Maminka.czVýživa a stravování

Nápoje, kterým se s dětmi raději vyhněte. Nehazardujte s jejich zdravím

Martina Machová 1.  7.  2014
Věnuje se vaše dítě náročnému sportu? Dochází třeba do hokejové či baletní přípravky a vy mu občas podstrčíte tzv. energy drink, aby zvládl náročný zápas nebo vystoupení? Dopřáváte mu limonády a přeslazené minerálky? Víte, že hazardujete s jeho zdravím?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samozřejmě, že pár výjimečných loků energetického nápoje či sladké perlivé limonády ještě žádné dítě nezabilo, pokud však například energetické drinky pije dítě často, mohou být pro jeho zdraví opravdu nebezpečné. Podobně je tomu i s limonádami a nejrůznějšími sladkými nápoji a sirupy, ty však škodí pomaleji a plíživě. Pojďme se jim podívat na sladký zoubek…

Temné kouzlo energy drinků

Energetické drinky dělají čest svému jménu, opravdu totiž umějí dodat pocit energie! Proč? Je v nich obrovské množství jednoduchých cukrů, které se velmi rychle vstřebávají do krve, dále též kofein, obvykle v síle poctivého expressa. V těch dražších jsou i některé další povzbuzující látky (např. taurin), které se tradičně přidávají do mnoha výživových doplňků pro dospělé profesionální sportovce. Kromě cukru a „nakopávačů“ nechybí ani syntetické vitamíny, barviva, příchutě, konzervanty apod.

Negativní účinky: Po konzumaci energy drinku velmi rychle stoupne hladina cukru v krvi a dítě má energie na rozdávání. Jenže jak rychle hladina stoupne, tak i klesne a tělo volá po další dávce cukru. K udržení pocitu přívalu energie sice trochu pomůže „nakopávač“ kofein (a někteří další „pomocníci“), ten je však pro děti i dospívající nejen návykový, ale také rizikový! Zvyšuje totiž krevní tlak a srdeční frekvenci. Děti pak mohou trpět poruchami spánku, bušením srdce a někdy i úzkostnými stavy. Kofein navíc působí močopudně a může být potencionálním viníkem nebezpečné dehydratace.

Výstižně problematiku glosuje odborník na výživu a lékař Igor Bukovský: „Kofein – to je tužka, kterou rozbíjíte oranžové světýlko na palubní desce, jež zasvítilo, neboť máte málo benzínu a je třeba natankovat.“ Ostatně postačí selský rozum; pokud dospělou osobu jeden takový drink stimuluje k větším výkonům, jakou „bouři“ musí způsobit v organismu malého dítěte!

S cukry do boje, aneb limonády a sladké nápoje

Děti (i potravinářský průmysl) je milují, dietologové a pediatři nenávidí. Ano, řeč je o limonádách a doslazovaných „džusících“. Přesněji o oslazené vodě, „postrašené“ ovocnou šťávou (v lepším případě), dále barvivy, konzervanty a někdy, pro lepší pocit kupujících, i zanedbatelným množstvím syntetických vitamínů.„Vysoký obsah cukru je jedním z faktorů, které podle mínění odborníků způsobují vzestup obezity,“ míní například známý odborník na výživu Petr Fořt a s ním mnoho dalších. Fořt dále uvádí: „Téměř všechny limonády obsahují umělá barviva a příchutě, přinášející riziko alergie nebo později možná i vážnějšího poškození zdraví. Většina limonád obsahuje mnoho organických i anorganických kyselin leptajících zubní sklovinu a všechny obsahují chemické konzervační látky“. V případě, že do takové dobroty přidá výrobce ještě kofein, šikovně pěstuje nejen závislost na sladkém i na kofeinu.

Negativní účinky: Vysoký obsah cukru má nepříznivý vliv na chrup – na vývoj zubního kazu. Dietologové dávají sladké nápoje do přímé souvislosti s epidemií dětské obezity. Náhradní sladidla problém nevyřeší, mnohá jsou podezřelá z negativních účinků na zdraví a i nadále podporují návyk na sladké. Velké množství cukru ve stravě je dále dáváno do souvislosti s řadou civilizačních onemocnění v dospělosti. Odborníci též důrazně nedoporučují podávat jednorázově velké dávky cukru hyperaktivním dětem! Podobně je na tom i mnoho tzv. „Éček“, barviv a konzervantů. Některá jsou totiž stále více dávána do souvislosti se samotným vznikem poruch chování u dětí. A pozor, sladká tekutina žízeň neuhasí! Dítě bude mít tendenci ji ucucávat stále!

Ach ty bublinky?

Oxid uhličitý je nejen odpadní látkou lidského metabolismu, ale také plynem, kterým se sytí perlivé nápoje. Šumivé bublinky lehce otupují vnímání chuti, a tak se občas podivíte, jak je daný nápoj, když „vyšumí“ sladký a nechutný. Do dětského pitného režimu zkrátka bublinky nepatří, pakliže je neschováváte pouze na výjimečné narozeninové příležitosti.

Negativní účinky:Sycené nápoje jsou pro kojence a batolata naprosto nevhodné! Přemíra bublinek může dle dietologů vyvolávat zažívací problémy (nadýmání, podráždění žaludečními šťávami při říhnutí apod.), u citlivých dětí dokonce až zvracení!

Hupy, hupy na sirupy?

Kvalitní sirupy lze považovat za menší zlo, než předchozí nápoje. V případě, že pečlivě prostudujete etiketu a dobře vyberete, nebo si dokonce vyrobíte domácí sirup z ovoce či bylin, máte dávkování cukru i výběr přidaných látek plně ve svých rukách! Jako „štávu“ do vody lze používat i javorový či agávový sirup a třeba i jablečný nebo jiný ovocný koncentrát z prodejen zdravé výživy.

Negativní účinky: I zde pěstujeme riziko návyku na sladké, i zde teoreticky dochází k negativnímu vlivu na zoubky a útoku na hmotnost. Nicméně míra sladké chuti a výběr ingrediencí je pouze v naší režii, a to je výhoda!

NAŠE TIPY, aneb co dětem prozpívá

  • Ideálním nápojem č. 1 je voda. Pokud nechcete neustále utrácet za balenou (kdo ví, jak byla skladována), používejte kohoutkovou a třeba si pořiďte i nějaký kvalitní atestovaný filtr.
  • Své místo v pitném režimu dětí mají i minerální vody, nicméně v omezeném množství, a ne ty slazené, které lze směle považovat jen za další variantu limonád. Přírodní minerálkou můžeme ředit čerstvé ovocné šťávy nebo sirupy.
  • Skvěle chutnají i domácí ovocné čaje; pokrájený šálek ovoce zalijte litrem vroucí vody, nechte louhovat a je hotovo! Bezvadně chutná např. jablkový nebo sezónní višňový či malinový čaj (recepty najdete ZDE). U kupovaných ovocných čajů dejte pozor na obsah barviv a dochucovadel.
  • Trochu opomíjený je i „čaj“ rooibos, ten je vzhledem ke své nasládlé chuti a obsahu minerálů pro děti naprosto ideální, navíc neobsahuje tein (kofein).
  • Dětem bude chutnat i čaj z meduňky (před spaním), slabý čaj z máty (podporuje chuť k jídlu), chutný je čaj z lípy s kapkou citrónu, při bolení bříška se osvědčuje anýzový čaj.

A kolik tekutin by mělo dítě vypít? To najdete na Mamince například ZDE.

Témata: Výživa a stravování, Zažívací problém, Nepříznivý vliv, Něha, Žaludeční šťáva, Agávový sirup, Řád, Úzkostný stav, Civilizační onemocnění, Vážné poškození, Oxid uhličitý, Nápoj, Ideální nápoj, Omezené množství, Taurin, Světýlko, Anýzový čaj, Sladký nápoj, Ovocný čaj, Porucha spánku, Ovocný koncentrát, Slabý čaj