Maminka.czDěti

Na co nezapomenout při výběru dětské autosedačky?

Reklama 13.  2.  2020
Očekáváte narození miminka a pořizujete výbavičku, do které patří i autosedačka? Nebo vám z té stávající potomek už vyrostl a vy sháníte novou? Pak se vám jistě budou hodit následující tipy, jak ji vybrat a na co si rozhodně dát pozor.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětská autosedačka je nezbytným doplňkem pro převoz dětí autem. Mohou v ní spát, odpočívat, ty větší se i rozhlížet kolem sebe a pozorovat okolí. Bez ní by dítě v autě vůbec nemělo jezdit. Je to právě autosedačka, která děti při cestování chrání pro případ nehody, v mnohých případech může dokonce zachránit život. Proto na ní nešetřete a jejímu výběru věnujte dostatečnou pozornost.

Hlavním kritériem není cena, ale bezpečnost

Každý typ autosedaček musí před uvedením na trh projít přísnými testy. O tom, že autosedačka testy prošla a splnila požadavky evropských norem, svědčí zkušební značka. Ta musí být na každé autosedačce. Pokud ji tam nenajdete, dejte od ní ruce pryč.

Pro jak staré dítě dětskou sedačku vybíráte?

Dětské autosedačky jsou rozdělené do několika skupin, s ohledem na hmotnost dítěte.

 • Autosedačky skupiny 0 jsou určené dětem od narození až do 10 kg. V autosedačce s označením 0+ pak můžete převážet dítě do 13 kg.
 • Kategorie I označuje autosedačky pro děti ve věku 1-4 roky, váhové určení je 9-18 kg.
 • Autosedačky pro děti o váze 15-25 kg jsou určené dětem ve věku 4-7 let a patří do skupiny II. Většinou už tyto sedačky nemají vlastní bezpečnostní pás, ale používáte pás v autě.
 • Dětské podsedáky bez vlastní opěrky patří do skupiny III a využívat je mohou děti o váze 22-36 kg, což odpovídá zhruba 6letým dětem.
 • Na trhu najdete i rostoucí autosedačky, které spadají do více kategorií a dítě je využije delší dobu.
Klepněte pro větší obrázek

Kdy je čas vybírat novou sedačku?

Jakmile dítě přesáhne váhový limit autosedačky, nebo když mu z ní přesahuje hlavička. Taková autosedačka už dítě plně nechrání a je nejvyšší čas poohlédnout se po nové.

Náš tip: Nepořizujte autosedačku z druhé ruky. Pokud to je aspoň trochu možné, kupujte vždy novou. Jen tak budete mít jistotu, že sedačka nebyla ve voze při nehodě a bude dítě skutečně chránit.

Klepněte pro větší obrázek

Autosedačka s ISOFIXEM nebo bez?

Dilema, které při výběru autosedačky trápí nejednoho rodiče. IsoFix je mezinárodní standard, který určuje způsob ukotvení dětské sedačky ve vozidle. Ta nesmí spolu s dítětem, přesáhnout váhu 33 kg. Autosedačky s ISOFIXEM jsou bezpečnější, je ale třeba, aby k jeho použití byl vůz přizpůsoben.

Víte, že autosedačky kategorie 0 a 0+ nemají systém ISOFIX přímo na sobě? K nim potřebujete ještě základnu.

Co je při výběru autosedačky opravdu důležité?

 • Než autosedačku koupíte, zkuste do ní dítě posadit. Vejde se do ní? Sedí se mu v ní pohodlně? U vajíček, jak se přezdívá autosedačkám kategorie 0, to samozřejmě neplatí.
 • Zkuste sedačku nainstalovat do auta. Je pro váš vůz vhodná? Vejde se tam? To je důležité hlavně v případě, že už tam nějakou autosedačku máte.
 • Pokud plánujete delší trasy, určitě se vyplatí zvolit polohovatelnou autosedačku. Cesta bude pro dítě příjemnější. Pro vás ostatně také.
 • Pozor si dejte i na materiál, ze kterého je potah autosedačky. To je důležité z hlediska údržby i k zamezení nadměrného pocení dítěte během cesty.
 • Pohlídejte si, že autosedačka splňuje evropské normy.
 • Pozor i na systém uchycení. Ten musí být v souladu s vaším vozem.
Témata: Děti

Video