Maminka.czZdraví

Namažte se! A děti taky. Rakovina kůže se nevyhýbá nikomu.

, Časopis Maminka
7. 5. 2014
Namažte se! A děti taky. Rakovina kůže se nevyhýbá nikomu.
Zahalte pleť do obranného štítu a minimalizujte její poškození. Nezapomeňte však namazat i vaši drobotinu.

Protože sluníčko už o sobě dává vědět stále intenzivněji a začíná docela i pěkně hřát, je třeba se mu přizpůsobit. Jarní paprsky jsou sice velmi příjemné, rozkvétá příroda, zlepšuje se nálada, ale na druhou stranu dokážou být sluneční paprsky i hodně zrádné a záhy se jejich účinky mohou negativně projevit také na zimou oslabené pleti. Zejména ve městech, kde je pleť více namáhána vlivem znečištěného prostředí, dochází velmi často k oslabení imunity kůže, protože na ni nepřátelsky působí smog, výfukové plyny i všudypřítomné prachové částice.

Pleť je tak více unavená, bez jasu, snáze se na ní tvoří vrásky a drobné linky a dochází k jejímu předčasnému stárnutí a často také dehydrataci. Chybí jí vláčnost, pevnost a pružnost. Negativním způsobem se na pleti samozřejmě odráží také nadměrný a dlouhodobý stres. Stejně nepříznivě na ni působí také nedostatek spánku. Vliv těchto nepříjemných faktorů lze však úspěšně eliminovat volbou kosmetických přípravků.

SPF a antioxidanty

Pleť je třeba chránit prostřednictvím krémů s ochranným faktorem. To platí nejen pro léto, ale ideálně od jara do podzimu, kdy je frekvence slunečního záření největší a škodlivé ultrafialové záření proniká na zemský povrch nejvíce. Pamatujte na to, že se UVA/UVB záření dostane v nižším procentu na zem i při zatažené obloze.

Přestože slunce během dne nevidíte, když se chystáte ven, je třeba pleť účinně chránit. Záleží na vás, jestli použijete krém hydratační, protivráskový, matující nebo třeba rozjasňující. Důležité je hlavně to, aby obsahoval SPF alespoň 15, ale klidně i více. Sun Protection Factor vytvoří na pleti jakýsi ochranný štít a ochrání ji tak před poškozením od UV záření. Pokud nemáte krém s SPF, použijte make-up, BB nebo CC krém s ochranným faktorem. Můžete na pleť nanést krém i make-up s SPF, jen pamatujte, že faktory se nesčítají, ale platí ten, který budete mít na povrchu pleti. Té prospívají také krémy s obsahem antioxidantů. Brání pleť před poškozením vnějšími vlivy, neutralizují volné radikály a chrání tak pleť před předčasným stárnutím a vznikem vrásek. Zároveň ji vyživují, zlepšují obnovu pleti, podporují její přirozenou pevnost i pružnost a dodávají pleti svěží vzhled.

Proto se pro své účinky výborně hodí zejména do městského prostředí, kde bývá vzduch působící na pleť přece jen znečištěnější. Mezi nejčastěji využívané antioxidanty, které můžete v pleťových krémech najít, se řadí vitaminy E a C, koenzym Q10, retinol, beta-karoten, rostlinné polyfenoly (například z hroznového vína nebo z granátového jablka) a mezi vůbec nejsilnější antioxidanty patří zelený čaj. Pokud budete vybírat krém s antioxidanty, dávejte přednost tomu, který obsahuje koktejl antioxidantů. Působí tak na pleť mnohem účinněji a komplexněji.

Nechte si vyšetřit znaménka

Protože se blíží léto, období koupání, opalování a dlouhodobých pobytů na sluníčku, je právě teď ideální čas na to nechat si u zkušeného dermatologa prohlédnout vaše pigmentová znaménka. Určitě to stojí za to, a to platí i pro ty jedince, kteří se neopalují. Melanomů a rakoviny kůže obecně v posledních letech bohužel přibývá, a i když si možná říkáte, že se už několik let sluníčku úspěšně straníte, rozhodně to není důvod pro vyhýbání se kontrole znamének.

Chraňte i dětskou pleť

Vyrovnat se se střídáním ročních období je pro křehkou a citlivou dětskou pokožku poměrně náročné. A tak i jí dopřejte vhodnou péči. Pleť nejmenších totiž ještě nemá dokonale vyvinutou ochrannou bariéru, navíc jí více škodí nízké teploty, vítr, přechody z tepla do zimy a naopak i vlhkost. Více se tak vysušuje a je náchylnější k podráždění a červenání.

Pokud jdete na procházku, ošetřete dětskou pokožku šetrným, dobře roztíratelným, výživným krémem, který ji bude chránit před poškozením od nepříznivých vlivů okolí, podpoří její přirozenou funkci a zároveň jí dodá vláčnost. Přednost dávejte neparfémovaným nebo případně jen lehce parfémovaným dětským pleťovým krémům, které svým složením citlivé pokožce vyhovují nejlépe.

Témata: Děti, Zdraví, Časopis Maminka, Rakovina, Rakovina kůže, Ultrafialové záření, Znečištěné prostředí, Ochranný štít, Dlouhodobý pobyt, Zemský povrch, Rak, Kůže, Dlouhodobý stres, Nepříznivý vliv, Smog, Melanom, Předčasné stárnutí

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Štír Jestliže jste před časem uzavřeli smlouvu s podezřelým člověkem, tak se mohou objevit nepříjemné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné