Maminka.czZdraví

Nakrmte svůj mozek

, Časopis Moje psychologie
12. 2. 2010
Nakrmte svůj mozek
Všechno, co sníme, se projevuje na našem zdraví i vzhledu. Jídlo má ale vliv dokonce i na to, jak moc nám to „pálí“ - je totiž důležitým zdrojem energie nejen pro tělo, ale i pro mysl. Které potraviny prospívají našemu mozku nejvíc a jak?

Čeká vás důležité rozhodnutí? Nová práce? Zkouška ve škole? Pak se soustřeďte na to, co jíte. Protože vhodné potraviny jsou zdrojem energie nejen pro tělo, ale i pro náš mozek. A ten může efektivně pracovat pouze v případě, že mu chutná. „Každá potravina přímo ovlivňuje veškeré funkce našeho mozku. Pokud zvolíme správné pokrmy, můžeme tak zlepšit své duševní výkony, schopnost koncentrace i paměť,“ říká Marcela Linderová, specialistka na zdravou výživu.

Malý, ale šikovný

Mozek tvoří jen 2 % tělesné hmotnosti dospělého člověka, spotřebuje ale až 20 % energie, již tělu dodáváme formou potravy. K tomu navíc šedé mozkové buňky vyžadují 20 % vzduchu, který dýcháme, a 15 % krve proudící tělem. Navzdory své velikosti má tedy náš mozkový aparát nemalé nároky. Důvod? Jeho složitý mechanismus, ve kterém neustále probíhají stovky biochemických procesů vyžadujících bezchybné „konexe“ jednotlivých buněk. „Aby mozkové buňky navzájem komunikovaly efektivně, potřebují k tomu nejen dostatek energie, ale i chemikálie zvané neuropřenašeče, které předávají zprávy od jednoho neuronu k druhému.

Jsou tvořené aminokyselinami z bílkovin, na jejich funkci se ale podílí také řada vitaminů a minerálů, které přijímáme potravou,“ vysvětluje nutriční odbornice. Pro tvorbu, obnovu a správnou funkci neuropřenašečů jsou velmi důležité také antioxidanty, které mozkové buňky, náchylné na oxidaci, chrání před poškozením volnými radikály a zpomalují jejich stárnutí. Na kvazdraví litu šedých buněk mají velmi pozitivní vliv také omega-3 mastné kyseliny, které zajišťují svižné myšlení, rychlý úsudek, správné vyhodnocení situace a dobrou paměť.

Co si dáme k obědu?

„Chytré“ jídlo není žádná nedostupná specialita a najdeme ho v každém supermarketu. „Prakticky se jedná o potraviny, které běžně řadíme mezi ,zdravé‘ a o kterých všichni víme, že tělu prospívají nejvíce, ať už jsou to ryby, ovoce, zelenina či cereálie. To, že navíc prospívají i našemu mozku, je jen další důvod, proč je do svého jídelníčku zařazovat co nejvíce,“ konstatuje Marcela Linderová. Kromě zlepšení paměti či koncentrace má zdravá strava podle některých studií vliv dokonce i na naše IQ. Když britští vědci pozorovali skupinu středoškolských studentů, kteří jedli zdravé potraviny s omezeným množstvím jednoduchých sacharidů, zjistili, že ve srovnání se skupinou žáků stravujících se ve fastfoodech, dosahovali ve studiu mnohem lepších výsledků a počet přijatých studentů na univerzitu byl v první skupině rovněž mnohonásobně vyšší. Samozřejmě zdravý oběd z vás Einsteina neudělá. Pokud však váš talíř bude obsahovat více „chytrého“ jídla, vaše šance na to, že se ve stáří vyhnete degenerativním nemocem, prudce vzroste. Navíc, lepší paměť, schopnost soustředění a vyšší výkonnost se může pozitivně projevit již dnes - na vaší kariéře, na vztazích, v každodenním životě.

Hlava na vážkách

Náš mozek, stejně jako celé tělo, pro správnou funkci vyžaduje nejen vhodné potraviny, ale i jejich dostatečné množství. Ne příliš málo a ne příliš mnoho. Jak je známo, pro celkový chod organismu jsou optimální malé porce jídla několikrát denně, a to platí i pro náš „myslící orgán“, který je obzvlášť citlivý na pokles glukózy, svého hlavního zdroje energie. Pokud hladina cukru v krvi kolísá příliš, může dojít nejen k poklesu výkonnosti, ale také k psychické nerovnováze, náladovosti, ospalosti či nesoustředěnosti. Vysoká hladina glukózy navíc pomalu, ale jistě poškozuje buňky v těle včetně těch mozkových. Důležité je samozřejmě i to, o jaké cukry se jedná. „Sníst v případě únavy pytlík bonbonů rozhodně není dobrý nápad. Dávka jednoduchých cukrů vám sice zajistí rychlý příval energie, ta ale záhy zase poklesne a pro naše tělo, stejně jako pro mozek, to znamená ještě větší útlum. Navíc, většina cukrů přidávaných do sladkostí neobsahuje glukózu, ale sirup s vysokým obsahem fruktózy nebo sacharózy. Důležité je proto tělu dopřávat plnohodnotné sacharidy, které se rozkládají postupně a mohou zajistit rovnováhu energetické hladiny na delší čas. Najdeme je např. v cereáliích, v zelenině či těstovinách,“ vysvětluje Linderová.


Účelové svačinky

Zlepšení paměti

Mrkev: Aktivuje metabolismus mozku. Pokud se připravujete třeba na důležitou zkoušku, sáhněte po čerstvé zelenině nebo po mrkvovém salátu.

Ananas:Obsahuje vysoké množství vitaminu C a manganu potřebného při učení a pamatování si. Nejlepší je čerstvý nebo případně sušený.

Jasnější mysl

Zelí: Zpomaluje aktivitu štítné žlázy, čímž snižuje nervozitu. Méně stresu pak vždycky znamená lepší rozhodovací schopnosti.

Citron: Díky velmi užitečnému vitaminu C osvěžuje a zvyšuje bystrost a také schopnost vnímání.

Vyšší koncentrace

Mátový čaj: Už jen samotná svěží vůně máty pomáhá soustředit se a zlepšuje výkon.

Cibule: Pomáhá proti fyzické únavě. Ředí krev a mozku se tak dostává více kyslíku.

TIP:Zda má váš mozek, ale i celý organismus dostatek živin a správných látek pro dokonalou funkci, vám pomůže odhalit například komplexní biochemický screening. Ten můžete absolvovat v rámci komplexního antiagingového programu nebo samostatně na některých klinikách (Asklepion, A2C), lze ho ale získat také jednoduchým rozborem krve u praktického lékaře. Nejlepší potrava pro váš mozek

Témata: Zdraví, Časopis Moje psychologie, Jednoduchý sacharid, Důležité rozhodnutí, Hladina glukózy, Mátový čaj, Nová práce, Mozek

Mohlo by vás zajímat
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka
To je gesto! Dívka našetřila peníze, aby si chudí mohli vyprat oblečení
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Horoskopy

Ryby Venuše ve vašem znamení nejméně zdvojnásobuje vaše sexuální sebevědomí. Umíte se před opačným pohlavím…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vítězslav, Vítězslava, VítoslavRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu