Maminka.czČasopis Maminka

Na velikosti nezáleží aneb Když je početná rodina

Ivana Ašenbrenerová 13.  5.  2022
Obdivujete matky, které "jdou" do tří, čtyř dětí? Existují rodiny, kde mají potomků mnohem víc. Třeba šest nebo osm. Jaké to je vychovávat tolik dětí? Dá se to zvládnout organizačně? Finančně? Zajímali jsme se, jak takový život vypadá. Prý skvěle!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nikdy nejsme sami

Lucie (43), Praha

8 dětí ve věku od 2 do 15 let

Klepněte pro větší obrázek

Lucie je překladatelka a on-line tlumočnice, její manžel přednáší na Univerzitě Karlově a pracuje jako náměstek ředitele Národního muzea. Nějakou „tabulku“ na počet dětí prý nikdy neměli, a vlastně ani nevedli diskuse o tom, kolik dětí chtějí mít. V legraci Lucie jen zmiňovala, že hodlá mít tři syny, na což její muž Michal kontroval, že on zase bude mít pět dcer. „A ono to tak nějak nakonec samo vyšlo,“ směje se Lucie. S manželem totiž opravdu vychovávají osm dětí – tři syny a pět dcer. S předsudky se přímo nesetkává, většinu dotazů rovnou smete větou typu: „Ano, všechny děti jsou vlastní, všechny jsou s jedním manželem, ne, věřící nejsem… Jak říká, děti prostě přicházejí. Maximálně prý kdysi zvažovala, jestli je mít takhle rychle za sebou, aby se zase mohla vrátit do práce. „No, a nějak se to zvrtlo. Nejstarší dceři je patnáct, nejmladšímu dva roky,“ směje se Lucie.

V rytmu (ne)všedních dnů

Jejich běžný den vypadá jinak v týdnu a o víkendech. „Pracovní dny mají svůj jasný rytmus. Jejich základem je škola, kam chodí děti samostatně a samy se i vypraví, pak starší vyzvednou mladší a dovedou domů. Ráno je ještě školka, kam aktuálně vodíme dvě děti. Odpoledne logistika kroužků. Téměř každé dítě má sportovní aktivitu. Pak tam je výuka klavíru a harfy, která ještě před časem probíhala on-line, což ušetřilo čas nám i lektorce. Mezitím vlastní práce a péče o domácnost – naše pračka a sušička nemají volno snad nikdy. O víkendu máme jeden den úplně volný, bez programu, rádi totiž spíme. Druhý den je oddechový program s malým výletem, vycházkou, návštěvou výstavy a podobně,“ vypočítává Lucie. Děti jsou prý relativně dost samostatné a jsou schopné postarat se o sebe i mladší sourozence. „Nejstarší dcera výborně vaří a peče, další pomůže sourozencům s úkoly, mladší si společně hrají. Pomáhají hodně, bez toho by tady některé věci nefungovaly.“

premium

V článku také najdete

Jak početné rodiny zvládají finance, logistiku a výchovu dětí? Dočtete se v premiovém obsahu!

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz na zkoušku za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Kariéra, Dcera, Vánoce, Peníze, studium, Finance, Lucie, Matouš, Logistika, Praha, Tobiáš, Orlické hory, Potomek, Manžel, Děti
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Chystáte se letos s dětmi vyrazit na svatbu? Tady jsou tipy na nejlepší outfity za rozumné ceny!
Formánková Simona
Nákupní tipy