Na návštěvě u zvířátek: Jak bydlí křeček, zajíc, bobr?

28.  1.  2021
Vyřádit se venku je prima, ale pak je moc fajn přiběhnout domů do tepla. Možná vás někdy napadlo – kde přebývají zvířátka? Mají také nějaký domov? Pojďte se s námi na některá podívat...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Křeček

Kdysi obávaný škůdce je dnes ohrožený vyhynutím. V podzemní spleti tunelů má vystlaná doupátka pro odchov mláďat, a spižírny, do kterých snáší zásoby zrní na zimu.

Klepněte pro větší obrázek

Bobr

Ve svém vodním království si staví pevné hrady. Uvnitř má pelíšek, ve kterém vychovává mláďata. Před nepřáteli ho chrání vchod umístěný pod vodou.

Klepněte pro větší obrázek

Medvěd

K zimnímu spánku se ukládá v teplém brlohu v jeskyni, pod skalním převisem nebo pod vývratem.  

Klepněte pro větší obrázek

Zajíc

Umí skvěle běhat, ale stavitel je to mizerný. Vlastně nestaví nic, k odpočinku si vyválí důlek v oranici nebo v trávě pod keřem. Myslivci jeho pelechu říkají pekáč.

Klepněte pro větší obrázek

Střevlík

Spousta brouků žije jen pár týdnů. Ale dlouhověcí střevlíci si na zimu zateplený pokojíček najít musejí. Často v mrtvém dřevě nebo pod kůrou, kde si vyhloubí jakousi postýlku. 

Z ptačího světa

Klepněte pro větší obrázek

Moudivláček

Tento příbuzný sýkorek staví z jemného chmýří visutou kolébku. Zavěsí ji nad vodu na tenké větévky vrb.  

Klepněte pro větší obrázek

Jiřičky a vlaštovky

Hnízdečka pod střechou slepují z bláta. Jiřičky je mívají zvenčí na budově ve tvaru otevřené misky, uzavřená kulovitá hnízda vlaštovek s úzkým vchodem bývají uvnitř budov.

Klepněte pro větší obrázek

 Sýkora

Sýkorky vychovávají mláďata v dutinách stromů. Těch je ale málo. Naučily se proto využívat dutiny umělé – budky, které jim lidé zavěšují na stromy. 

Foto: Istock.cz, Profimedia.cz

Témata: Mateřídouška, Vyhynutí, Škůdce, Strom, Dutina, Zrní, Zajíc, Křeček, Mládě, Zvířátka, Brouk, Vlaštovka, Bobr, Jiřička