Maminka.czTěhotenství

Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně

, Časopis Maminka
26. 6. 2013
Ňadra se během gravidity mění. Pečujte o ně správně
Prsy dospělých žen podléhají pravidelným změnám v rámci menstruačního cyklu. V jeho druhé fázi dochází vlivem hormonu progesteronu k lehkému zduření žlázy a k růstu děložní sliznice. V tomto období ženy někdy vnímají svá ňadra citlivě, až bolestivě. Proč tomu tak je? Vaše tělo se chystá na možný jiný stav.

Pokud žena neotěhotní, dojde k odloučení děložní sliznice při menstruaci a odezní i bolestivost prsů. V případě, že otěhotní, s probíhajícím těhotenstvím postupně dochází k výrazným změnám v celém ženském organismu. Právem se toto období nazývá „jiný stav“. Budoucí maminka díky hormonálním změnám prodělává změny psychické, fyzické, ale i sociální.

Během devíti měsíců těhotenství se postupně začíná připravovat na novou roli. Zejména při první graviditě je pro ni vše zcela nové a nezvyklé, vnímá citlivě změny ve svém těle a hlavním objektem jejího zájmu je její rostoucí miminko.

Citlivá na dotyk

Než se ženě začne viditelně zvětšovat bříško, jak v ní děťátko roste, ještě dříve pociťuje, že jsou její prsy plnější a citlivější, zpočátku těhotenství až bolestivé. Její postava je více ženská než předtím. V průběhu gravidity dochází vlivem složité hormonální činnosti k růstu prsní žlázy a prsy se tak připravují na svoji budoucí důležitou funkci - kojení. Kromě změn velikosti si řekneme něco o tom, jak se mohou ňadra v jiném stavu měnit.

Kůže dvorce tmavne, protože se v něm zmnožuje kožní pigment. Dvorce se zvětšují. Již v těhotenství se může objevovat nevelká mléčná sekrece z bradavek, kdy dochází k vylučování mleziva, zejména v poslední třetině gravidity. Ale to jsou zcela normální projevy, které se mohou v těhotenství vyskytnout.

ČTĚTE TAKÉ: Nepotřebuji prsa, abych se cítila žensky, říká Kelly po mastektomii

Možné obtíže

Některé ženy mívají vpáčené bradavky. V tomto případě může být kojení problematické, protože miminko nedokáže dobře sát mateřské mléko. Žena může bradavku během těhotenství pravidelně povytahovat a snažit se tak, aby vystoupila a kojení bylo bez problémů. Pokud však nedojde k povytažení bradavky, nemusí si budoucí maminka zoufat. Může si pořídit například speciální kloboučky, které kojení u žen s vpáčenými bradavkami usnadní.

Samovyšetření

Na pohmat jsou ňadra v těhotenství sice tužší, zejména v zevních polovinách, kde žena hmatá rostoucí žlázu. V prsech by ale neměly být hmatné bulky. Avšak i v těhotenství se mohou objevit některé ložiskové změny. Pokud si tedy těhotná žena nahmátne v prsu bulku, neměla by váhat a rozhodně by měla co nejdříve navštívit gynekologa. K němu žena chodí během těhotenství na pravidelné kontroly. Proto je pro ni nejsnazší, aby právě s tímto lékařem tento problém řešila co nejdříve. Gynekolog ji pohmatem vyšetří a podle nálezu pošle na ultrazvukové vyšetření prsů.

Ultrazvuk je metoda zcela neškodná, lze ji provádět i u těhotných, a to bez vedlejších účinků. Neměl by být problém, aby žena v případě pohmatového nálezu v prsu na ultrazvuk zašla. Pro klid a jistotu je velmi důležité, aby věděla, že je v pořádku. V prsech může vzniknout cysta, okrsek nápadnější žlázy nebo ložisko, které bývá většinou nezávažné, benigní. Z ultrazvukového vyšetření lze určit, zda je ložisko v prsu nezávažné, či závažné, což je však velmi vzácné.

Definice cysty

Cysta je ohraničená kolekce tekutiny, není závažná a je velmi častá ve všech věkových kategoriích. V případě, že je velká, může bolet a pak není problém její obsah ambulantně odsát. Je to záležitost na několik minut. Tento výkon rozhodně nebolí, neboť se provádí v místním znecitlivění a lze ho provádět bez vedlejších účinků i u těhotné ženy. Někdy pohmatový nález odpovídá jen nápadnějšímu okrsku žlázy. Struktura bývá hrubší, pohmatově citlivá. Při pohmatové nejistotě opět pomůže vyšetření ultrazvukem.

Nebezpečná bulka

V prsech se může objevit hmatná ohraničená bulka, která vznikla buď zcela nově, nebo v prsu byla dříve a v průběhu těhotenství se zvětšuje. Na základě ultrazvuku můžeme určit, jakého je vlastně původu. Ve většině případů je nezávažná, nejčastěji se v prsu objevuje ložisko, které odborně nazýváme termínem fibroadenom. Jeho růst je někdy podmíněn hormonální činností během gravidity. Pokud se nápadně zvětšuje, raději ho ověříme biopticky. Biopsie z prsu u budoucích maminek se však provádí opravdu velmi vzácně, ale vždycky má své opodstatnění. V případě, že je však potřeba, určitě se jí nebojte. Vaše miminko při ní není ohrožené. Nemusíte mít obavy.

Pozor na záněty

Ani záněty se prsům v těhotenství nevyhýbají. V jejich léčbě pomůže opět nejspíš gynekolog se správně nastavenou léčbou. A pokud je to potřeba, pak by kontrola na ultrazvuku měla být samozřejmostí. Když si v těhotenství v prsu něco nahmátnete, rozhodně neztrácejte hlavu a nechte se vyšetřit. Většinou nejde o nic závažného a vše dobře dopadne.

Prevence se vyplatí

Chtěla bych ještě připomenout, že ani v těhotenství by se nemělo zapomínat na pravidelné samovyšetřování prsů. Stačí ho provést jednou za měsíc.Ňadra si můžete prohmatávat od dvorce k okraji prsu buď krouživými pohyby, nebo postupně po kvadrantech. Při tomto postupu si ňadro rozdělíte pomyslným křížem na čtyři kvadranty.

Není to nic složitého, dá se to snadno naučit. A pokud se v prsech něco děje, pomůže vám samovyšetření změny odhalit včas. Nevíte-li, jak na to, inspirujte se na internetu. Těhotenství je pro ženu krásné období plné změn a očekávání. Přeji vám, aš ho prožijete naplno a z porodnice odcházíte jako zdravá kojící maminka se zdravým miminkem.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Normální projev, Kelly, Ložisko, Vpáčená bradavka, Kojící maminka, Biopsie, Cysta, Probíhající těhotenství

Mohlo by vás zajímat
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Štír S víkendovým volným časem naložíte dobře. První uděláte to, co musíte, a potom zasvětíte své blízké do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Taťána, Tatiana, Taťana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné