Maminka.czTěhotenství

Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?

Bojíte se, že vás vyhodí ve chvíli, kdy oznámíte svůj jiný stav? Nebo se strachujete, že i nadále budete muset jezdit na několikadenní služební cesty? Nemusíte mít obavy, zákon stojí na vaší straně - i když vám bude šéf tvrdit něco jiného.
, Časopis Maminka
20. 9. 2011
Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?

O svá práva se nenechte připravit, byla byste hloupá. Je jasné, že jen málokterá těhotná chce dobrovolně vstupovat do konfliktů či soudních sporů, někdy však postačí slušná, ale důrazná připomínka. Ovšem i vy byste měla včas svému nadřízenému sdělit, že čekáte dítě, aby mohl splnit platné předpisy týkající se zaměstnávání gravidních žen (obvykle to bývá na konci 3. měsíce). A jaké to jsou?

 • Jako těhotná máte právo pracovat na takovém pracovišti, které neohrozí průběh vaší gravidity (totéž platí i o náplni práce).
 • Nevíte, které zaměstnání či práce jsou pro budoucí maminky zakázány? Vše je uvedeno v zákoníku práce.
 • Jako těhotná nesmíte pracovat v nočních směnách a při pracích, které jsou rizikové (i kdybyste nakrásně chtěla, pokud váš zaměstnavatel zná zákoník práce, neměl by vás na noční pustit).
 • Jestliže jste až dosud pracovala v nějakém rizikovém prostředí, zaměstnavatel by vás měl přeřadit na jiné pracoviště. Respektování vašeho stavu by mělo být automatické a šéf by vám měl nabídnout náhradní práci (bez remcání a výhrůžek, že vám dá výpověď).
 • Těhotenství není důvodem pro propuštění, nikdo vám nesmí odepřít další mateřskou dovolenou a musí vám být zachovaná příležitost zaměstnání po jejím skončení (pozor ale, vrátíte-li se po skončení mateřské dovolené, máte nárok na stejné místo, v případě, že se však vrátíte až po skončení rodičovské dovolené, máte sice nárok na místo, ale nemusí být totožné jako před otěhotněním).
 • Jste zaměstnaná u soukromníka, který vám tvrdí, že zákoník práce se týká pouze státních organizací a podniků? Lež jako věž - platí i pro něj, a tedy i všechna nařízení a paragrafy týkající se těhotenství.
 • Zákoník dále upravuje pracovní podmínky žen, a to nejen těhotným, ale také matkám. Zaměstnavateli například ukládá povinnost zřizovat, udržovat a zlepšovat hygienická a jiná zařízení pro ženy.
 • Požádala jste o převedení z noční práce na denní? Pak je zaměstnavatel povinen vám vyhovět i po porodu a v době, kdy kojíte. Pokud jste byla převedená na jinou práci, kde dosahujete nižšího výdělku, měl by vám zaměstnavatel poskytnout vyrovnání tohoto rozdílu (podle předpisů o nemocenském pojištění).
 • Jezdila jste před otěhotněním často na služební cesty? Pak vás na ně může zaměstnavatel vyslat jen s vaším souhlasem (a to platí i pro ženy, které pečují o děti do osmi let věku). Osamělé ženy pečující o dítě, které ještě nedosáhlo 15 let, mají stejný nárok.
 • Hrozí vám někdo výpovědí? Pracovní poměr lze s těhotnou ženou nebo ženou pečující o dítě mladší tří let okamžitě rozvázat jen ve zcela výjimečných případech (upravuje § 46 odst. 1 písmene a), b) a v § 53 -jde například o hrubé porušení pracovní kázně či pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin).
 • Jestliže požádáte o zkrácení pracovní doby, měl by vám zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Stejně tak byste jako těhotná neměla pracovat přes čas.
 • Vracíte se do práce dříve a stále ještě kojíte? I na to myslí zákoník práce, který vám umožňuje poskytnutí zvláštních přestávek na kojení. Ty se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy.

Použitá literatura: Zákoník práce

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku
Pro šikulky: Ušijte si s dětmi hadrového panáčka, kterého máte raz dva
Vzorní sexy tatínci? Podívejte se, jak to s dětmi umí
Dlouhá cesta před vámi? 15 tipů, jak zabavit děti v autě a nepřijít o nervy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu