Maminka.czPředškolák

Nakrátko utržené sluchátko...

, Časopis Maminka
29. 8. 2010
Nakrátko utržené sluchátko...
Věděla jste, že existují mobilní telefony už pro děti od tří let? Nevypadají sice jako ty klasické s číselníkem a displejem, nicméně fungují stejně. Potřebuje váš prcek vůbec něco takového? Kdy přijde ta pravá chvíle?

Možná si říkáte, že vy jste během svého dětství a dospívání žádný mobil neměla a také jste bez problémů dosáhla hranice dospělosti.

Je ale třeba si uvědomit, že na naše malé miláčky čekají mnohá nebezpečí, o kterých jsme dříve neměli ani potuchy.

A že to není problém, který řešíme jen my ženy, dokládají slova jednoho z tatínků: „Já jsem z generace, která hned po obědě zmizela z paneláku a do večera o nás rodiče nevěděli, zkrátka klasické Husákovo dítě. Řádili jsme na částech nedostavěného sídliště a brodili se bahnem. Občas jsme odněkud spadli a vyrazili si dech, ale nebáli jsme se aut, pedofilů a podobných nástrah. Teď dám raději pětiletému synovi na krk mobil. Sice si s kamarády kope do balonu přímo pod našimi okny, ale co dělat, když najednou někam zmizí…“

Podle průzkumu provedeného v roce 2004 se více než tři čtvrtiny dětí cítí s telefonem mnohem bezpečněji. Skoro polovina ho používá ve chvílích, kdy se opozdí nebo třeba ztratí. A celá osmina dotazovaných dětí už takovýmto způsobem dokonce nahlásila policii trestný čin.

Má volat už od školky?

V roce 2007 byl průměrný věk, kdy malý obyvatel České republiky dostal svůj první mobil, osm let, a tato hranice se neustále snižuje. Důkazem je právě existence bezdrátových bezpečnostních telefonů pro nejmenší.

Sice nemají displej ani tlačítka s čísly, ale dá se z nich volat. Modely pro nejmenší mají například tvar medvídka a po zmáčknutí jedné z jeho nožek se začne vytáčet některé ze čtyř předdefinovaných čísel. Funguje také jako elektronická chůvička. Pro starší děti je určen speciální typ telefonu, který má podobně jako ten pro seniory zjednodušené ovládání a omezené funkce.

Pravděpodobně se ale shodneme na tom, že mrňous, který navštěvuje jesličky nebo školku, mobil nepotřebuje. Možnost být takto neustále v kontaktu s rodiči může vést k tomu, že si začne víc stýskat a jeho pocit osamělosti bude narůstat. Nemluvě o tom, že si na něj mohou ostatní děti ukazovat, protože je „mamánek“, vyčlenit ho z kolektivu nebo se mu jiným způsobem posmívat. A na problém je zaděláno.

Naprosto opačná situace ale nastává v období nástupu do první třídy a na základní škole vůbec. Pokud váš potomek ještě tento výkřik techniky nemá, můžete s téměř stoprocentní jistotou očekávat větu: „Já chci mobil, všichni ve třídě už ho mají.“ Dnešní generace jsou mnohem více technicky zaměřené a podobné problémy řeší většina rodičů.

„Kolega v práci má prvňáčka. Každý ve třídě už má svůj telefon, ale jeho synek ještě ne. S manželkou byli nejprve proti tomu, kupovat mobil takhle brzy. Jenže malý si ho tak přál a žadonil, že je poslední, komu chybí ve školní brašně, až mu ho k narozeninám koupili. Náš Honzík nastupuje do první třídy v září. Pokusím se mu vysvětlit, že ho dostane, až bude chodit do školy sám, do té doby ho nepotřebuje. Ale nevím, jaký budu mít úspěch, už letos si ho přál od Ježíška,“ říká Sylva z Pardubic.

Výhody, ale i rizika

Na jedné straně má mobilní telefon řadu plusů - máte tak možnost být se svou ratolestí neustále v kontaktu, v případě komplikací nebo nehody vás může ihned zavolat a takto lze operativně řešit různé změny v časovém rozvrhu apod. Na tu druhou může jeho vlastnictví způsobovat řadu problémů.

Stále ještě se nepodařilo stoprocentně prokázat, jestli bezdrátové telefony mají skutečně vliv na lidský organismus a jak případně zasahují do zdraví svých uživatelů. Přesto je třeba mít se raději na pozoru, obzvlášť v případě vyvíjejícího se organismu vašich malých drobečků.

Britská společnost Health Protection Agency nedávno varovala rodiče dětí mladších osmi let před nákupem bezdrátového telefonu, protože by jeho používání mohlo ovlivnit zdárný rozvoj mladého mozku.

Odvolávají se přitom na sérii studií pocházejících z řady evropských zemí. V jedné z nich švédský profesor Anders Ahlbom například tvrdí, že v zatěžovaném uchu existuje až čtyřnásobně vyšší riziko vzniku nádorů poškozujících mozek a sluchový nerv.

V poslední době se hovoří nejen o zdravotních rizicích spojených s využíváním bezdrátových telefonů, ale také například o omezování jazykového rozvoje dětí, který je způsoben zejména psaním textových zpráv. Vzhledem k tomu, že jedna SMS má pouze omezený počet znaků, všechno přebytečné jde stranou.

Dochází k nadměrnému zjednodušování textu a využívání zkratek. Váš školák pak může mít problémy třeba s psaním čárek ve větách nebo s pravopisem vůbec. A vy se můžete časem dočkat například takovéto překvapivé zprávy: MMCH CUL8R JDU VEN. X (rozumějte: Mimochodem, uvidíme se později, jdu ven. Pusu). Psaní textových zpráv také děti směruje k neosobnímu řešení problémů a může jim následně způsobit řadu vážných komplikací například v sociální komunikaci s vrstevníky.

Vystihnout ten správný okamžik

Kdy je tedy ideální doba na to, pořídit svému dítěti mobil? Obecně je přenosný telefon nejvíce potřeba v momentě, kdy se váš potomek začne pohybovat po ulicích bez vás. Jinými slovy tehdy, když mu poprvé dovolíte, aby si venku hrál sám, nebo když začne sám chodit do školy a zpátky. Vše také závisí na vyspělosti a zejména zodpovědnosti vašeho dítěte. Určitě je ale důležité nejprve naučit ratolest telefon správně ovládat, všechno jí vysvětlit a názorně ukázat.

Zdůrazněte také, že telefon by neměl být, alespoň v tomto věku, pro zábavu. Jděte proto příkladem. Netelefonujte, když se vám dítko svěřuje s tím, jaký mělo den. A nezapomeňte zdůraznit, že ani takto vedený dlouhý rozhovor nemůže nahradit reálné setkání s přáteli či kamarády. Podpoříte tak tvorbu sociálních vazeb svého dítěte a v pubertě jej nebudete nacházet doma za počítačem při on-line diskusích na ICQ, Skype a podobných programech. Mobilní telefon je totiž, podobně jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Elektronická chůvička, Zlý pán, Jesličky, Dobrý sluha, Sluch, Rozvoj dětí

Mohlo by vás zajímat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!

Horoskopy

Býk Už na konci minulého týdne vás ovládl silný příliv energie, která je nepopsatelná. Do nového týdne tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu