,“ konstatuje Jan Šulc.

4. Léčba neplodnosti je zdlouhavá, bolestivá

Mnoho lidí se děsí nekonečných vyšetření, kontrol, bolestivých zákroků, toho, že budou muset rovnou podstoupit IVF. Ovšem více než 40 % (!) párů dokážou lékaři pomoci mnohem jednodušším způsobem než je mimotělní oplodnění.

U žen například často stačí tabletkami upravit hormonální poměry, což odhalí jednorázový odběr krve. Tato léčba často zabírá rychle, v některých případech hned první měsíc! Také například metoda intrauterinní inseminace (IUI) je velmi jednoduchá a zcela nebolestivá.

Ze statistik centra GEST vyplývá, že téměř polovině neplodných dvojic léčba zabere během jednoho roku. „Za rok 2008 se na nás obrátilo přes 400 párů. Do konce roku 2009 jsme dokázali pomoci 46 % z nich,“ uvádí konkrétní čísla vedoucí lékař GESTu.

5. Finanční nedostupnost

To je pravda do určité míry. Základní vyšetření a léčba včetně například inseminace jsou plně hrazeny pojišťovnou. Také 4 cykly IVF se stimulací vaječníků (z toho 3 s embryotransferem) kryje zdravotní pojištění do 39 let věku ženy. Ovšem pouze v základní podobě.

Lékaři například doporučují párům nechat si přebytečná embrya zamrazit a použít je v případných dalších cyklech. To už si dvojice ovšem musí zaplatit. Připlácí se také za kvalitnější léky určené ke stimulaci vaječníků a další metody zvyšující úspěšnost léčby. Doplatek se tak může pohybovat v řádu tisíců na jeden pokus. Ne všechny tyto metody jsou ale nutné, záleží na diagnóze muže i ženy.

6. Sám se svým problémem – každý „blbec“ přece umí počít dítě

To, že někteří lidé kolem sebe nemají dvojice, které bojují s neplodností, je spíš hodně neobvyklé. V České republice se totiž léčba týká každého šestého až sedmého páru. V průměru 3 miminka ze 100 se rodí díky metodě IVF, téměř v každé třídě základní školy bude takové dítě.

Takže pocit izolovanosti je spíš zdání, mnoho lidí o problému prostě nemluví. Velkou pomocí mohou být mnohé webové stránky s informacemi, on-line rozhovory, chaty na téma neplodnost. Již téměř rok fungují stránky na FACEBOOKU "Všechna miminka jsou super!" Jejich hlavním posláním je bourat společenská tabu v oblasti neplodnosti. Centrum GEST také svým pacientům nabízí odbornou pomoc psycholožky zdarma.

7. Děti počaté ze zkumavky jsou více nemocné

Děti počaté ze zkumavky nerozeznáte od těch ostatních. Není prokázané, že by byly více nemocné, více náchylné k různým vadám či poruchám. O odlišnosti vzhledu ani nemluvě! Je pravda, že se tyto děti častěji než ostatní rodí předčasně. Ovšem to souvisí s faktem, že mezi dětmi počatými po IVF je více dvojčat a ta se obecně zpravidla rodí před řádným termínem.

Čtěte také: K boubelkám čáp nechodí?

Témata: Neplodnost a IVF, Pravidelný cyklus, Bolestivý zákrok, Jan Šulc, Doplatek

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Lev Tento víkend by se vám hodila pomoc kamarádů, protože potřebujete zamakat na zahradě. Vypadá to, že to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Olga, Helga, Pius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné