Maminka.czTěhotenství

Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?

, Časopis Maminka
20. 9. 2011
Na co mám v době těhotenství nárok v zaměstnání?
Bojíte se, že vás vyhodí ve chvíli, kdy oznámíte svůj jiný stav? Nebo se strachujete, že i nadále budete muset jezdit na několikadenní služební cesty? Nemusíte mít obavy, zákon stojí na vaší straně - i když vám bude šéf tvrdit něco jiného.

O svá práva se nenechte připravit, byla byste hloupá. Je jasné, že jen málokterá těhotná chce dobrovolně vstupovat do konfliktů či soudních sporů, někdy však postačí slušná, ale důrazná připomínka. Ovšem i vy byste měla včas svému nadřízenému sdělit, že čekáte dítě, aby mohl splnit platné předpisy týkající se zaměstnávání gravidních žen (obvykle to bývá na konci 3. měsíce). A jaké to jsou?

 • Jako těhotná máte právo pracovat na takovém pracovišti, které neohrozí průběh vaší gravidity (totéž platí i o náplni práce).
 • Nevíte, které zaměstnání či práce jsou pro budoucí maminky zakázány? Vše je uvedeno v zákoníku práce.
 • Jako těhotná nesmíte pracovat v nočních směnách a při pracích, které jsou rizikové (i kdybyste nakrásně chtěla, pokud váš zaměstnavatel zná zákoník práce, neměl by vás na noční pustit).
 • Jestliže jste až dosud pracovala v nějakém rizikovém prostředí, zaměstnavatel by vás měl přeřadit na jiné pracoviště. Respektování vašeho stavu by mělo být automatické a šéf by vám měl nabídnout náhradní práci (bez remcání a výhrůžek, že vám dá výpověď).
 • Těhotenství není důvodem pro propuštění, nikdo vám nesmí odepřít další mateřskou dovolenou a musí vám být zachovaná příležitost zaměstnání po jejím skončení (pozor ale, vrátíte-li se po skončení mateřské dovolené, máte nárok na stejné místo, v případě, že se však vrátíte až po skončení rodičovské dovolené, máte sice nárok na místo, ale nemusí být totožné jako před otěhotněním).
 • Jste zaměstnaná u soukromníka, který vám tvrdí, že zákoník práce se týká pouze státních organizací a podniků? Lež jako věž - platí i pro něj, a tedy i všechna nařízení a paragrafy týkající se těhotenství.
 • Zákoník dále upravuje pracovní podmínky žen, a to nejen těhotným, ale také matkám. Zaměstnavateli například ukládá povinnost zřizovat, udržovat a zlepšovat hygienická a jiná zařízení pro ženy.
 • Požádala jste o převedení z noční práce na denní? Pak je zaměstnavatel povinen vám vyhovět i po porodu a v době, kdy kojíte. Pokud jste byla převedená na jinou práci, kde dosahujete nižšího výdělku, měl by vám zaměstnavatel poskytnout vyrovnání tohoto rozdílu (podle předpisů o nemocenském pojištění).
 • Jezdila jste před otěhotněním často na služební cesty? Pak vás na ně může zaměstnavatel vyslat jen s vaším souhlasem (a to platí i pro ženy, které pečují o děti do osmi let věku). Osamělé ženy pečující o dítě, které ještě nedosáhlo 15 let, mají stejný nárok.
 • Hrozí vám někdo výpovědí? Pracovní poměr lze s těhotnou ženou nebo ženou pečující o dítě mladší tří let okamžitě rozvázat jen ve zcela výjimečných případech (upravuje § 46 odst. 1 písmene a), b) a v § 53 -jde například o hrubé porušení pracovní kázně či pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin).
 • Jestliže požádáte o zkrácení pracovní doby, měl by vám zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Stejně tak byste jako těhotná neměla pracovat přes čas.
 • Vracíte se do práce dříve a stále ještě kojíte? I na to myslí zákoník práce, který vám umožňuje poskytnutí zvláštních přestávek na kojení. Ty se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy.

Použitá literatura: Zákoník práce

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Kariéra, Peníze a kariéra, Provozní důvod, Trestný čin, Skončení mateřské, Váš souhlas, Noční práce, Hrubé porušení, Stejné místo, Noční směna, Zaměstnání

Mohlo by vás zajímat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Lev Makáte na plný plyn a nedostává se vám žádné odměny ani pochvaly. Jste z toho rozladění a práce vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cecilie, Cecílie, Cindy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu