Maminka.czZdraví

Namažte se! A děti taky. Rakovina kůže se nevyhýbá nikomu.

, Časopis Maminka
7. 5. 2014
Namažte se! A děti taky. Rakovina kůže se nevyhýbá nikomu.
Zahalte pleť do obranného štítu a minimalizujte její poškození. Nezapomeňte však namazat i vaši drobotinu.

Protože sluníčko už o sobě dává vědět stále intenzivněji a začíná docela i pěkně hřát, je třeba se mu přizpůsobit. Jarní paprsky jsou sice velmi příjemné, rozkvétá příroda, zlepšuje se nálada, ale na druhou stranu dokážou být sluneční paprsky i hodně zrádné a záhy se jejich účinky mohou negativně projevit také na zimou oslabené pleti. Zejména ve městech, kde je pleť více namáhána vlivem znečištěného prostředí, dochází velmi často k oslabení imunity kůže, protože na ni nepřátelsky působí smog, výfukové plyny i všudypřítomné prachové částice.

Pleť je tak více unavená, bez jasu, snáze se na ní tvoří vrásky a drobné linky a dochází k jejímu předčasnému stárnutí a často také dehydrataci. Chybí jí vláčnost, pevnost a pružnost. Negativním způsobem se na pleti samozřejmě odráží také nadměrný a dlouhodobý stres. Stejně nepříznivě na ni působí také nedostatek spánku. Vliv těchto nepříjemných faktorů lze však úspěšně eliminovat volbou kosmetických přípravků.

SPF a antioxidanty

Pleť je třeba chránit prostřednictvím krémů s ochranným faktorem. To platí nejen pro léto, ale ideálně od jara do podzimu, kdy je frekvence slunečního záření největší a škodlivé ultrafialové záření proniká na zemský povrch nejvíce. Pamatujte na to, že se UVA/UVB záření dostane v nižším procentu na zem i při zatažené obloze.

Přestože slunce během dne nevidíte, když se chystáte ven, je třeba pleť účinně chránit. Záleží na vás, jestli použijete krém hydratační, protivráskový, matující nebo třeba rozjasňující. Důležité je hlavně to, aby obsahoval SPF alespoň 15, ale klidně i více. Sun Protection Factor vytvoří na pleti jakýsi ochranný štít a ochrání ji tak před poškozením od UV záření. Pokud nemáte krém s SPF, použijte make-up, BB nebo CC krém s ochranným faktorem. Můžete na pleť nanést krém i make-up s SPF, jen pamatujte, že faktory se nesčítají, ale platí ten, který budete mít na povrchu pleti. Té prospívají také krémy s obsahem antioxidantů. Brání pleť před poškozením vnějšími vlivy, neutralizují volné radikály a chrání tak pleť před předčasným stárnutím a vznikem vrásek. Zároveň ji vyživují, zlepšují obnovu pleti, podporují její přirozenou pevnost i pružnost a dodávají pleti svěží vzhled.

Proto se pro své účinky výborně hodí zejména do městského prostředí, kde bývá vzduch působící na pleť přece jen znečištěnější. Mezi nejčastěji využívané antioxidanty, které můžete v pleťových krémech najít, se řadí vitaminy E a C, koenzym Q10, retinol, beta-karoten, rostlinné polyfenoly (například z hroznového vína nebo z granátového jablka) a mezi vůbec nejsilnější antioxidanty patří zelený čaj. Pokud budete vybírat krém s antioxidanty, dávejte přednost tomu, který obsahuje koktejl antioxidantů. Působí tak na pleť mnohem účinněji a komplexněji.

Nechte si vyšetřit znaménka

Protože se blíží léto, období koupání, opalování a dlouhodobých pobytů na sluníčku, je právě teď ideální čas na to nechat si u zkušeného dermatologa prohlédnout vaše pigmentová znaménka. Určitě to stojí za to, a to platí i pro ty jedince, kteří se neopalují. Melanomů a rakoviny kůže obecně v posledních letech bohužel přibývá, a i když si možná říkáte, že se už několik let sluníčku úspěšně straníte, rozhodně to není důvod pro vyhýbání se kontrole znamének.

Chraňte i dětskou pleť

Vyrovnat se se střídáním ročních období je pro křehkou a citlivou dětskou pokožku poměrně náročné. A tak i jí dopřejte vhodnou péči. Pleť nejmenších totiž ještě nemá dokonale vyvinutou ochrannou bariéru, navíc jí více škodí nízké teploty, vítr, přechody z tepla do zimy a naopak i vlhkost. Více se tak vysušuje a je náchylnější k podráždění a červenání.

Pokud jdete na procházku, ošetřete dětskou pokožku šetrným, dobře roztíratelným, výživným krémem, který ji bude chránit před poškozením od nepříznivých vlivů okolí, podpoří její přirozenou funkci a zároveň jí dodá vláčnost. Přednost dávejte neparfémovaným nebo případně jen lehce parfémovaným dětským pleťovým krémům, které svým složením citlivé pokožce vyhovují nejlépe.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Rakovina, Dlouhodobý pobyt, Znečištěné prostředí, Zemský povrch, Nepříznivý vliv, Rak, Kůže, Rakovina kůže, Předčasné stárnutí, Smog, Dlouhodobý stres, Melanom, Ultrafialové záření, Ochranný štít

Mohlo by vás zajímat
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Lev Jste velice rádi, že je tady poslední pracovní den. Nakonec se vám podaří dotáhnout všechny úkoly do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu