Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Na co se ptát, než dáte dítě do jesliček nebo dětské skupiny?

12. 1. 2020
Na co se ptát, než dáte dítě do jesliček nebo dětské skupiny?
Pokud jste mámou kojence nebo batolátka a chcete nebo se potřebujete vrátit do práce, nutně musíte řešit otázku, komu svěříte své děťátko do péče. Nabízejí se jesličky nebo takzvané dětské skupinky. Rozhodování, kdo a jak se bude starat o to nejcennější, co máte, není snadné, a proto je na místě věnovat výběru hodně času a energie. Co všechno byste měli důkladně promyslet?

Univerzální návod s instrukcemi, o co byste se měli konkrétně zajímat, neexistuje. Každý rodič má odlišné nároky, požadavky a preference. Dáte přednost doporučení a osobní zkušenosti přátel nebo kolegů, trváte na tom, aby zařízení bylo hlavně co nejblíže od vašeho domova nebo kanceláře, zvažujete, jak vysoké finanční prostředky, které jste ochotni investovat, jsou pro vás akceptovatelné? Začněte tím, že provedete předvýběr několika vhodných adeptů a postupně seznam „prověřujte“. Hledejte co nejvíce informací a recenzí od samotných rodičů a domluvte si s vedením jeslí nebo skupinky osobní schůzku, spojenou s prohlídkou prostor. Na vlastní oči zjistíte vše potřebné nejlépe, prohlédnete si zázemí, zjistíte, na jaké úrovni je hygiena, pohovoříte s pečovatelkami, budete mít možnost okouknout, jaké hračky mají děti k dispozici, kam chodí spinkat a odpočívat a tak dále. Na „pohovor“ byste se měli dobře připravit. Všechny body, o kterých se chcete dozvědět více, si klidně poznamenejte do diáře a vezměte „tahák“ s sebou. Jaké dotazy byste neměli zapomenout položit?

Jak vysoké je „školné“ a kdy se platí?

Nepopulární, ale zcela zásadní otázka, které se nevyhnete. Pokud jsou měsíční poplatky za péči nad vaše finanční možnosti, a přesto máte o zařízení zájem, nestyďte se zeptat, zda existují nějaké cesty, jak platby rozložit, vytvořit splátkový kalendář a podobně. Vědět byste měli rovněž termíny, kdy je splatnost různých plateb, a také výši sankcí za případné zpoždění. Některé soukromé školičky a jesličky účtují závratně vysoké pokuty za pozdní platby. Zajímejte se, zda vás čekají i další dodatečné náklady během roku, na které byste měli být předem upozorněni.

Školka, nebo jesle? Možností je víc! A kam přijmou dítě bez očkování?

Kolik dětí připadá na jednu „tetu“?

Ano, poměr pečovatelky versus děti je velmi důležitý, zejména pokud jde o nejmenší svěřence, kteří vyžadují permanentní pozornost a zvýšenou péči. Máte právo požadovat, aby se vašemu dítěti dostalo té nejlepší péče. A stejný požadavek mají samozřejmě také ostatní rodiče, proto je informace, kolik dětí připadá průměrně na každou hlídací tetu, dost podstatná. Ideální praxe je taková, že jedna vychovatelka se stará o tři (nebo méně) mrňousů. Samozřejmě čím méně, tím lépe.

Jak probíhá celý den?

Jak vypadá každodenní rutina od rána do odpoledne? Chtějte to vědět zcela konkrétně včetně zdánlivě nepodstatných detailů a drobností, které ale mohou být zrovna pro vaše děťátko zásadní (způsob uspávání, doba krmení…). Samozřejmě chcete a očekáváte, aby dítěti byl nabízen dostatek možností k rozvoji, aby bylo správně stimulováno, například vhodnými hračkami, neomezováním v pohybu atd. a mělo příležitost učit se novým věcem. Pouští tety dětem písničky nebo jim samy zpívají? Čtou nebo vyprávějí pohádky před usnutím? Probíhá v rámci skupinky interaktivní hra, jakým způsobem je podporováno smyslové vnímání? Jaký je časový rozvrh jednotlivých činností? Jak dlouhý je polední spánek? Budou zavedené zvyklosti vyhovovat zrovna vaší ratolesti? A je potřeba dodávat pravidelně hygienické potřeby, plenky, ubrousky nebo ložní prádlo? Nebo se v jesličkách používá „erár“, který již máte započtený v platbách za docházku dítěte?

Do jaké míry se bere ohled na vývoj dětí?

V prvních dvou letech života prodělají děti obrovský vývoj a poměrně rychle dosahují dílčích pokroků a změn. Sledují pečovatelky důležité vývojové milníky (přechod z láhve na pevnou stravu a příkrmy, pokusy o odplenkování a výuka na nočník, začátky chůze a tak dále) jednotlivých dětí a respektují je? Podporují jejich samostatnost, povzbuzují v jejich úsilí? Zajímejte se o vzdělávací program a zvyklosti dané instituce a jak probíhá v praxi.

Nočník? Hlavně nenutit a motivovat! Chytré rady od pečovatelek z jeslí

Funguje péče o děti s alergiemi?

Pokud vaše děťátko trpí některou z forem zejména potravinových alergií, je jasné, že budete chtít vědět, jaké jsou možnosti ohledně stravování během dne (zda kuchyně poskytuje i „speciální“ diety, nebo je třeba dávat potomkovi přichystané jídlo z domova). Zároveň se ujistěte, že osoby pečující o dítě jsou schopné eventuálně odhalit včasné příznaky případné alergické reakce a vhodně zasáhnout (ovládají vychovatelky základy první pomoci, je v personálu zdravotní sestra). Je poskytovatel péče schopen ohlídat a kontrolovat, co které dítě během dne sní?

 


 

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Batole, Kojenec, Péče o dítě a jeho výchova, Děťátko, Pečovatelka, Jesličky, Dětská skupina, Skupinka, Platba, Teta, Péče

Mohlo by vás zajímat
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Vodnář Pomalými krůčky vstupujete do období kariérního růstu a nemůžete se rozhodnout, kolik úsilí do toho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Oldřich, Otokar, Žitomír

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné