Maminka.czPrázdniny

Na festival sportu, za rytíři či pokladem na zámek nebo na vyhlídkovou jízdu lokálkou? 8 tipů na bezva výlety na konec prázdnin

Simona Procházková 18.  8.  2023
Prázdniny se sice pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci, to ale neznamená, že byste museli sedět doma. Tím spíše, když nám počasí nyní tak přeje a sluníčka je venku více než dost. Sbalte rodinu a vydejte se za dobrodružstvím po vlastech českých. Tady máte malou inspiraci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pohádkové prohlídky na zámku v Náchodě

O tom, že prohlídka zámeckých expozic může bavit i ty nejmenší návštěvníky, se přesvědčíte na náchodském zámku. O nadcházejícím víkendu, tedy v sobotu 19. a v neděli 20. srpna, se můžete projít zámkem v doprovodu dvorních dam a komorníků nebo můžete vyrazit na speciální dětskou prohlídku. Pro malé zvědavce je připravena interaktivní prohlídka, kde budou společně se svými pohádkovými průvodci řešit nejrůznější úkoly, se kterými se kdysi potýkali sloužící na náchodském dvoře vévodském, a dozvědí se, jak to na zdejším zámku chodilo za dob Babičky Boženy Němcové. Až do konce prázdnin se tyto speciální prohlídky konají od úterý do neděle každou hodinu od 9.15 do 16.15.

VIDEO: Kam se vydat v Jeseníkách

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

V sobotu 19. srpna se ve středočeském skanzenu v Kouřimi budou slavit dožínkové slavnosti. Celý den se tady můžete vracet v čase do 19. století, kdy byly oslavy na ukončení letních žní konány ve velkém stylu. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si celou řadu lidových řemesel, dozvíte se nové poznatky o obilí. Budou se péct chleba i buchty, a kdo chce, může se zapojit do výroby tradičního dožínkového věnce. Chybět nebudou ani výuka lidových tanců a samozřejmě celodenní hudební doprovod s pěvci. Odvážní zájemci si budou moct vyzkoušet, jak náročné bývalo ruční sečení obilí a vázání snopů, cenné rady udělí a léčivé čaje nabídne bylinkářka.

Lokálkou kolem Humprechtu

Objevte poklady a malebnou krajinu Českého ráje z vlaku. Ještě tři poslední prázdninové víkendy máte příležitost vyrazit na dobrodružný rodinný výlet lokálkou v srdci Českého ráje. Jedinečná atrakce bude bavit malé i velké, za to ručíme. Vždy o sobotách i nedělích od 9 do 17 hodin vás svezou speciální výletní motorové vláčky. Jde o historické vlaky, které jsou tvořeny proslulým motorovým vozem M131.1081 přezdívaným Hurvínek (ten byl vyroben v padesátých letech 20. století a jezdil na lokálních tratích).

Vlak vyráží ze Sobotky a po trase přes Dolní Bousov, Dětenice, Kopidlno, Jičín, Libuň a Mladějov se vrátí zpět do Sobotky, odkud pokračuje do Dětenic (kde rozhodně nelze vynechat návštěvu zámku s vyhlášenou krčmou), zde jízdu skončí. Během chvilky se pak vydává na zpáteční cestu opět do Sobotky. 

Festival sportu na Lipně

Lipensko už téměř týden žije festivalem sportu a také kultury pod názvem ČEZ Lipno Sport Festival 2023. Pokud chcete být u toho, vydejte se sem o víkendu, kdy půjde program do finále. Chcete si vy nebo vaše ratolesti užít různé druhy sportů, pustit se do disciplín, které jste dosud neměli čas nebo příležitost vyzkoušet, užít si společné dny plné pohybu a hlavně výborné zábavy? Pak právě tady budete na správném místě.

Na velké pláži v Lipně nad Vltavou vyzkoušíte i netradiční sporty jako například slack line nebo kiteboarding, čekají vás i biketrial, BMX freestyle nebo populární parkour. Zapojit se můžete rovněž do cyklozávodu kolem Lipna. Workshopy jednotlivých sportů povedou profesionálové a vyškolení instruktoři. A co je dobré vědět: festival je otevřen pro všechny a vstup je zcela zdarma. V rámci doprovodného programu se těšte na bohaté kulturní zážitky, vystoupí mimo jiné Cirk La Putyka, Jana Kirschner, Xindl X, Tata Bojs nebo Monkey Business.

České pohádkové léto na zámku Loučeň

Až do 26. srpna ožívá romantický barokní zámek Loučeň a zejména jeho malebný a rozlehlý park postavami z českých pohádek. Akce se zde koná již pošesté a letošní téma Českého pohádkového léta je: dětství v době Karla IV. Připraven je bohatý tematický letní program (vždy v úterý, středu, čtvrtek a v sobotu). Nejen děti se tak mohou těšit na spoustu her, soutěží, kvízů, zábavy a dobrodružství.

Probíhat budou rytířské turnaje spojené s pasováním chlapců na rytíře, děti budou moct plnit úkoly a předvést dovednosti, které jsou potřeba k tomu, stát se pážetem (házení kroužků na štít, střelba katapultem, lov oštěpem či přechod potoka), probíhat budou samozřejmě také prohlídky zámeckých interiérů (včetně oblíbené čokoládové) okořeněné scénkami dobývání hradu. O sobotách je zámek otevřen dokonce až do půl desáté večer. A nezapomeňte ochutnat speciální pohádkové menu v zámecké restauraci Vtipná kaše.

5 tipů na prázdninové výlety za dobrodružstvím. Tady to bude bavit všechny

Za pokladem na zámek Šluknov

Jste povahou dobrodruzi a chcete potěšit své zvídavé ratolesti? Zajeďte si prohlédnout šluknovský zámek. Čeká vás tu (až do konce září) interaktivní výstava Za pokladem ztraceného města. O co jde? Interaktivní herna nadchne nejen milovníky starověkého Egypta. Staňte se i vy objeviteli a vydejte se spolu s dětmi na cestu za tajemným pokladem. Zámecké prostory se proměnily v interaktivní ztracené město, kde si pomocí hlavolamů, rébusů, her i různých úkolů procvičíte bystrost, logické myšlení, paměť, kombinační schopnosti, týmovou spolupráci i trpělivost. A bude-li vaše mise úspěšná, objevíte i slibovaný poklad.

Legendární Krteček na zámku Dobříš

Na zámku Dobříš lákají na návštěvu pohádkového a kompletně revitalizovaného francouzského parku a do přilehlé nově zrekonstruované oranžerie s mnoha výstavami pro celé rodiny. Dominuje jim Krteček, legendární pohádková postavička od Zdeňka Milera, která je v mnoha verzích, velikostech a podobách a spolu s mnoha dalšími doplňky a kamarády k vidění v hlavní části oranžerie. V expozici je umístěno hned několik Krtečků a  jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a mnoho zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o Krtečkovi, Krtečkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové. Otevřeno je denně kromě pondělí.

K vodě nebo po stopách Hochů od Bobří řeky na Vysočinu

Proč se vydat právě na Vysočinu? Důvodů je celá řada. Čekají vás tu krásná příroda, skvělé jídlo a zajímavé zážitky. Užijte si klasické prázdniny u vody nebo se vydejte prozkoumat záhadné podzemní chodby a pozoruhodné kostnice. Je jen na vás, co zvolíte. Pokud jste milovníci rybích pochoutek, vydejte se do Velkého Meziříčí. Jak název napovídá, město leží na soutoku dvou řek, a to Oslavy a Balinky. A právě nedaleko soutoku najdete Jelínkovu vilu – hotel, restauraci a minipivovar, kde si pochutnáte na specialitách ze sladkovodních ryb z vlastního chovu. Co byste řekli třeba na rybí škvarky a chipsy, na pstruha na hříbcích nebo na pečeného lína? Přímo od restaurace vedou naučné stezky, které vás provedou Balinským a Nesměřským údolím. Na okruhu dlouhém asi 7 km se projdete krásnou krajinou podél řek a děti po cestě zabaví mnoho interaktivních prvků.

Nejkrásnější výhledy na Dalešickou přehradu jsou prý z paluby lodi. Proto přehradu v létě denně křižuje výletní loď Horácko. Během plavby vás čekají krásné výhledy na příkré stráně s ukrytými zříceninami a také na hráz vodního díla, do jejíhož nitra se navíc můžete vydat na průzkum. Trasa má 5 zastávek, a vy si tak můžete vybrat, kde přistoupíte.  Kromě samotné plavby vyrazte na nedalekou Wilsonovu skálu, rozhlednu Kramolín a Babylon nebo do unikátní geologické rezervace Mohelenské hadcové stepi. Pokud vás láká dobrodružnější zážitek, zajeďte do Ledče nad Sázavou a vydejte se po stopách Jaroslava Foglara.

Na cestu se můžete posilnit třeba v restauraci U Řeky a naladit se na samotný výlet můžete ve Foglarově muzeu na ledečském hradě. Potom už stačí zajít do místní půjčovny, vybrat si kánoi, kajak nebo raft a vyrazit stejně jako hoši od Bobří řeky přes peřeje do Sluneční zátoky.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Děti, Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Sport, Prázdniny, Za zábavou, Výlety, Cestujeme, oslava, Léto s dětmi, festival, Atrakce, zámek, Xindl X, Konec prázdnin, Jaroslav Foglar, Wilson, Náchod, Kouřim, Hurvínek, Cirk La Putyka, Český ráj, Jičín, Sport na Heureka.cz