Maminka.czŽivotní příběh

Naděje existuje i v těch nejtěžších chvílích, říká maminka dvouletého Marpánka, který je ve vigilním kómatu

Simona Procházková 25.  10.  2023
Marpa je úžasný dvouletý chlapeček, který navzdory mnoha zdravotním komplikacím statečně bojuje o svůj život. Loni před Vánoci se z usměvavého, šťastného a zvídavého klučíka stal malý pacient ve vigilním kómatu. Díky rehabilitacím a náročnému cvičení se jeho stav zlepšil, do plného vědomí se bohužel ještě neprobral. Naděje ale stále existuje. Přečtěte si příběh statečného chlapečka a jeho maminky, kterým pomáhá organizace Život dětem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Marpa je úžasný dvouletý chlapeček, který potřebuje pomoc nás všech. Říká se mu Marpánek. I když při narození prodělal bakteriální zánět mozkových blan a ve třech měsících mu musel být zaveden VP Shunt, který odvádí mozkomíšní mok do dutiny břišní, vyrůstal celý následující rok v radostného a pohodového chlapečka. Zajímal se o všechno kolem sebe a byl po všech stránkách veselý, usměvavý a šťastný klučík, který se každý den radoval ze života. Vše se však změnilo loni před Vánocemi, krátce po jeho prvních narozeninách. Marpánek začal být najednou apatický a zvracel bez zastavení. Maminka ho okamžitě vezla do nejbližší okresní nemocnice.

VIDEO: Otužování: Příběh chlapce s autismem

Problém nebyl odhalen včas a chlapeček upadl do bezvědomí

„Tam však podle vyjádření maminky nic zásadního nedělali. S pláčem vyprávěla, jak jim opakovaně říkala, že má Marpánek zavedený VP Shunt a že mohlo dojít ke komplikacím. Lékaři se však domnívali, že jde pouze o virózu. Maminka dále vypráví, že začali reagovat až v momentě, kdy Marpánek dostal křeče do celého tělíčka, vykřikoval bolestí a upadl mamince v náručí do kómatu. Chlapečka okamžitě začali lékaři resuscitovat a následně byl převezen do Fakultní nemocnice v Brně. Vyšetření nakonec prokázalo, že měl rozpojený VP Shunt, následovala tedy okamžitá operace. Marpánek se však do plného vědomí už bohužel neprobral,“ prozrazuje k případu Marpánka předsedkyně správní rady obecně prospěšné organizace Život dětem Anna Strnadová.

Lékaři mamince sdělili zdrcující prognózu. Coma vigile neboli vigilní kóma. Člověk se nachází v hlubokém bezvědomí, kdy tělo funguje, ale mozek ne. Nutné bylo také zavedení tracheostomie (k zajištění a hygieně dýchacích cest) a PEG (vyživovací sondy do žaludku, když není možné přijímat dostatek jídla ústy). Při této diagnóze se často stává, že s tím nejde vůbec nic dělat. Proto lékaři mamince už nedávali vůbec žádnou šanci na zlepšení.

Obrovský boj nikdo nevzdává

„Marpánek svůj boj o život nevzdal. Během čtyř měsíců podstoupil mnoho dalších zákroků v několika nemocnicích, až se ho nakonec podařilo stabilizovat a zavést mu nový VP Shunt. Proto mohl být 11. dubna 2023 propuštěn s maminkou do domácí péče. I když je Marpánek stále ještě v kómatu, nevzdává se. Společně s terapeutkou cvičí Vojtovu metodu, která mu velmi pomáhá. Chlapeček všechno vnímá a na mnoho podnětů od své maminky a sestřičky reaguje, a tím dává svým blízkým obrovskou naději, že se navrátí zpět do života,“ říká Anna Strnadová.

Marpánkovi byly doporučeny léčba v hyperbarické komoře, aplikace dárcovských kmenových buněk, laserová terapie a následné dlouhodobé intenzivní neurorehabilitace ve specializovaném centru. Díky této léčbě má daleko větší šanci dostat se z kómatu a následně i samostatně dýchat a jíst. Léčba je však pro maminku naprosto finančně nedostupná.

Adriance dávali jen malé šance na přežití. Dnes chodí do školky a zvládne sama i pár krůčků

Léčba a zdravotní pomůcky stojí miliony

Protože je maminka na péči o Marpánka i jeho starší sestřičku sama, chybí jí také finanční prostředky na každodenní péči o Marpánka, které by použila na ošetřovatelský materiál a potřebné pomůcky. K tomu, aby mohla s chlapečkem léčbu podstoupit, potřebuje autosedačku a zdravotní kočárek na bezpečné cestování. Maminka nemá ani finanční prostředky na speciální vertikalizační stojan, polohovací postýlku a další pomůcky, které jsou v péči o Marpánka v současné době nezbytné a pojišťovnou jsou hrazeny jen částečně.

Marpánek si toho musel již mnoho vytrpět, ušel velký kus cesty, aby byl stále mezi námi, a zaslouží si naději na to, navrátit se do plného vědomí a uzdravit se. Pokud byste chtěli pomoct jakoukoli finanční částkou, více informací najdete na www.nadejepromarpanka.cz.

Témata: Zdraví, Děti, Příběhy, Vánoce, Životní příběh, Postižení, Odvaha, pomoc, Vojta, Naděje, Život, Chlapeček, PEGA, Kóma, Plné vědomí, Život dítě, Marp, Maminka, Zdraví na Heureka.cz