Maminka.czHračky pro děti

Na kolečkách! Aneb Vše o prvních kolech a odrážedlech

Michaela Karavarakis 27.  9.  2014
Chystá se Ježíšek přinést vašemu dítěti pod stromeček jeho první dopravní prostředek? Mrkněte, na co si dát pozor, aby někde neudělal chybu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Začínejte na klasických plastových motorkách

Některé mají čtyři kola, většina však tři. Na stabilitu dětí ale počet koleček význam nemá. Jejich nevýhodou je, že jakmile se vaše ratolest trochu vytáhne do výšky, stává se pro ně motorka malá, jelikož se nedá nijak povytáhnout či nastavit. Nic to ovšem nemění na faktu, že jako první dopravní prostředek je pořád nepřekonaná.

Posadit na ni můžete klidně již rok a půl starého caparta, jen dejte pozor při výběru správné velikosti motorky. Při posazení by dítě mělo dosáhnout na zem celou ploskou chodidla, ne pouze špičkami.

Další stanice – odrážedlo bez šlapek

Zapátráte-li na internetu na diskuzních fórech i odborných webech, zjistíte, že klasická dětská šlapací kola s postranními kolečky jako formou jištění už jsou pasé. Jednak jsou příliš těžká a tříleté děti mají často problém vůbec je uzvednout a pak taky ušlápnout převod pro ně není nic jednoduchého.

Naproti tomu kola bez jistících koleček a bez šlapek naučí děti intuitivně držet stabilitu a neustálý kontakt chodidel se zemí jim dodává pocit jistoty a neustálé kontroly nad kolem. Za chvíli jezdí s oběma nohama ve vzduchu a drží balanc, aniž by o tom přemýšlely.

Na co pozor

Tahle naprosto nová filozofie pochopitelně vedla k boomu mnoha značek dětských odrážedel a pro někoho, kdo se v nich úplně neorientuje, může být výběr prvního kola pro jeho potomka trochu nesnadný. Na jaké parametry byste se tedy měli zaměřit?

Ruční brzda zadního kola

Dvouleté dítě ji sice ještě používat nebude, ale pro starší – tří a čtyřleté děti je velmi důležitá, jelikož už dokáží vyvinout rychlost, při které se jen svými podrážkami neubrzdí.

Materiál

Čím lehčí je materiál, z kterého je kolo vyrobeno, tím líp. Představte si, že byste měli jezdit na něčem, co váží skoro jako vy sami. Taky by se vám to nelíbilo. Aby kolo dítěti sloužilo od co nejranějšího věku, záleží na každém deku, proto v parametrech odrážedla určitě hledejte údaj o váze.

Nastavitelnost

Ideálně byste měli být schopni nastavit výšku sedla bez použití nářadí a přesně tak, jak to momentálně odpovídá potřebám vašeho dítěte – tedy ne jen pomocí přednastavených dvou či tří stupňů.

Přetáčecí řídítka

Nejde sice o tak zásadní parametr jako třeba v případě ruční brzdy či nastavitelnosti sedadla, ale i tak je to něco, co by nemělo uniknout vaší pozornosti. Pokud váháte mezi dvěma odrážedly odpovídající kvality, mrkněte ještě na to, jestli obě disponují řídítky, které se nemohou přetočit o 360°. Takové totiž usnadní vašemu dítěti celkovou manipulaci s jeho prvním odrážedlem a možná i ušetří pár karambolů.

Témata: Děti, Hračky pro děti, Na co pozor, Odborný web, Dopravní prostředek, Motorka, Odraz, Ruční brzda, Hračky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat