Maminka.czRodina

Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Rozdělte si tyhle úkoly!

19. 12. 2018
Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Rozdělte si tyhle úkoly!
Vánoční prázdniny jsou za dveřmi a s nimi začíná ta pravá lyžařská sezona. Už se nemůžete dočkat, až se budete prohánět po sjezdovce na čerstvém prašanu? Abyste si užili skutečně klidnou a pohodovou dovolenou, myslete na pár důležitých věcí, které je dobré předem zařídit, ať vás nic nepříjemného nezaskočí!

Tajemství skvělé rodinné lyžovačky, kterou si všichni dosyta užijete? Nepodcenit přípravu a zbytečně neriskovat. I tady platí otřepaná fráze, že „kdo je připraven, není zaskočen!“ Zde máte několik chytrých tipů, které vám pomohou zabránit průšvihům a nepříjemnostem.

Rozdělte úkoly

Do balení zapojte celou rodinu, každý ať si na hromádku připraví, co bude nutně potřebovat. Přípravu a kontrolu lyžařského vybavení (lyže, hůlky, boty, helmy, brýle) svěřte partnerovi, děti si mohou samy nachystat trička, termoprádlo, ponožky a rukavice, oblíbené hračky, knížku, pastelky i hygienické potřeby.

„Balíme podle seznamů, kde máme napsané i drobnosti typu zápalky, baterky, pasy, opalovací ochranný krém, kolíčky na prádlo, které má člověk tendenci zapomenout. Nechte děti prožívat přípravy s vámi – mohou mít za úkol třeba i kontrolu pasů, udělat část itineráře cesty. Dovolte jim zažít pocit, že něco mají na starost zcela samy – kdo bude doplňovat pití, kdo zjistí, kde nabereme benzín, kdo bude dělat fotodokumentaci. Převzatý úkol pak mají na starosti na sto procent a já mám tím pádem zaručeno, že mi nepraskne hlava z toho, že musím myslet na všechno,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík a maminka čtyř dětí.

Abyste předešli nečekaným překvapením, raději si ještě doma všichni vyzkoušejte oblečení. Děti možná od poslední lyžovačky povyrostly a vy jste mohli přibrat nebo naopak shodit nějaké to kilo. Lyže se vyplatí donést ke kontrole a správnému seřízení do specializovaného servisu. Zpravidla vás to vyjde levněji, než když budete potíže řešit až přímo na sjezdovce.

Kam vyrazit o vánočních prázdninách na hory? Tady si to s dětmi užijete

Vezměte s sebou lékárničku

Připadá vám to zbytečné, když přece lékárny jsou všude? Omyl! Rodinná lékárnička nezabere moc místa a rozhodně se vyplatí nic nepodcenit. Co určitě přibalit? Léky, které vy nebo vaše děti pravidelně užíváte (např. na alergii nebo vysoký krevní tlak), přípravky na průjem a zažívací potíže (živočišné uhlí, endiaron, enterol apod.), na snižování horečky (s obsahem paracetamolu a také s ibuprofenem), léky na bolest, oční a nosní kapky, pastilky na bolest v krku. Pro děti, které trpí nevolnostmi při cestách autem nebo autobusem, nezapomeňte Kinedryl nebo žvýkačky proti cestovní nevolnosti.

„Pro "strýčka Příhodu" by každý i nealergický člověk měl mít k dispozici na dovolené volně prodejné antihistaminikum v tabletách, například Zyrtec nebo Xyzal, a nějaké oční kapky proti alergii,“ doporučuje MUDr. Tomáš Rohovský z brněnské alergologie a imunologie Hornmed. Téměř povinnou výbavou cestovních lékárniček by měly být prostředky na ošetření ran – dezinfekce, náplasti, obvazy, nůžky a pinzeta, přibalte taktéž náplasti na puchýře. Chybět by nemělo pružné obinadlo na případný výron a masti na bolestivé svaly a otoky.

Udělejte si průzkum

Vyplatí se mít už před odjezdem dostatek informací. Jedete na dosud neznámé místo? Zjistěte si předem, zda vybrané lyžařské středisko disponuje kvalitním zázemím pro děti a rodiny. Nechybí lyžařský servis pro případ „nehody“, lyžařská nebo snowboardová školička, odpovídá profil sjezdových tratí schopnostem jednotlivým členům vaší rodiny (dbejte nato, aby si zalyžoval i nejslabší lyžař), dětské vleky pro nejmenší a zázemí jako například vyhřívaná převlékárna nebo herna, cenově dostupná restaurace? Dobré je také mít jasnou představu o tom, jak daleko je hotel, apartmán nebo penzion, ve kterém budete ubytováni, od sjezdovek, zda se k nim dostanete ski busem, nebo autem, zda je parkoviště případně zdarma (abyste nebyli nepříjemně překvapeni cenou za celodenní parkování), kde se dají nakoupit základní potraviny a podobně. Informujte se také o nabídce skipasů. Je k dispozici zvýhodněné rodinné jízdné? Od kolika let nebo centimetrů se platí za děti (v řadě ski areálů lyžují děti až do šesti nebo sedmi let zdarma)?

Bez pojištění nevyjíždějte!

Neriskujte zbytečně a nelitujte peněz, kvalitně se pojistit proti možným rizikům by mělo být samozřejmostí. Předem si promyslete, kam a s kým vyrážíte a jaké aktivity vás na horách čekají. Budete pouze lyžovat, anebo se chystáte na skialpovou túru? Namísto českých hor jste se letos rozhodli vyrazit do Alp? Jedete s dětmi, které je těžké uhlídat, nebo jen s partou přátel? Srážce na sjezdovce nikdy stoprocentně nezabráníte, vedle tradičního zdravotního pojištění je proto tím nejdůležitějším také pojištění odpovědnosti za škodu. Poškozený po vás totiž může požadovat odškodnění nejen za zdravotní újmu či poškozený majetek, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás pak může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného za jeho pobyt v nemocnici.

Vhodným doplňkem je úrazové pojištění. Tradiční zdravotní pojištění nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů. Úrazové pojištění ano. Dejte si ale pozor na to, že každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého. Buďte obezřetní vůči tomu, jak vaše pojišťovna pojímá aktivitu, kvůli které na hory vyjíždíte. Často totiž dělí sporty na základní, které jsou obsaženy v klasickém cestovním připojištění, a dále pak na rizikové a extrémní.

Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost

V cizině modrá kartička nestačí!

Vyrážíte za sněhovými radovánkami do Alp? Nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Modrá kartička slouží jen jako doklad, že se na vás vztahuje veřejné zdravotní pojištění a v řadě zemí z něj nelze hradit spoluúčast. Například ve Francii hradí pacienti většinu zdravotní péče a zpětně žádají o refundaci pojišťovnu.

EHIC lze také uplatnit pouze ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Pojištění úhrad léčebných výloh je proto pro pobyt v zahraničí nezbytné. Pozor také u cestovního pojištění k platebním kartám, kde bývají často nastaveny limity nižší než u běžných pojišťoven. Také zdaleka ne všude cestovní pojištění zahrnuje pokrytí nákladů pátrací akce horské služby. To platí například pro Slovensko, kde je třeba si technický zásah Horské služby připojistit. Při uzavírání jakékoli pojistné smlouvy zkontrolujte výši nastavených limitů. Pojišťovny je aktivně nenabízejí, snaží se totiž zaujmout nižší cenou pojistného. „Úrazové pojištění tak, jak se běžně sjednává na přepážkách, nenabízí v mnoha případech dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,” upozorňuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Míříte na hory autem? Zkontrolujte, zda máte platné povinné ručení a havarijní pojistku. Znáte dopodrobna její obsah a výluky, které obsahuje? Pojištění čelního skla řeší většina pojišťoven připojištěním. Pojištění proti poškození zvířetem rovněž. Pojištění zavazadel se vztahuje jen na správně uložená zavazadla v automobilu. Necestujte proto naložení až po střechu. Střešní boxy také nepojišťují zdaleka všechny pojišťovny. A rozhodně nenechte doma lopatku, škrabku na okna, sněhové řetězy, ale ani deku a čaj pro případ, že byste uvízli někde v závějích. 

Lyže půjčíte z pohodlí domova

Vašim nejmenším, kteří s lyžováním teprve začínají a hlavně rostou před očima až závratnou rychlostí, je zbytečné pořizovat každý rok novou výbavu. Lyže nebo kompletní lyžařský set můžete vypůjčit online přímo z domova. Tuto službu, která ušetří čas, nabízí nově internetový obchod Mall.cz ve spolupráci s firmou CZ SKI. Díky ní si po celou zimní sezonu půjčíte dětské lyže pro holky a kluky včetně bot, hůlek, helmy i profesionálního seřízení (o seřízení dostane každý zákazník platný doklad, který je důležitý nejen pro školní zájezdy) z pohodlí svého domova.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké lyže pro dítě jsou ty nejlepší?

Jak na to? Stačí na mall.cz/pujcovna-lyzi vyplnit váhu, výšku, velikost nohy a zdatnost vašeho malého lyžaře. Dostanete na výběr ze dvou různých setů přesně na míru podle zadaných údajů. V rámci každého setu si vždy můžete vybrat červenou nebo modrou variantu lyží. Pak už si jen zvolíte formu dopravy a zimní set v ochranném vaku vám dorazí přímo domů či na adresu, kterou potřebujete. Také vrácení zapůjčeného vybavení se Mall.cz snaží co nejvíce ulehčit, proto je možné využít speciální Mall shopy k tomu určené (jejich aktuální seznam najdete na adrese mall.cz), a to do konce března 2019.

 

 

Předplatné Matka
Témata: Děti, Rodina, Praktické rady, Povinné ručení, Pojistné plnění, Finanční kompenzace, Internetový obchod, Pojištění, Lyže, Lyžařský servis, Otřepaná fráze, Přepážka, Středisko, Platební karta, Nemocnice, Sjezdovka, Schopnost, Lékárnička, Lyžování, Snížená kvalita, Dostatek informací, Horská služba, Malý lyžař, Zažívací potíž, Nečekané překvapení

Mohlo by vás zajímat
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Blíženci Finále pracovního týdne nebude vůbec k zahození, ale nadřízený vás stále dusí. Už z toho máte legraci,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mirka, Herta, Mira

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné