Maminka.czRodina

Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Rozdělte si tyhle úkoly!

Simona Procházková 19.  12.  2018
Vánoční prázdniny jsou za dveřmi a s nimi začíná ta pravá lyžařská sezona. Už se nemůžete dočkat, až se budete prohánět po sjezdovce na čerstvém prašanu? Abyste si užili skutečně klidnou a pohodovou dovolenou, myslete na pár důležitých věcí, které je dobré předem zařídit, ať vás nic nepříjemného nezaskočí!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tajemství skvělé rodinné lyžovačky, kterou si všichni dosyta užijete? Nepodcenit přípravu a zbytečně neriskovat. I tady platí otřepaná fráze, že „kdo je připraven, není zaskočen!“ Zde máte několik chytrých tipů, které vám pomohou zabránit průšvihům a nepříjemnostem.

Rozdělte úkoly

Do balení zapojte celou rodinu, každý ať si na hromádku připraví, co bude nutně potřebovat. Přípravu a kontrolu lyžařského vybavení (lyže, hůlky, boty, helmy, brýle) svěřte partnerovi, děti si mohou samy nachystat trička, termoprádlo, ponožky a rukavice, oblíbené hračky, knížku, pastelky i hygienické potřeby.

„Balíme podle seznamů, kde máme napsané i drobnosti typu zápalky, baterky, pasy, opalovací ochranný krém, kolíčky na prádlo, které má člověk tendenci zapomenout. Nechte děti prožívat přípravy s vámi – mohou mít za úkol třeba i kontrolu pasů, udělat část itineráře cesty. Dovolte jim zažít pocit, že něco mají na starost zcela samy – kdo bude doplňovat pití, kdo zjistí, kde nabereme benzín, kdo bude dělat fotodokumentaci. Převzatý úkol pak mají na starosti na sto procent a já mám tím pádem zaručeno, že mi nepraskne hlava z toho, že musím myslet na všechno,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík a maminka čtyř dětí.

Abyste předešli nečekaným překvapením, raději si ještě doma všichni vyzkoušejte oblečení. Děti možná od poslední lyžovačky povyrostly a vy jste mohli přibrat nebo naopak shodit nějaké to kilo. Lyže se vyplatí donést ke kontrole a správnému seřízení do specializovaného servisu. Zpravidla vás to vyjde levněji, než když budete potíže řešit až přímo na sjezdovce.

Kam vyrazit o vánočních prázdninách s dětmi za sněhem?

Vezměte s sebou lékárničku

Připadá vám to zbytečné, když přece lékárny jsou všude? Omyl! Rodinná lékárnička nezabere moc místa a rozhodně se vyplatí nic nepodcenit. Co určitě přibalit? Léky, které vy nebo vaše děti pravidelně užíváte (např. na alergii nebo vysoký krevní tlak), přípravky na průjem a zažívací potíže (živočišné uhlí, endiaron, enterol apod.), na snižování horečky (s obsahem paracetamolu a také s ibuprofenem), léky na bolest, oční a nosní kapky, pastilky na bolest v krku. Pro děti, které trpí nevolnostmi při cestách autem nebo autobusem, nezapomeňte Kinedryl nebo žvýkačky proti cestovní nevolnosti.

„Pro "strýčka Příhodu" by každý i nealergický člověk měl mít k dispozici na dovolené volně prodejné antihistaminikum v tabletách, například Zyrtec nebo Xyzal, a nějaké oční kapky proti alergii,“ doporučuje MUDr. Tomáš Rohovský z brněnské alergologie a imunologie Hornmed. Téměř povinnou výbavou cestovních lékárniček by měly být prostředky na ošetření ran – dezinfekce, náplasti, obvazy, nůžky a pinzeta, přibalte taktéž náplasti na puchýře. Chybět by nemělo pružné obinadlo na případný výron a masti na bolestivé svaly a otoky.

Udělejte si průzkum

Vyplatí se mít už před odjezdem dostatek informací. Jedete na dosud neznámé místo? Zjistěte si předem, zda vybrané lyžařské středisko disponuje kvalitním zázemím pro děti a rodiny. Nechybí lyžařský servis pro případ „nehody“, lyžařská nebo snowboardová školička, odpovídá profil sjezdových tratí schopnostem jednotlivým členům vaší rodiny (dbejte nato, aby si zalyžoval i nejslabší lyžař), dětské vleky pro nejmenší a zázemí jako například vyhřívaná převlékárna nebo herna, cenově dostupná restaurace? Dobré je také mít jasnou představu o tom, jak daleko je hotel, apartmán nebo penzion, ve kterém budete ubytováni, od sjezdovek, zda se k nim dostanete ski busem, nebo autem, zda je parkoviště případně zdarma (abyste nebyli nepříjemně překvapeni cenou za celodenní parkování), kde se dají nakoupit základní potraviny a podobně. Informujte se také o nabídce skipasů. Je k dispozici zvýhodněné rodinné jízdné? Od kolika let nebo centimetrů se platí za děti (v řadě ski areálů lyžují děti až do šesti nebo sedmi let zdarma)?

Bez pojištění nevyjíždějte!

Neriskujte zbytečně a nelitujte peněz, kvalitně se pojistit proti možným rizikům by mělo být samozřejmostí. Předem si promyslete, kam a s kým vyrážíte a jaké aktivity vás na horách čekají. Budete pouze lyžovat, anebo se chystáte na skialpovou túru? Namísto českých hor jste se letos rozhodli vyrazit do Alp? Jedete s dětmi, které je těžké uhlídat, nebo jen s partou přátel? Srážce na sjezdovce nikdy stoprocentně nezabráníte, vedle tradičního zdravotního pojištění je proto tím nejdůležitějším také pojištění odpovědnosti za škodu. Poškozený po vás totiž může požadovat odškodnění nejen za zdravotní újmu či poškozený majetek, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás pak může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného za jeho pobyt v nemocnici.

Vhodným doplňkem je úrazové pojištění. Tradiční zdravotní pojištění nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů. Úrazové pojištění ano. Dejte si ale pozor na to, že každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého. Buďte obezřetní vůči tomu, jak vaše pojišťovna pojímá aktivitu, kvůli které na hory vyjíždíte. Často totiž dělí sporty na základní, které jsou obsaženy v klasickém cestovním připojištění, a dále pak na rizikové a extrémní.

Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na délku, kvalitu a bezpečnost!

V cizině modrá kartička nestačí!

Vyrážíte za sněhovými radovánkami do Alp? Nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Modrá kartička slouží jen jako doklad, že se na vás vztahuje veřejné zdravotní pojištění a v řadě zemí z něj nelze hradit spoluúčast. Například ve Francii hradí pacienti většinu zdravotní péče a zpětně žádají o refundaci pojišťovnu.

EHIC lze také uplatnit pouze ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Pojištění úhrad léčebných výloh je proto pro pobyt v zahraničí nezbytné. Pozor také u cestovního pojištění k platebním kartám, kde bývají často nastaveny limity nižší než u běžných pojišťoven. Také zdaleka ne všude cestovní pojištění zahrnuje pokrytí nákladů pátrací akce horské služby. To platí například pro Slovensko, kde je třeba si technický zásah Horské služby připojistit. Při uzavírání jakékoli pojistné smlouvy zkontrolujte výši nastavených limitů. Pojišťovny je aktivně nenabízejí, snaží se totiž zaujmout nižší cenou pojistného. „Úrazové pojištění tak, jak se běžně sjednává na přepážkách, nenabízí v mnoha případech dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,” upozorňuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Míříte na hory autem? Zkontrolujte, zda máte platné povinné ručení a havarijní pojistku. Znáte dopodrobna její obsah a výluky, které obsahuje? Pojištění čelního skla řeší většina pojišťoven připojištěním. Pojištění proti poškození zvířetem rovněž. Pojištění zavazadel se vztahuje jen na správně uložená zavazadla v automobilu. Necestujte proto naložení až po střechu. Střešní boxy také nepojišťují zdaleka všechny pojišťovny. A rozhodně nenechte doma lopatku, škrabku na okna, sněhové řetězy, ale ani deku a čaj pro případ, že byste uvízli někde v závějích. 

Lyže půjčíte z pohodlí domova

Vašim nejmenším, kteří s lyžováním teprve začínají a hlavně rostou před očima až závratnou rychlostí, je zbytečné pořizovat každý rok novou výbavu. Lyže nebo kompletní lyžařský set můžete vypůjčit online přímo z domova. Tuto službu, která ušetří čas, nabízí nově internetový obchod Mall.cz ve spolupráci s firmou CZ SKI. Díky ní si po celou zimní sezonu půjčíte dětské lyže pro holky a kluky včetně bot, hůlek, helmy i profesionálního seřízení (o seřízení dostane každý zákazník platný doklad, který je důležitý nejen pro školní zájezdy) z pohodlí svého domova.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké lyže pro dítě jsou ty nejlepší?

Jak na to? Stačí na mall.cz/pujcovna-lyzi vyplnit váhu, výšku, velikost nohy a zdatnost vašeho malého lyžaře. Dostanete na výběr ze dvou různých setů přesně na míru podle zadaných údajů. V rámci každého setu si vždy můžete vybrat červenou nebo modrou variantu lyží. Pak už si jen zvolíte formu dopravy a zimní set v ochranném vaku vám dorazí přímo domů či na adresu, kterou potřebujete. Také vrácení zapůjčeného vybavení se Mall.cz snaží co nejvíce ulehčit, proto je možné využít speciální Mall shopy k tomu určené (jejich aktuální seznam najdete na adrese mall.cz), a to do konce března 2019.

 

 

Témata: Děti, Rodina, Praktické rady, termoprádlo, Platební karta, Žvýkačky, Školička, Nemocnice, Hygienická potřeba, Pojištění, Penzión, Internetový obchod, Imunologie, Skipas, Nosní kapka, Zápal, Příhoda, Snížená kvalita, Bus, Francie, Alpy, Radovan, Seřízení, Léčebná výlohy, Oční kapka, Žvýkačky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky