Maminka.czRodina

Nahota v rodině. Kdy, pokud vůbec, bychom se před dětmi měli začít oblékat?

27. 11. 2013
Nahota v rodině. Kdy, pokud vůbec, bychom se před dětmi měli začít oblékat?
Dokud jsou to miminka, člověk to tolik neřeší. Tatínek klidně přeběhne z koupelny do ložnice nahý, maminka si při sprchování nechá otevřené dveře. Od kolika let ale naše děti vnímají nahotu a kdy - pokud vůbec - bychom se před nimi měli začít oblékat?

Jak je to s tím věkem?

Do dvou let děti nahotu vůbec nevnímají. Mají na starosti mnohem důležitější věci, než řešit, co má zrovna maminka s tatínkem na sobě (či spíš nemají). Zhruba od čtyř let je začíná zajímat, proč rodiče vypadají každý jinak, a začínají se ptát. Do šesti až osmi let věku pak rodiče svou nahotou mezi dětmi nevzbudí víc, než zvědavé pohledy.

První kritické období přichází až s pubertou či obecně s dospíváním, kdy se děti začínají stydět. Na tom rodiče nic nezmění. I kdybyste razili tu nejliberálnější výchovu na světě a doma chodili nazí v jednom kuse, vaše děti se nebudou stydět o nic méně než děti zapřisáhlých puritánů.

Dokud jsou malí, buďte nazí!

Dětští psychologové radí přistupovat k nahotě s otevřenou myslí - zvláště v útlém věku potomka. Pokud se budete v jednom kuse zakrývat, vaše dítě to samozřejmě vycítí. Podvědomě pak nabude dojmu, že nahota je něco špatného, za co je třeba se stydět; něco, o čem se nemluví a je lépe to schovávat.

Netřeba asi dodávat, že to není právě nejlepší odrazový můstek k jeho pozdějšímu zdravému sexuálnímu životu. Z této pozice rovněž mnohem hůře docílíte role důvěrníka, až vaše dítě začne řešit menstruaci, masturbaci, první partnery a podobně.

Včas přibrzděte

Věk, kdy bychom k nahotě v rodině měli začít přistupovat opatrně, nastává podle odborníků právě v období dospívání dítěte. Když vycítíte, že se vaše dítě začíná stydět a je mu pohled na nahou maminku či odhaleného tatínka nepříjemný, měli byste to respektovat a přestat - pokud to děláte - před ním chodit nazí.

Tlačením na pilu a postojem "Vždyť je to přirozené! Čím dřív se to naučí, tím líp" můžeme dítěti vážně ublížit. Samozřejmě, některé to třeba vstřebá bez problémů. U citlivějších duší to však může k celkové instituci nahého těla vyvolat pěkný odpor.

Každý extrém...

Jak již bylo mnohokrát řečeno, každý extrém škodí. Řiďte se zdravým rozumem a pravděpodobně se nedopustíte mnoha chyb. Klidně se před svým dítětem koupejte (nebo ještě lépe - koupejte se s ním), ale na nuda pláž ho asi neberte. Nechte ho doma (večer po vykoupání, ráno po vysvlečení z pyžámka) klidně chvíli pobíhat nahaté, ale když vaše holčička bude najednou požadovat před vstupem do bazénu horní díl plavek, běžte ho s ní ochotně koupit.

Když se vás dítě zeptá, vysvětlete mu přiměřeně jeho věku, co to tam dole má tatínek, co maminka a co dítě samotné a nevymýšlejte si nic o čápech a vránách. Uvidíte, že bouřlivými vodami dospívání proplujete docela klidně.

Témata: Rodina, Horní díl, Kritické období, Odrazový můstek

Mohlo by vás zajímat
Tahle máma má pět dětí a jejich focení si užívá. Je to vidět!
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Pitný režim je základ. Zabránit dehydrataci pomohou i některá jídla
Kolik kroužků je pro batolata a děti ve školce tak akorát?

Horoskopy

Lev Ve vaší blízkosti se objeví pár zajímavých osob opačného pohlaví. Budou to zrozenci ve znamení Vah,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, KonstancieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu