Maminka.czRetro

Na dovolenou v sedmdesátkách. Podívejte se na retro fotky z cest i pláží z dětství!

Tereza Víchová 11.  7.  2024
Škodovka "stovka" měla lůžkovou úpravu pro děti, zavařovalo se tři týdny předem – a nějaké osvěžení na benzince? Zapomeňte! S mapou na klíně a sevřeným žaludkem, aby vás na hranicích "nevyhmátli" a nekontrolovali, měly tyhle cesty za mořem hodně dobrodružný nádech pro všechny děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

A za hranice všedních dní se jich moc nedostalo. Pavel (45) k těm šťastlivcům patřil. Sám dnes vozí rodinu do Chorvatska, trasu v klimatizovaném autě mu hlásí navigace, rodinka se cestou staví na oběd a za pár hodin je na břehu moře s veškerým pohodlím.

"Do Jugoslávie jsme jezdili s rodiči škodovkou. Táta ji vždycky nechal pořádně prohlédnout u známého mechanika a cestou jsme byli na pozoru. Když bylo vedro a kopce, museli jsme zastavit a počkat, až se auto ochladí," vzpomíná.

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: Jak vypadaly dovolené před rokem 1989?

Maminka měla na starosti zásoby – tři týdny předem si dělala pečlivý seznam, nakupovala a zavařovala. Všechno bylo spočítané na dny.

"Když dnes děti prosí cestou o nanuka a na benzince nevědí, jaký si vybrat, musím se smát," říká Pavel. "Tehdejší benzinky, to byl stojan, u něj jeden člověk jako obsluha, a jestli tam něco vůbec měli, byl to tak olej do auta."

Největší strach zažívaly rodinky na hranicích – kontroly totiž bývaly opravdu zevrubné. Pavel si pamatuje, jak sledovali rodinu ve wartburgu, který celníci rozebrali téměř na součástky.

Klepněte pro větší obrázek

"Vlastně asi každý něco 'pašoval', my třeba kávu, kterou chtěli domácí v Jugoslávii, měli jí málo," vybavuje si Pavel stresující okamžiky.

Jinak byly cesty pro děti spíš pohodové, povalovaly se v lůžkové úpravě se sklopenými zadními sedačkami a všichni brali jako normu, že se k moři jelo třeba dva dny. Děti spaly v autě a rodiče si vedle něj postavili malý stan na odpočinek.

Klepněte pro větší obrázek

Vzpomínáte na své dovolené, nebo vám o nich jen rodiče vyprávěli? Podívejte se do naší fotogalerie, jak vypadaly cesty i momentky z pláží!

Témata: Dovolená s dětmi, Prázdniny, Retro, Dětství, Chorvatsko, Pláž, Moře, Socialismus, Historie, Retro ČS, Vintage, Děti, Jugoslávie, Dovolená, Benzinka, Škodovka, Fotka, Benzínka, Husák