Maminka.czPředškolák

Na školku nemám. Za hlídání platím tchyni

18. 12. 2012
Na školku nemám. Za hlídání platím tchyni
Nedostatek míst v předškolních zařízeních, vysoké ceny v soukromých školkách a zároveň napjaté rodinné rozpočty volají po méně standartách řešeních v každodenní péči o děti zaměstnaných maminek. Samoživitelka Eva a živnostnice Petra vzaly řešení do vlastních rukou, tedy vlastně ne tak úplně do vlastních.

Eva a Petra jsou v úplně rozdílných výchozích životních situacích, přesto řeší stejný problém – a kupodivu jej vyřešily takřka shodně. Pro obě bylo rozhodování o tom nabídnout rodinnému příslušníkovi za pravidelné a dlouhodobé hlídání finanční odměnu těžké, nyní toho však nelitují. A zdá se, že toho nelitují ani další zúčastnění – tchyně a teta.

Samoživitelka Eva

Eva žije v Praze, je rozvedená a má dvouletého syna. Manžel ji sice pravidelně posílá alimenty, avšak „rodičák“ a alimenty na pokrytí hypotéky a běžných životních nákladů nestačí. Bez úspor by na tom byla Eva bledě. Evě by moc pomohlo, kdyby se mohla vrátit zpět do práce; kde byla úspěšná, žádaná a dobře placená. Pokud by syn mohl chodit do státní školky a Eva do práce, žili by si vcelku slušně. Jenže syn je na školku ještě malý a ani za rok není úplně jisté, že se do ní dostane. A bohužel i ta nejlevnější soukromá školka by byla pro Evu drahá, o paní na hlídání ani nemluvě. A tak Eva po dlouhém váhání oslovila tchyni – bydlí blízko, je to koneckonců synkova babička, je v důchodu a vždy se s ní dalo rozumně domluvit.

Eva vše nejprve konzultovala s exmanželem, ten nebyl proti, naopak takové řešení přivítal. Eva totiž nechtěla, aby poněkud zvláštní nabídka vyvolala v rodině rozepře. Byla ráda, že rozvod proběhl klidně a s bývalým manželem vychází korektně. Eva pozvala tchyni na kávu a vysvětlila jí, jak by si vše představovala; synka by k babičce ráno odvezla a odpoledne přivezla, spolu se synem doveze i oběd a svačinky, protože syn je silný alergik a spoustu potravin jíst nesmí. Pokud by byl chlapec nemocný, bude se snažit s ním být na nemocenské ona. Pracovat bude od pondělí do čtvrtka. Babička byla viditelně potěšená důvěrou, avšak absolutně odmítala i nijak závratnou finanční odměnu. Ale Eva trvala na svém a poprosila tchyni, ať si vše rozmyslí a případně probere ještě se synem. Vždyť dobré účty dělají dobré přátele a každodenní dlouhodobé hlídání vnoučete není žádnou samozřejmostí!

V Evině případě vše funguje až na drobná nedorozumění skvěle. Eva vydělává a zvládne zabezpečit chod celé domácnosti, babička si přivydělává, není celé dny sama, užívá si vnoučka, musí být stále aktivní a exmanžel vídá syna častěji.

Živnostnice Petra

Petra žije v regionu s velkou nezaměstnaností. S manželem vlastní maličkou prosperující zeměměřičskou firmu, kde jsou i jedinými zaměstnanci. Jsou vděční za každou zakázku. Čím víc prosperuje firma, tím víc trpí rodina. Petra zkrátka již nemůže zvládat práci a dvě malé děti, tříletá dvojčata. Dva roky se upínala k tomu, že děti vezmou do školky (alespoň na dopoledne), a bude lépe. Do školky se dvojčata však nedostala ani na odvolání a soukromá školka pro dvě děti je nad finanční možnosti mladé rodiny.

Nakonec vypomohla teta, která odešla vzhledem k obrovské nezaměstnanosti v regionu do předčasného důchodu. Teta si občas ve firmě přivydělávala jako figurant, a tak viděla, jak se mladí manželé snaží, a jak jsou peníze, které jim dokonce sousedé občas závidí, těžce vydělané. Nabídla tedy, že by mohla děti pravidelně hlídat u sebe doma. Petra se s tetou dohodla na rozumné částce a děti k tetě každé ráno vozí. A pozor, nakonec není sama, u energické tety se schází děti tři – Petřina dvojčata a o rok mladší dcerka Petřiny kamarádky, která firmě dělá účetnictví.

Zkrátka a dobře, musíme si pomáhat :-)

Témata: Děti, Předškolák, Hlídání dětí, Mateřská škola, Soukromá školka, Stejný problém, Petřín, Alimenty, Hlídání, Nezaměstnanost, Rodičák, Běžný život, Plat

Mohlo by vás zajímat
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Ryby Padá na vás únava a chce se vám spát a stává se vám to i několikrát za den? Omezte pojídání tučných a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné