Maminka.czTěhotenství

Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně

, Časopis Maminka
26. 6. 2013
Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně
Prsy dospělých žen podléhají pravidelným změnám v rámci menstruačního cyklu. V jeho druhé fázi dochází vlivem hormonu progesteronu k lehkému zduření žlázy a k růstu děložní sliznice. V tomto období ženy někdy vnímají svá ňadra citlivě, až bolestivě. Proč tomu tak je? Vaše tělo se chystá na možný jiný stav.

Pokud žena neotěhotní, dojde k odloučení děložní sliznice při menstruaci a odezní i bolestivost prsů. V případě, že otěhotní, s probíhajícím těhotenstvím postupně dochází k výrazným změnám v celém ženském organismu. Právem se toto období nazývá „jiný stav“. Budoucí maminka díky hormonálním změnám prodělává změny psychické, fyzické, ale i sociální.

Během devíti měsíců těhotenství se postupně začíná připravovat na novou roli. Zejména při první graviditě je pro ni vše zcela nové a nezvyklé, vnímá citlivě změny ve svém těle a hlavním objektem jejího zájmu je její rostoucí miminko.

Citlivá na dotyk

Než se ženě začne viditelně zvětšovat bříško, jak v ní děťátko roste, ještě dříve pociťuje, že jsou její prsy plnější a citlivější, zpočátku těhotenství až bolestivé. Její postava je více ženská než předtím. V průběhu gravidity dochází vlivem složité hormonální činnosti k růstu prsní žlázy a prsy se tak připravují na svoji budoucí důležitou funkci - kojení. Kromě změn velikosti si řekneme něco o tom, jak se mohou ňadra v jiném stavu měnit.

Kůže dvorce tmavne, protože se v něm zmnožuje kožní pigment. Dvorce se zvětšují. Již v těhotenství se může objevovat nevelká mléčná sekrece z bradavek, kdy dochází k vylučování mleziva, zejména v poslední třetině gravidity. Ale to jsou zcela normální projevy, které se mohou v těhotenství vyskytnout.

ČTĚTE TAKÉ: Nepotřebuji prsa, abych se cítila žensky, říká Kelly po mastektomii

Možné obtíže

Některé ženy mívají vpáčené bradavky. V tomto případě může být kojení problematické, protože miminko nedokáže dobře sát mateřské mléko. Žena může bradavku během těhotenství pravidelně povytahovat a snažit se tak, aby vystoupila a kojení bylo bez problémů. Pokud však nedojde k povytažení bradavky, nemusí si budoucí maminka zoufat. Může si pořídit například speciální kloboučky, které kojení u žen s vpáčenými bradavkami usnadní.

Samovyšetření

Na pohmat jsou ňadra v těhotenství sice tužší, zejména v zevních polovinách, kde žena hmatá rostoucí žlázu. V prsech by ale neměly být hmatné bulky. Avšak i v těhotenství se mohou objevit některé ložiskové změny. Pokud si tedy těhotná žena nahmátne v prsu bulku, neměla by váhat a rozhodně by měla co nejdříve navštívit gynekologa. K němu žena chodí během těhotenství na pravidelné kontroly. Proto je pro ni nejsnazší, aby právě s tímto lékařem tento problém řešila co nejdříve. Gynekolog ji pohmatem vyšetří a podle nálezu pošle na ultrazvukové vyšetření prsů.

Ultrazvuk je metoda zcela neškodná, lze ji provádět i u těhotných, a to bez vedlejších účinků. Neměl by být problém, aby žena v případě pohmatového nálezu v prsu na ultrazvuk zašla. Pro klid a jistotu je velmi důležité, aby věděla, že je v pořádku. V prsech může vzniknout cysta, okrsek nápadnější žlázy nebo ložisko, které bývá většinou nezávažné, benigní. Z ultrazvukového vyšetření lze určit, zda je ložisko v prsu nezávažné, či závažné, což je však velmi vzácné.

Definice cysty

Cysta je ohraničená kolekce tekutiny, není závažná a je velmi častá ve všech věkových kategoriích. V případě, že je velká, může bolet a pak není problém její obsah ambulantně odsát. Je to záležitost na několik minut. Tento výkon rozhodně nebolí, neboť se provádí v místním znecitlivění a lze ho provádět bez vedlejších účinků i u těhotné ženy. Někdy pohmatový nález odpovídá jen nápadnějšímu okrsku žlázy. Struktura bývá hrubší, pohmatově citlivá. Při pohmatové nejistotě opět pomůže vyšetření ultrazvukem.

Nebezpečná bulka

V prsech se může objevit hmatná ohraničená bulka, která vznikla buď zcela nově, nebo v prsu byla dříve a v průběhu těhotenství se zvětšuje. Na základě ultrazvuku můžeme určit, jakého je vlastně původu. Ve většině případů je nezávažná, nejčastěji se v prsu objevuje ložisko, které odborně nazýváme termínem fibroadenom. Jeho růst je někdy podmíněn hormonální činností během gravidity. Pokud se nápadně zvětšuje, raději ho ověříme biopticky. Biopsie z prsu u budoucích maminek se však provádí opravdu velmi vzácně, ale vždycky má své opodstatnění. V případě, že je však potřeba, určitě se jí nebojte. Vaše miminko při ní není ohrožené. Nemusíte mít obavy.

Pozor na záněty

Ani záněty se prsům v těhotenství nevyhýbají. V jejich léčbě pomůže opět nejspíš gynekolog se správně nastavenou léčbou. A pokud je to potřeba, pak by kontrola na ultrazvuku měla být samozřejmostí. Když si v těhotenství v prsu něco nahmátnete, rozhodně neztrácejte hlavu a nechte se vyšetřit. Většinou nejde o nic závažného a vše dobře dopadne.

Prevence se vyplatí

Chtěla bych ještě připomenout, že ani v těhotenství by se nemělo zapomínat na pravidelné samovyšetřování prsů. Stačí ho provést jednou za měsíc.Ňadra si můžete prohmatávat od dvorce k okraji prsu buď krouživými pohyby, nebo postupně po kvadrantech. Při tomto postupu si ňadro rozdělíte pomyslným křížem na čtyři kvadranty.

Není to nic složitého, dá se to snadno naučit. A pokud se v prsech něco děje, pomůže vám samovyšetření změny odhalit včas. Nevíte-li, jak na to, inspirujte se na internetu. Těhotenství je pro ženu krásné období plné změn a očekávání. Přeji vám, aš ho prožijete naplno a z porodnice odcházíte jako zdravá kojící maminka se zdravým miminkem.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Cysta, Vpáčená bradavka, Normální projev, Kelly, Ložisko, Kojící maminka, Probíhající těhotenství, Biopsie

Mohlo by vás zajímat
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Kozoroh Vykročili jste vstříc novým nápadům, ale nedaří se vám je realizovat. Bude to jistě tím, že nejste v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Martin, Davor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu