Maminka.czTěhotenství

Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?

, Časopis Maminka
20. 9. 2011
Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?
Bojíte se, že vás vyhodí ve chvíli, kdy oznámíte svůj jiný stav? Nebo se strachujete, že i nadále budete muset jezdit na několikadenní služební cesty? Nemusíte mít obavy, zákon stojí na vaší straně - i když vám bude šéf tvrdit něco jiného.

O svá práva se nenechte připravit, byla byste hloupá. Je jasné, že jen málokterá těhotná chce dobrovolně vstupovat do konfliktů či soudních sporů, někdy však postačí slušná, ale důrazná připomínka. Ovšem i vy byste měla včas svému nadřízenému sdělit, že čekáte dítě, aby mohl splnit platné předpisy týkající se zaměstnávání gravidních žen (obvykle to bývá na konci 3. měsíce). A jaké to jsou?

 • Jako těhotná máte právo pracovat na takovém pracovišti, které neohrozí průběh vaší gravidity (totéž platí i o náplni práce).
 • Nevíte, které zaměstnání či práce jsou pro budoucí maminky zakázány? Vše je uvedeno v zákoníku práce.
 • Jako těhotná nesmíte pracovat v nočních směnách a při pracích, které jsou rizikové (i kdybyste nakrásně chtěla, pokud váš zaměstnavatel zná zákoník práce, neměl by vás na noční pustit).
 • Jestliže jste až dosud pracovala v nějakém rizikovém prostředí, zaměstnavatel by vás měl přeřadit na jiné pracoviště. Respektování vašeho stavu by mělo být automatické a šéf by vám měl nabídnout náhradní práci (bez remcání a výhrůžek, že vám dá výpověď).
 • Těhotenství není důvodem pro propuštění, nikdo vám nesmí odepřít další mateřskou dovolenou a musí vám být zachovaná příležitost zaměstnání po jejím skončení (pozor ale, vrátíte-li se po skončení mateřské dovolené, máte nárok na stejné místo, v případě, že se však vrátíte až po skončení rodičovské dovolené, máte sice nárok na místo, ale nemusí být totožné jako před otěhotněním).
 • Jste zaměstnaná u soukromníka, který vám tvrdí, že zákoník práce se týká pouze státních organizací a podniků? Lež jako věž - platí i pro něj, a tedy i všechna nařízení a paragrafy týkající se těhotenství.
 • Zákoník dále upravuje pracovní podmínky žen, a to nejen těhotným, ale také matkám. Zaměstnavateli například ukládá povinnost zřizovat, udržovat a zlepšovat hygienická a jiná zařízení pro ženy.
 • Požádala jste o převedení z noční práce na denní? Pak je zaměstnavatel povinen vám vyhovět i po porodu a v době, kdy kojíte. Pokud jste byla převedená na jinou práci, kde dosahujete nižšího výdělku, měl by vám zaměstnavatel poskytnout vyrovnání tohoto rozdílu (podle předpisů o nemocenském pojištění).
 • Jezdila jste před otěhotněním často na služební cesty? Pak vás na ně může zaměstnavatel vyslat jen s vaším souhlasem (a to platí i pro ženy, které pečují o děti do osmi let věku). Osamělé ženy pečující o dítě, které ještě nedosáhlo 15 let, mají stejný nárok.
 • Hrozí vám někdo výpovědí? Pracovní poměr lze s těhotnou ženou nebo ženou pečující o dítě mladší tří let okamžitě rozvázat jen ve zcela výjimečných případech (upravuje § 46 odst. 1 písmene a), b) a v § 53 -jde například o hrubé porušení pracovní kázně či pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin).
 • Jestliže požádáte o zkrácení pracovní doby, měl by vám zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Stejně tak byste jako těhotná neměla pracovat přes čas.
 • Vracíte se do práce dříve a stále ještě kojíte? I na to myslí zákoník práce, který vám umožňuje poskytnutí zvláštních přestávek na kojení. Ty se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy.

Použitá literatura: Zákoník práce

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Kariéra, Peníze a kariéra, Trestný čin, Noční práce, Provozní důvod, Zaměstnání, Hrubé porušení, Stejné místo, Váš souhlas, Skončení mateřské, Noční směna

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Horoskopy

Váhy Opačnému pohlaví jste přístupní, ale seznamování vám už nepůjde hezky od ruky. Pokud po někom opravdu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivana, Roman, Romeo

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné