Maminka.czChci si rodit po svém

Žádný hotel, porodnice! Co nabízí rodinné pokoje? A je o ně zájem?

Tereza Víchová 16.  9.  2020
Pryč jsou doby, kdy jsme čas v porodnici "přetrpěly". Dnes chceme rodit po svém, a to také znamená, že nám záleží na prostředí, ve kterém přijde naše dítě na svět. Včetně toho, že bychom rádi byli jako rodina spolu. A porodnice na to naštěstí reagují. Třeba nabídkou rodinných pokojů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pohodlí. A táta s námi. To jsou dvě věci, po kterých maminky volají čím dál více.
Když je nám totiž příjemně, je každá bolest snesitelnější a rychleji zapomenutá. Stejně tak víme, že zapojit tátu už od počátku tak, abychom se všichni sžívali, má rozhodně pozitivní vliv na vztahy celkově. A čím dál víc partnerů nechce z porodnice odcházet po pár hodinách do opuštěného bytu.
Chcete rodit s námi a být tu i dál.

Komfort, prosím!

Když v porodnici v Mělníce po rekonstrukci otevírali nadstandardní pokoje a také takzvaný rodinný pokoj, což je vlastně takový malý byt s lékařským dohledem v dosahu, málem jim první den po zveřejnění žadatelky strhly sociální síť svým zájmem.

„Poslední tři roky významně stoupla poptávka po jakémkoli nadstandardu,“ říká primář porodnice v Mělníce Radek Havlas. „Určitě na to má vliv především průměrný věk maminek, které rodí. Ten totiž stoupá mnohdy téměř ke třiceti i více letům a s tím jsou spojené i nároky na komfort.“ Jeho slova potvrzuje i vrchní sestra Pavla Jelínková: „Rodiny si dnes pořizují miminko v době, kdy mají už finanční zázemí, budují kariéru, mají zajištěné bydlení. A nároky na pohodlí tak mají i u nás v porodnici.“

Podcast: Ženám, které chtějí po ambulantním porodu odejít z porodnice, zdravotníci brání

Co považujeme za normu

Od porodnic chceme vyšší komfort, a to nejen pro nás, ale i pro tatínky, kteří jsou nedílnou součástí porodní a dnes již běžně i poporodní péče.
„O nadstandardní pokoje je už dlouho velký zájem nejen u nás v Mělníce,“ potvrzuje Pavla Jelínková. „Samozřejmě je trochu nepraktické, že se nedají rezervovat předem, jak by si mnoho rodin přálo. Ale pokud není termín porodu naplánovaný třeba ze zdravotních důvodů nebo plánovaného císařského řezu, odhadnout se nedá, a pokoje tedy nemůžeme blokovat.“

Nespěchejte s návštěvou porodnice, prosí tahle vyčerpaná máma

Tatínek u porodu je standard

Už několik let je také standardem, že se porodu účastní i tatínkové. Jak moc je to pro nás ženy i pro nově vznikající či se rozšiřující rodinu důležité, prověřila nedávná opatření kvůli obavám z nového typu koronaviru. V březnu totiž Ministerstvo zdravotnictví zakázalo přítomnost otců u porodu – důvodem mělo být co největší snížení rizika nákazy. A bouře nevole na sebe nenechala dlouho čekat. Liga lidských práv, na kterou se obraceli zoufalí rodiče, dokonce podala žalobu kvůli nepřiměřenosti zákazu. Za pár týdnů, v kterých ale mnoho žen muselo porodit bez přítomnosti tatínka, se naštěstí všechno vrátilo k normálu. A kvitují to i odborníci, například přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán, který vše komentoval v podcastu na našem webu.

Porody v době koronaviru: Nejhorší je za námi! Poslechněte si rozhovor s porodníkem

„Bezesporu je přítomnost otce nebo jiné blízké osoby u porodu důležitá. Nemohu říct, že bychom v době, kdy to bylo zakázané, měli najednou více komplikací u porodů, ale samozřejmě pro komfort ženy je to zásadní, když není sama. I různá data a publikace dokazují, že otec u porodu usnadňuje jeho průběh.“

Za nadstandardní podmínky se musí platit 

 • Nadstandardní nebo rodinné pokoje fungují v nemocnicích za příplatek, informujte se proto ve vybrané porodnici na konkrétní podmínky.
 • Například v Mělníce stojí rodinný pokoj 1990 korun na den, za běžný nadstandardní pokoj, kde ovšem není manželská postel, zaplatíte 1190 korun denně, 610 korun pak stojí přistýlka.
 • Pokud si rodina může dovolit takovou částku vydat, je to určitě skvělá investice nejen do pohodlí. Společné soužití už od začátku upevňuje vztah mezi oběma rodiči i miminkem.

Tatínek na pokoji? Čím dál častěji

„Rodiny se stále více u porodu a po něm chtějí cítit jako doma,“ popisuje Pavla Jelínková další trend, který ukazuje, jak chceme rodit. „Otevřeli jsme proto na podzim další dva rodinné pokoje, nyní máme dohromady čtyři – mají manželskou postel a veškerý komfort. Aby tu mohly být celé rodiny a cítily se doslova jako v lázních, ne jako po porodu.“

„Na adaptační proces miminka i nové rodiny to má ten nejlepší možný vliv,“ doplňuje Radek Havlas. „V rodinném pokoji vykonáváme jen povinné vizity a kontroly maminky a miminka a jinak se sem snažíme nevstupovat, pokud to není zapotřebí.“ Aby rodina fungovala od začátku společně, je důležité v mnoha ohledech. Samotná adaptace dítěte i matky je pak rychlejší a jednodušší. Když si tatínek skutečně udělá na několik dní čas a může tu zůstat nebo tu aspoň trávit většinu dne, nemá pak problém s péčí o miminko a kromě kojení zastane od začátku všechno.

Proč je porodnice v Rakovníku tak oblíbená? Dozvíte se v našem podcastu

Pohodlí a utužení vztahů

V rodinném pokoji v porodnici ale nemusí být jen tatínek – v předem domluvených a jinak neřešitelných situacích po domluvě třeba i druhé dítě. Je tu místo pro babičku, dulu, kohokoli, kdo novopečené mamince pomůže, a ona si bude moci kromě prvních starostí s péčí o miminko i odpočinout. Další významné plus nastává v případě císařského řezu.

Rodinný pokoj je nejlepší volba po císařském řezu

Pokud je porod z jakéhokoli důvodu veden císařským řezem a je možnost využít rodinný pokoj, je to ta nejlepší volba pro všechny. Maminka totiž musí nějakou dobu strávit na jednotce intenzivní péče a miminko je za běžných okolností jen přinášeno v intervalech na kojení až do doby, než se o něj dokáže sama plně postarat. Díky rodinnému pokoji může být dítě v péči tatínka nebo jiné blízké osoby, což má pro jeho start na světě určitě mnoho výhod.

„Společné užití prvních chvil si rodiče velmi pochvalují,“ shrnuje Pavla Jelínková. „Mluví o tom, jak se od počátku utužuje vztah mezi nimi oběma a miminkem. Po psychické stránce se maminky mají skvěle a také nám to říkají. Že se tu pohromadě cítili jako doma a zabydleli se tu.“ Když mají oba rodiče čas věnovat se miminku, najdou čas i sami na sebe. A to je v prvních dnech zásadní třeba i jako prevence obávané poporodní deprese a v neposlední řadě to také určitě pomáhá v začátcích kojení.

Co nabízí rodinný pokoj v porodnici

 • Hlavními přednostmi rodinných pokojů, které nabízí čím dál více porodnic, je zajištění rodinného zázemí s veškerým možným komfortem, aby byl pro maminku, tatínka a novorozence zajištěn co nejintimnější kontakt již od prvních okamžiků.
 • Nadstandardní pokoje rodinného typu bývají umístěné v klidném prostředí za oddělenou přepážkou oddělení, aby se zamezilo možnému ruchu z běžného provozu a dění v nemocnici.
 • Návštěvní hodiny zde neplatí, je možná přítomnost otce nebo jiné blízké osoby po celou dobu pobytu maminky s miminkem. K dispozici bývá klimatizace, kojicí čaj, možnost výběru jídla, možnost ovládání osvětlení atd. 
 • Pokoje jsou vybavené manželskou dvoulůžkovou postelí a moderním nábytkem. 
 • Je zde také kuchyňský kout s ledničkou a rychlovarnou konvicí, běžná je i klimatizace.
 • K dispozici mají rodiče také televizi, přípojku k internetu a kompletní příslušenství pro maminku a novorozence.
 • Samozřejmostí je sociální zařízení se sprchovým koutem.
 • Pro miminko bývá v pokojích kromě přebalovacího pultu váha, postýlka s monitorem dechu a další příslušenství. 
Sterilní porodnice? Zapomeňte! Matky si to tam zdobí!
Témata: Porod, Rodina, Miminko, Porodnice, Otec u porodu, Průvodce porodnicemi, Chci si rodit po svém, Adaptace, Porodní dům, Radek Havlas, Pór, Internet, Zikán, Tatínek, Ovládání, Liga, Komfort, LF UK, Nemocnice na Bulovce, Mělník, Pavla Jelínková, Pokoj, Hotel, Michal Zikán
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie