Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Mýty o pěstounství: Dítě dostanou jen manželé. Přidělí ho podle pořadníku

Simona Procházková 29.  12.  2019
Děti patří domů! A pokud nemohou (ať už z jakéhokoli důvodu) vyrůstat ve vlastní rodině, je pěstounská péče tou nejlepší alternativou. Jaké největší mýty panují mezi lidmi o pěstounství? A co je cílem nového, velmi záslužného projektu iniciativy Dobrý start?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pěstounství je jednou z cest, jak mohou trávit dětství v rodinném zázemí i děti, o které se jejich biologické rodiny z různých důvodů nemohou postarat. Letošní Vánoce prožilo „doma“ (a nikoli v ústavní péči) díky pěstounským rodinám 12 tisíc dětí. Přesto ve společnosti ještě stále koluje řada mýtů o pěstounské péči. Zde jsou ty nejrozšířenější z nich.

Dětský domov je lepší

I když jsou kojenecké ústavy a dětské domovy (dnes spíše dětská centra) v současné době velmi dobře vybavené a zaměstnávají kvalifikovaný personál, nejsou schopné poskytnout dětem to hlavní a nejdůležitější – rodinu a zázemí plné vzájemné lásky. Jistě, děti v nich nestrádají, mají spoustu hraček, pravidelnou stravu i nepřetržitou zdravotní péči, chybí jim ale někdo, o kom vědí, že je bezpodmínečně miluje. Každé dítě potřebuje pocit bezpečí daný i tím, že má „svoje lidi“, na které může volat „mami“ a „tati“. A to nabízí právě pěstounská péče. Jen rodinné láskyplné zázemí u těchto dětí podporuje zdravý duševní i emocionální vývoj.

Každé dítě potřebuje mámu a tátu. Den rodiny slavíme už zítra

Pěstouny se mohou stát pouze manželé

Nikoli. I nesezdaný pár může žádat o pěstounskou péči, stejně tak i nezadaní. Pěstounem se může stát každý, kdo má pevnou vůli, ochotu poskytnout potřebnému dítěti svůj čas, energii a zkušenosti. Pokud partneři nežijí v manželském svazku, je dítě soudem formálně svěřeno do pěstounské péče jednoho z nich. Druhý partner se samozřejmě na výchově podílí také. Pěstounem se může stát i ten, kdo nemá momentálně partnera.

Děti jsou přidělovány podle pořadníku

Jde o hojně rozšířenou nepravdu. Zájemci o roli pěstouna mají možnost před svým zařazením do evidence krajského úřadu přesně formulovat, o jaké dítě by byli schopni pečovat, na které cítí, že mají pečovatelský potenciál, a zároveň udat své limity (například pokud jde o zdravotní stav dítěte). Tyto požadavky jsou zohledněny v procesu zprostředkování pěstounské péče, který vede krajský úřad a rozhoduje o tom, kteří pěstouni jsou vhodní pro konkrétní dítě. Děti jsou pak do rodin umisťovány na základě svých fyzických a psychických potřeb a podle možností a limitů pěstounů, nikoli podle pořadníku.

V Česku našli nový domov, ukrajinští manželé se z vděčnosti stali pěstouny

Děti ztratí kontakt se svou vlastní rodinou

Cílem pěstounské péče je pravý opak a děti umístěné k pěstounům zůstávají v kontaktu (pokud je to alespoň trochu možné) s biologickou rodinou. Mnoho dětí přichází do pěstounských rodin kvůli dlouhodobým problémům biologických rodičů a jejich neschopnosti či nemožnosti se o ně starat. Biologičtí rodiče často nedokážou svoje životní podmínky nastavit tak, aby se k nim dítě mohlo následně vrátit, pokud je to však v zájmu dítěte, pěstounské rodiny by měly aktivně podporovat pravidelný kontakt s biologickými rodiči. Je totiž nesmírně důležité, aby děti věděly, kdo jsou jejich rodiče, a přijaly svůj původ, minulost a životní situaci.

Pěstounské děti jsou nezvladatelné

V žádném případě, tak to skutečně není. Je dobré uvědomit si, že úplně každé dítě může mít problémy s chováním, ať už vyrůstá v biologické či pěstounské rodině. Faktorů přispívajících k obtížnému zvládání dítěte je celá řada. Patří mezi ně nepochopení rodičů, osobní problémy, za které se dítě stydí a nechce je sdílet, puberta, prostředí či lidé, kteří ho obklopují. Pěstounské děti se k tomu ještě musejí vyrovnávat s množstvím traumat či obav vyplývajících z jejich dětství, kdy jejich rodiče měli problémy, se kterými si sami nedokázali poradit. Proto zde hrají velkou roli pěstouni, kteří se těmto dětem snaží pomoct a jejich neduhy "odbourat", poskytnout jim bezpečné prostředí a pocit přijetí. Pěstounské děti jsou ve srovnání s vlastními dětmi, kvůli tomu, co prožily, většinou náročnější, ale nikoli nezvladatelné. Pěstounům je navíc vždy po ruce nejeden odborník, který rodině pomáhá a podporuje ji.

Zpověď pěstounky: Jednotný návod k použití na dítě? Neexistuje

Nejlepší dárek je rodina

Víte, že Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, kde je umisťování malých dětí do ústavů možné? Právě nyní startuje roční projekt „Díky pěstounství“, který aktuálně zahájila Otevřená iniciativa Dobrý start a chce jeho prostřednictvím upozornit na stále vysoký počet dětí v kojeneckých ústavech, poděkovat náhradním rodičům a pomoci najít nové pěstouny. Cíl je jasný: dostat děti z kojeneckých ústavů a dětských domovů tam, kam patří. Do milující rodiny.

Inspirativní lidé s obrovským srdcem!

„Chceme všem ukázat, že pěstounství má obrovský smysl, nadchnout pro pomoc ohroženým dětem a nasměrovat legislativu tam, kam by měla směřovat. Domů. Ať už to znamená usnadnění celého procesu náhradní péče, nebo podporu biologických rodin tak, aby své děti nemusely opouštět,“ popisuje Julie Kochová z iniciativy Dobrý start a dodává: „Naším cílem je najít nové pěstounské rodiny a podpořit přijetí zákona, který omezí umisťovat do ústavní péče děti do tří let. České děti na tento zákon stále čekají, přitom ve všech sousedních zemích už malé děti v ústavní péči dávno nekončí.“

„Jako pěstounka vidím, jak v rodině zprvu ustrašené a zanedbané děti rozkvétají. Pěstounství pomáhá nejen dětem, ale dává obrovský smysl také celé naší rodině. Je to nejkrásnější práce, jakou můžete dělat. Neskutečně vás to obohatí, dá vám to spoustu radosti, štěstí a naplní vám to srdce,“ říká Gabriela, která je jednou z pěstounek, jež v kampani autenticky sdílejí svůj příběh. Stejně jako Andrea a Aleš, kteří vedle svých dětí vychovávají také Verunku v pěstounské péči. Celý příští rok se o své zkušenosti budou dělit další inspirativní pěstounské rodiny.

Témata: Děti, Rodina, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Pěstounská péče, pořad, mýty, Pes, Pěstounství, Pořadník, České děti, Dobrý start, Julie Kochová, Pesto, Cíl, Česká republika, JEN, Biologická rodina, Péče, Pór, Pěstoun, Pěstounská rodina, Mýtus, Dík pěstounství
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Druhé, třetí a každé další dítě: Jak vás promění? Tady je zkušenost ze života!
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka